Skip to content

Diksiyon Nedir?

İletişim beceriler, içinde bulunduğumuz çağda çok önemli hale gelmiştir. Hem insanlarla günlük hayatta daha iyi anlaşabilmek için, hem de profesyonel hayat için iyi iletişim kurabilmek, karşındakini iyi anlayıp kendini iyi anlatabilmek son derece önemlidir. İyi bir iletişimin anahtarı da, iyi ve anlaşılır bir şekilde konuşabilmekten geçmektedir.  Konuşurken, sesleri, heceleri ve tonu doğru şekilde kullanarak söylemek istediklerini söyleme biçimine diksiyon denmektedir ve iyi bir iletişim için, diksiyonun mutlaka iyi olması gerekir.

Diksiyonumuzu Neden Düzeltmeliyiz?

Diksiyonu aslında en basit haliyle, ‘’doğru ve düzgün konuşma sanatı’’ olarak adlandırabiliriz. İnsanların diksiyonlarının düzgün olması, onları ister istemez daha dinlenen biri haline getirecektir. Çünkü konuşurken doğru tonu tutturamayan, kelimeleri olması gerektiği söyleyemeyen, vurguları doğru yerde yapmayan birini dinlemek karşıdaki insan için sıkıcı olacaktır.  Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için diksiyonun geliştirilmesi gerekir. Bu noktada birçok insan, peki diksiyon nasıl geliştirilir. sorusunu sormaktadır.  Diksiyonu geliştirmek için internetten bakarak uygulayabileceğiniz bazı yöntemler olsa da, en iyi seçenek iyi bir diksiyon kursuna yazılmak ve uzman eğitmenlerden ders almak olacaktır. Diksiyonu geliştirmek için atılması gereken ilk adım, etkili konuşma teknikleri nelerdir ve bu teknikler pratiğe nasıl dökülür öğrenmek ve zamanla bu teknikleri günlük hayatta uygulamaya başlamak olacaktır. Diksiyon için en önemli noktalardan biri, kelimeleri doğru telaffuz etmek ve vurguları doğru yerde yaparak insanların ilgisini konuşmaya çekebilmektir. Bu yüzden, kelimelerin doğru heceleniş biçimleri ve hangi kelimelerde vurgunun hangi hecede yapılması gerektiği gibi noktaları iyi şekilde öğrenilmelidir.  Güzel konuşma sanatı olarak da adlandırabileceğimiz diksiyon için bu noktalar her zaman çok önemlidir. Televizyonda izlediğiniz bazı ünlülerin konuşmasının daha  güzel gelmesinin sebebi de muhtemelen bu kişilerin geçmişte aldıkları diksiyon kurslarıdır. Güzel konuşma yapabilmek için mutlaka diksiyonu geliştirmek gerekir.  Diksiyon konusunda iyi noktada olan insanları dinlemek dinleyicilere keyif verir ve anlatılan şeye odaklanmak daha kolay olur.

Diksiyon Kursu Galata Sanat’ta

Diksiyon dersi için İstanbul’da tercih edilebilecek en iyi adres olarak Galata Sanat karşımıza çıkmaktadır.  Galata Sanat, bünyesinde birçok diksiyon eğitmeni bulundurur ve doğru tonlama, kelimeleri doğru telaffuz etme vb. konularda  diksiyon dersleri mevcuttur.  Eğer kurs için ödenen paranın karşılığını verecek bir diksiyon eğitimi isteniyorsa, Galata Sanat İstanbul ile görüşmekte fayda olduğu söylenebilir. İnsanlar ile kurulacak her türlü iletişim için diksiyonun çok önemli olduğu ortadadır. Eskiden sadece konuşarak iş yapan spiker, sunucu vb. meslekler için bir şart gibi görülen diksiyon, bugün neredeyse her insandan beklenmektedir.  Çünkü güzel konuşan bir insan bulunduğu her ortamda daha çok dinlenir ve derdini daha iyi anlatır. Diksiyon bu yüzden, arkadaşlarınızla sohbet ederken bile bir şekilde işinize yarayacaktır. Dolayısıyla, diksyon kurslarına bir anlamda güzel konuşma kursu da denilebilir.  Çok sayıda diksiyon kursu İstanbul sınırları içinde bulunmaktadır. Fakt bu kurslardan hangilerinin yeterince kaliteli eğitim verdiği, yeterli eğitmen sayısına sahip olduğu gibi noktalar iyi düşünülmeli ve ona göre karar verilmelidir.  Galata Sanat, birçok açıdan en tercih edilesi kurs gibi gözükmektedir. İstanbul’un en merkezi yerinde, uygun fiyatlar karşılığında ve tecrübeli eğitmenlerden diksiyon öğrenmek istiyorsanız, sizin için doğru adres Galata Sanat olabilir.

Diksiyon Kursu Fiyatları

Diksiyon kursu fiyatları için net bir miktar belirtmek zordur. İstanbul’da birçok farklı diksiyon kursu vardır ve fiyatları değişiklik göstermektedir. Fiyatlardaki farklılığın sebebi genellikle, kurstaki eğitimci sayısına, kursun yerine ve tecrübesine göre değişim göstermektedir.  Fiyat-performans skalasında bir inceleme yapıldığında Galata Sanat’ın iyi bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. 

Paylaş: