Skip to content

Çello Kursu

Çello Kursu İle Sanatın ve Zarafetin Dansına Siz De Eşlik Edin!

Hikayesi 16. yüzyılın başlarında Fransa’da başlayan çellonun sanat yolculuğuna sen de dahil olmak ister misin? O zaman Galata Sanat Çello Kursu ile tam olarak doğru yerdesin! Benzersiz tonu ile insan sesine en çok benzeyen çello enstrümanı için en nitelikli eğitimi sunabilmek Galata Sanat olarak en büyük gayemiz.

Hemen Arayabilirsiniz:
0555 624 27 89

Latince olarak orijinal adı “violoncello” olan bu enstrüman, hem viyolonsel hem de çello isimleriyle bilinmektedir. Çello, üzerinde bulunan beş tel ve bu tellere sürtünerek ses çıkmasına yardımcı olan arşe ile çalınan bir enstrümandır. Genellikle kemanla özdeşleştirilen bu çalgı yaylı çalgıların ortanca sazıdır. Keman ve kontrbas arasında kalan bu enstrüman geniş bir oktav aralığında ezgileri seslendirebilir.

Klasik Batı müziğinin vazgeçilmez enstrümanı olan çello, ilk olarak Andrea Amati tarafından müzik camiasına sunulmuştur. İlk olarak 16. yüzyılda ortaya çıkmış olsa da çellonun kendi başına bir çalgı olarak kabul edilebilmesi yaklaşık olarak iki yüzyıl kadar bir zaman almıştır. Rönesans döneminde yaşanan birçok gelişme sayesinde çello da kendi payına düşeni almıştır. Böylelikle doğru evrimini tamamlayarak günümüze kadar gelen bu çalgı için birçok beste bulunmaktadır. Özellikle Vivaldi, Boccherini ve Amanti gibi ünlü besteciler, yalnızca çello için besteledikleri suit parçalar ile bizlere unutulmaz eserler kazandırmışlardır. Müzik camiasında kulaktan kulağa dolaşan meşhur bir çello hikayesi vardır. Dinleyenleri etkisi altına alan bu hikaye gerçek midir yoksa bir şehir efsanesi mi bilemem! Kendi kararını vermek istersen linke tıklayarak hikayeye ulaşabilirsin!

Çello Kursuna Dair Soru İşaretlerini Ortadan Kaldırıyoruz!Kimler Çello Çalabilir?

 

1. Kimler Çello Çalabilir?

Çello, iki bacağının arasına sıkıştırılacak şekilde dik vaziyette oturur pozisyonda çalınır. Başparmak hariç tüm parmaklar çalarken aktif haldedir. Bu koşulları sağlayabilecek fiziksel yeterliliğe sahip olan herkes çello çalabilir. 7’den 70’e isteyen herkes, çello ile sanatın büyülü dünyasına adım atabilir!

2. Çello Çalmak İçin İdeal Yaş Nedir?

Çello çalmak için en ideal yaş bunu istediğini fark ettiğin yaştır! Bu çalgı, yaylı bir enstrüman olduğundan yayı tam olarak çekebilecek kol uzunluğuna ve fiziksel olgunluğa ulaşmış olmak gerekir. Farklı boyları da bünyesinde barındıran çello, bu sayede küçük yaştaki öğrencilerimiz için de imkan sunmaktadır. Küçük yaştaki öğrencilerimizin kaydını almadan önce ücretsiz deneme dersimizde fiziksel açıdan çelloya uygunluklarını test ediyoruz. Sen de eğer hem kendini test etmek hem de eğitmenlerimizle tanışmak istersen ücretsiz deneme dersi için hemen form doldurabilirsin!

3. Çello Çalmak Zor Mu?

Çello çalmak beden duruşu ve parmak pratiklerine dair uygun görülen egzersizleri uyguladıkça kolaylaşacak bir eylemdir. Eğer çello çalmaya dair hiç deneyiminiz olmadıysa ilk zamanlar size biraz zorlayıcı gelebilir. Fakat korkmayın! Alanında uzman eğitmenlerimiz sayesinde bu süreyi çok çabuk atlatacak ve hayallerindeki gibi çello çalabileceksiniz.

4. Ne Kadar Zamanda Çello Çalmayı Öğrenebilirim?

Çello çalmak tıpkı diğer enstrümanlarda olduğu gibi öğrencinin ilgisi ve istikrarı doğrultusunda harcadığı emekle doğru orantılı olarak ilerler. Eğitmenlerimizin size uygun yöntemlerle sunduğu temel duruş ve arşe egzersizlerinden sonra giriş seviyesindeki melodileri rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Bunu izleyen sürede de düzenli olarak egzersizlere devam etmek çok önemlidir. Yaklaşık 6 aylık bir sürenin sonunda ise pek çok parçayı kendi başınıza çalmaya ve istediğiniz diğer enstrümanlara eşlik etmeye başlayabilirsiniz. Galata Sanat bünyesindeki deneyimli eğitmenlerimiz hayallerinize ulaşmadaki en kısa ve en doğru yolu sizlere gösterecektir.

5. Galata Sanat Merkezinde Çello Dersleri Nasıl İşleniyor?

Galata Sanat Merkezi kapsamında çello kursu iki farklı şekilde sunulmaktadır. Merkezlerimizden yüz yüze olarak ya da Online Çello Kursu kapsamında çello dersleri alabilirsiniz. Her iki türlü de derslerimiz öğrenci odaklı bir eğitim modeliyle birebir özel ders şeklinde işlenmektedir. Kaydınızı yaptırırken size göre uygun gün ve saatlerde bir ders planı ayarlanır. Sonrasında ise eğitim süreciniz, ayarlanan bu plan dahilinde sabit bir şekilde devam eder. Bu hem merkezlerimizde hem de online olarak verilen eğitimlerimizde geçerlidir.

Aldığınız birebir özel derslerin yanında ise grup solfej derslerine ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Solfej derslerimiz teorik bir derstir. Bu dersle birlikte öğrencinin en büyük kazanımı nota okumayı doğru bir şekilde öğrenmek olacaktır. Ayrıca klasik temel eğitiminizi tamamladıktan sonra ise orkestramızda yeriniz hazır! öğrenip bu sayede teknik bilgisinin de artmasıdır. Orkestramıza katılarak solonun yanında diğer sesleri de duyarak hem kulağınız gelişmesi hem de diğer enstrümanlarla uyum içerisinde icra etmenizi sağlıyoruz Daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizi arayarak randevu alabilirsiniz!

6. Çello Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Galata Sanat olarak verdiğimiz kaliteli ve tam donanımlı eğitimleri göz önünde bulundurarak en uygun fiyatları oluşturmaktayız. Merkezlerimizin ulaşıma uygun konumda olması ve eğitimlerimizin kalitesi göz önünde bulundurulduğunda fiyatlarımız oldukça uygundur. Tüm bunlara ek olarak grup solfej dersleri ve orkestra çalışmalarına da ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Merkezlerimiz sizin sadece ders almaya gittiğiniz bir yer olmayı değil, aynı zamanda keyifli vakitler geçirebileceğiniz bir yer olmayı amaçlamaktadır. Galata Sanat olarak merkezlerimizde, size kendi sanatınızı icra edebileceğiniz ve sanatla ilgili her türlü sohbete dahil olabileceğiniz ortamları da sunuyoruz. Ayrıca bizden eğitim alarak Dostluk Ortağım projesiyle birçok çocuğun sanatla buluşmasına öncülük ettiğinizi unutmayın! Dostluk Ortağımız olabilmeniz için yapmanız gereken tek şey bizden bir sanat eğitimi almaktır!

7. Çello Kursuna Başvurmak İçin Nelere İhtiyacım Var?

Kursumuza başvurmak için gereken tek şey senin tutkun! Bir de kayda gelirken yanında kimlik belgeni getirmeyi de unutma. Kursa kayıt olmak için bir çelloya sahip olmak zorunda değilsin. Kurslarımızda sizler için yer alan çelloları hem derslerde hem de ders dışı egzersizlerinde kullanabilirsin. Çello almak istediğinde ise mağazamızı ziyaret edebilir ve kendine en uygun çelloya rahatlıkla ulaşabilirsin. Ayrıca kayda geldiğinde İstanbul manzaralı terasımızda keyifli bir sohbet eşliğinde bizlerle ve eğitmenlerinle tanışabilirsin. Geldiğinde ücretsiz deneme dersine katılarak da kurs müfredatına dair bilgiler edinebilirsin. Şimdi ücretsiz deneme dersi formumuzu doldur sana ulaşıp randevunu planlayalım!

8. Neden Galata Sanat Merkezi?

Çünkü Galata Sanat Merkezi, misyonu gereği en uygun metotlarla en uygun ücretleri sağlayan, yöneticisinden eğitmenine, tasarımından çalışma sistemine kadar nitelikli eğitimi amaç edinen bir kurumdur. Sanat eğitiminin her alanında genç ve dinamik kadrosuyla yaşam enerjisi yüksek bir merkezdir. Ticari bir işletme olmanın ötesine bakar ve ülkemizde sanatın gelişmesi için eğitim metotları üzerinde çalışmalar yapar. Bu konuda çeşitli yayınlar çıkararak Dostluk Ortağım projesiyle doğaya ve geleceğe katkıda bulunmaya çaba gösteren kolektif bir topluluktur.

Diğer kurslarımıza da göz atmayı unutma!

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu