Skip to content

Enstrüman Çalmanın Yaşı Nedir?

Müziksiz bir hayat düşünmek zor. İnsanoğlu daha konuşmaya başlamadan dans etmeye, şarkı mırıldanmaya başlar. Bunun sebebi insanların içgüdüsel olarak ritme eşlik etme isteğinden kaynaklanır. Enstrüman çalmanın yaşı yoktur. Çalmak istediğiniz enstrümana uygun fiziksel yeterliliğe sahipseniz, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Genelde insanlar belli bir yaştan sonra öğrenmenin zor olduğunu düşünürler ancak enstrümana ayıracak yeterli zamana sahipseniz ve o enstrümana karşı ilginiz varsa rahatlıkla çalmayı öğrenirseniz. Enstrüman çalmadaki en büyük kıstas sizin onu öğrenme isteğiniz ile doğru orantılıdır. Günümüzde aileler çocuklarına kaliteli bir eğitim ve hayat sunmak istedikleri için çocuklarını erken yaşlarda enstrüman öğrenmeleri için motive eder.

Çocuklarda Enstrüman Çalma Yaşı

Çocuklar, enstrümanlar ile ne kadar erken tanışırlarsa, o kadar uzun süre müzik eğitimi alma imkanına sahip olurlar. Pedagoglar çocukların konsantrasyonunu da dikkate alarak 4-5 yaşlarında enstrüman çalmaya başlayabileceklerini söylerler. Okul öncesi dönemde vurmalı çalgılar müzik eğitiminde büyük önem taşır. Def, marakas, yumurta, orff gibi enstrümanlarla şarkılara eşlik edebilirler. Ayrıca bu yaştaki çocuklar için piyano ve bateri de oldukça uygundur. Bu çalgıların bu yaştaki çocuklar için uygun olmasının sebebi onları fiziksel olarak zorlamayacakları içindir. Gitar ve keman gibi iki el kullanmayı gerektiren, fiziksel güç isteyen enstrümanlara ilkokul eğitimi ile başlanabilir. Flüt ve çello gibi enstrümanlara da 10 yaşından sonra başlamak daha uygun olur.

çocuklar için ideal enstrüman öğrenme yaşı

Erken Yaşta Enstrüman Çalmanın Faydaları

Çocuklar; yürüme ve konuşma gibi becerileri ebeveynlerini taklit ederek öğrenirler. Araştırmalar sonucunda müziğin de çocuklar üzerinde böyle bir etki yarattığı gözlenmiştir. Yemek, uyku, banyo gibi müziği de çocuğun günlük rutinleri arasına koymak gerekir. Enstrüman eğitimi çocuğa kişisel ve sosyal beceriler kazandırır. Çocuk müzik ile ne kadar erken tanışırsa okul döneminde daha başarılı olur. Bilimsel araştırmalar erken yaşta müzikle uğraşan çocuğun dil, hafıza ve sayısal becerilerinin daha çok geliştiğini kanıtlar. Enstrüman eğitimi akademik düzeyde bir eğitimci tarafından çocuklara verilmelidir. Hangi enstrüman olursa olsun çalma teknikleri çok önemlidir. Eğer çocuk ilk baştan yanlış bir çalma tekniği öğrenirse bunu düzeltmek oldukça zordur. Düzeltmeye çalışmak da hem öğrenci hem de öğretmen için zaman kaybına yol açar. Çocuğunuza alanında uzman olan öğretmenlerden ders aldırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş: