Skip to content

Enstrüman Öğrenmenin Yaşı Olmaz!

‘’Enstrümanın öğrenmenin yaşı olmaz!” isimli yazımızı tamamen alanında tecrübeli ve müzik camiasında kendini ispatlamış eğitmenlerimizin bizlere aktardığı bilgilerin yanı sıra bugüne kadar kendini ispatlamış üniversitelerin akademik makalelerinden edindiğimiz bilgileri esas alarak hazırladık. Bu bilgileri 2 ana başlık altında inceleyelim.

Enstrüman Öğrenmek için En Fazla Kaç Yaşında Olmanız Gerekir?

Halk arasında her nedense enstrüman küçük yaşta öğrenilmeli diye bir algı var. Halbuki enstrüman öğrenmek için kesinlikle bir yaş sınırlaması yoktur. Eğer tercih ettiğiniz enstrümanı çalmakta fiziksek olarak bir probleminiz yoksa dilediğiniz gibi, enstüman öğrenmenin yaiı olmazistediğiniz yaşta öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz üzere her yaş her insanda aynı şekilde tezahür etmiyor. Ancak içinizde yeteri kadar istek varsa ve dediğimiz gibi istediğiniz enstrümanı çalmakta fiziksel bir olumsuzluğunuz yoksa sizler de çalabilirsiniz. Ancak bedensel problem olduğunu düşünüyorsanız bunu öncelikle ücretsiz deneme derslerimizle eğitmenlerimize danışabilirsiniz. Ücretsiz deneme dersiniz sonunda uzman eğitmenlerimizin de tavsiyeleri sonucunda başka bir çalgıya yönelebilir ya da asla istemesek de bu arzunuzdan vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Ancak üstüne basarak söylüyoruz; Enstrüman öğrenmenin yaşı olmaz!

Enstrüman Öğrenmek için En Az Kaç Yaşında Eğitimlere Başlanmalı?

Enstrüman öğrenmek için nasıl ki en yüksek yaşı belirten bir ifade kullanamıyorsak en minimum yaş içinde net bir ifade kullanamıyoruz maalesef. Çünkü yukarıda belirttiğimiz sebeplerin bir benzerleri küçük yaşta enstrümana başlama konusunda da söz konusu.  Aynı yaşta olan çocukların gerek genetik sebeplerden gerekse içinde bulunduğu çevresel koşullardan dolayı fiziksel ve zihinsel gelişimleri farklılık gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse ortalama 4 yaşındaki bir çocuk yeteri kadar bedensel ve zihinsel gelişimini tamamladıysa ve doğru bir sanat merkezinde enstrüman eğitimi almaya başladıysa, evet başarabilir. Ancak 10 yaşında ve tam olarak gelişimini tamamlayamamış bir dostumuz için biraz daha vakit gerekebilir. İşte bu ve buna benzeri sebeplerden dolayı aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermenin en doğru yolu bizlerle iletişime geçmenizdir.  Galata Sanat Merkezi’nde ücretsiz deneme dersimize katılarak aradığınız cevaplara ulaşmalısınız. İster kardeşiniz, çocuğunuz ya da anne veya babanız ister kendiniz için daha fazla ertelemeden ücretsiz deneme derslerimize katılmalısınız. Enstrüman kurslarımız hakkında daha detaylı bilgi ve konuyla ilgili diğer yazılarımızı okumak için ana sayfamızdan kurslarımız ya da blog bölümüne girebilirsiniz.

Paylaş: