Skip to content

Bir Peru Çalgısı Cajon

Kökeni Peru olan cajon; İspanyolca sandık ya da çekmece anlamlarına gelen cajones kelimesinden türemiştir. Genellikle el ve parmakları ön ve arka yüzeye vurularak çalınan cajon, isteğe bağlı olarak tokmak ya da çubuklar ile de çalınabilen kutu şeklinde bir enstrümandır. İnce kontraplaktan yapılabilen cajon daha kaliteli ve kalın ahşaplardan da üretilebilen bir çalgıdır. Kullanılan malzemenin kalitesi arttıkça enstrümanın fiyatı da artış göstermektedir.

Cajon Nedir? Nasıl Yapılır?

Peru kökenli vurmalı bir müzik aleti olan cajon; genellikle flamenko ve Latin Amerika müziğinde sık sık kullanılan bir enstrümandır. Dikdörtgen bir kutu şekline sahip olan müzik aleti genellikle ince kontraplak kullanılarak yapılmaktadır. Cajon yapımı son derece kolay bir müzik aleti olmak ile birlikte kullanılan malzemelerin kalitesi arttıkça fiyatı da artmaktadır. Cajon yapımında kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli olursa müzik aleti de o kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Cajon yapımı ölçüleri genellikle standart olarak 48 cm yükseklik, 30 cm derinlik ve 30 cm genişlik olarak tasarlanmaktadır. Ayrıca cajon malzemeleri arasında son derece önemli olan cajon teli; akord ayarı yapmak için kullanılmaktadır. Hassas bir müzik aleti olan cajonu dış etkenlerden korumak adına cajon kılıfı isimli taşıma kapları da bulunmaktadır.

Cajon Nasıl Çalınır?

Özellikle son dönemlerde dünyanın hemen hemen her yerinde yaygın olarak çalınmaya başlanan cajon; isteğe bağlı olarak el ve parmaklarla çalınabilirken aynı zamanda tokmak ya da çubuklar ile de çalınabilmektedir. Günümüzde birçok farklı cajon çalma teknikleri bulunmaktadır. Örneğin bas ve davul pedalı kullanarak çalınan cajon müzik aletine farklı bir hava katmaktadır. Kutu şekline sahip bir müzik aleti olan cajon genellikle flamenko ve Latin Amerika müziklerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Oldukça hoş bir sese sahip olan enstrüman her türlü müzik türüne kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir.

 Cajon Dersleri

Günümüz dünyasında birçok insan tarafından ilgi duyulan cajon; farklı görünümü ve çıkardığı etkileyici sesler ile insanları adeta büyülemeyi başarmaktadır. Genellikle Latin Amerika müziklerinde sık sık kullanılan bu müzik aletini öğrenmek için müzik kurslarından yardım almak gerekmektedir. Özellikle İstanbul ili içerisinde cajon dersi veren birçok farklı müzik kursu bulunmaktadır. Cajon İstanbul Galata Sanat Merkezi; kaliteli eğitimi, alanında uzman eğitmen kadrosu ve birebir özel ders imkanı ile en çok tercih edilen cajon kursları arasında zirvede yer almaktadır. Galata Sanat Merkezi cajon kursunda öğrencilere en iyi ve en kaliteli dersler sunulurken aynı zamanda da en uygun fiyatlar sunulmaktadır. İstanbul’un merkezinde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği Galata Sanat Merkezi cajon kursunda derslere kayıt yaptırmadan önce isteyen herkes ücretsiz deneme derslerine katılarak derslerin içeriği, eğitmenler ve derslerin işlenişi hakkında bilgi sahibi olma imkanına sahiptir. Daha ayrıntılı bilgi için Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Paylaş: