Skip to content

Gitar Çalmak Zor Mudur?

Her enstrümanın belli bir zorluğu olduğu bilindik bir gerçektir. Gitar da başlangıç için biraz zor sayılabilecek bir enstrümandır. Ancak uygun eğitimler, doğru eğitmenler, uygun ve disiplinli bir çalışmanın çözemeyeceği bir şey yoktur.

  • İyi bir kursa gidip, düzgün bir eğitim alınmadığı halde öğrenme süresi oldukça uzun olacaktır. Fakat kursa gitmeden de öğrenme imkanınız vardır. Burada önemli olan nokta, gitardan ses çıkartmak değil, doğru sesi çıkarmaktır. Sadece çalmaktan ziyade, alacağınız eğitimde gitarı tanıyacak ve a dan z ye öğreneceksiniz. Bu da sizin avantajınız olacaktır. En büyük kazancınız ise, Galata Sanat Merkezi‘nde alanında uzman eğitmenler tarafından ders alacak ve maksimum verimliliği elde edebilecek oluşunuzdur.

Gitar Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

  • Her şeyde olduğu gibi, gitar çalmayı öğrenme sürenizin büyük bir bölümünü de siz belirlersiniz. Azminiz, disiplinli çalışmanız ve özveriniz başarılı olmanızı sağlayacak en önemli unsurlardandır. Ne kadar süreceği konusunda net bir zaman vermek yanlış bir davranış olacaktır. Ancak standart üzerinden bir zaman belirtmemiz gerekirse, 1-2 haftada basit parçaları günlük 3 saatlik çalışma ile öğrenebileceksiniz. Ancak bu başlangıç seviyesinde bir öğrenim olduğu için, kulağa mükemmel gelmesini beklememeliyiz. Temel düzeni oturtmayı başardıktan sonra sıkı antrenmanlar sayesinde, birkaç ay içerisinde ciddi bir aşama kat edebilirsiniz.
  • Çoğu enstrümanın ustalık seviyesi 1 ile 8 arasında derecelendirilir. Genel olarak, 1 ve 2 seviyesinde gitar çalmak yalnızca 1-2 ayınızı alacaktır. Daha yüksek seviyelere gelebilmek için, sıkı çalışmalar yapmalı ve antrenmanlarınızı aksatmamalısınız. Daha yüksek seviyelere ulaşmak, kişiden kişiye değişim göstermekle birlikte, yaklaşık 2-3 yıl sürmektedir.
  • Gitar başlarda basit fakat ilerleyen seviyelerde oldukça zorlayıcı ve disiplin isteyen bir enstrümandır. Kısa sürede basit parçaları çalabileceğiniz doğrudur fakat konu profesyonelliğe taşındığında, size kısa sürede her şeyi öğreteceğini iddia eden yerlere itimat göstermemelisiniz. Gitar çalmanın püf noktası gitarı ve notaları hissederek bütünleşmekten geçmektedir. Verimli ve uygun çalışma teknikleri ile günlük 30 dakika çalışarak, vasat bir çalışma programı kullanan ve 60 dakika çalışan birinden daha hızlı öğrenebilirsiniz. Bu nedenle özveri ve disiplin önemlidir, ancak doğru eğitim de gelişiminizde önemli rol oynamaktadır.

Galata Sanat Merkezi size notaların ruhunu işleyecek, müzikle ahenkli bir dans imkanı sunacaktır.

Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılmak İçin Buraya Tıklayınız!

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu

Paylaş: