Skip to content

Gitar Çeşitleri Nelerdir?

Gitar Çeşitleri Nelerdir?

Toplamda 10 çeşit gitar bulunmaktadır. Bunlar klasik gitar, jazz gitar, Weissenborn gitar, 12 telli gitar, 7 telli gitar, Lap Steel gitar, perdesiz gitar, bass gitar, elektro gitar ve akustik gitardır. Çevremizde görebileceğimiz, gitarların anası olarak kabul edilen klasik gitar ile başlayalım.


Kısaca İnceleyelim;

– Klasik gitar, tam ortadaki ses deliğine teller aracılığıyla gönderilen titreşimleri dışarıya vermesi suretiyle çalışır. Gitarın üzerinde, yukarıdan sayıldığında görülen ilk 3 tel, kalın teller olarak bilinir. İpeğin üzerine sarılmış çeliktirler. Aşağıdaki 3 tel ise ince ve naylondur. Genelde klasik ve Flamenko müzik türlerinde kullanılmaktadır.

– Akustik gitar, dış görünüşü itibariyle klasik gitara benzemektedir; ancak klasik gitara nazaran daha dolgun ve basıktır. Klasik gitardan bir diğer farkı ise, sapının daha dar ve tellerinin çelik oluşudur. 4 kalın teli sarımlı, diğer 2 teli sarılmamıştır. Klasik gitara nazaran daha sert ve temiz bir ses çıkarmaktadır. Rock, caz ve blues müzik türlerinde kullanımı oldukça yaygındır.

– Elektro gitar, tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çevirerek, bu akımı amfiye iletir. Amfiden yüksek veya daha alçak sese dönüştürülerek kullanılan bir gitar türüdür.

– Bas gitar, kullanımı ve gereçleri dolayısıyla elektro gitara benzemektedir. Sesi diğer gitarlardan 1 oktav daha kalın ve derindir. Birçok bas gitar çeşidi bulunur. Bunlar: Perdesiz, kafasız, 12 telli, 7 telli, 6 telli, 5 telli, ve 4 telli gitarlardır.

-Perdesiz gitar, görünüm itibariyle klasik gitarı anımsatsa da, çok farklı ses kimliğine sahip bir gitar türüdür. 1976 yılında üretilen bu gitar, Türk müziğinin ses ihtiyaçlarını karşılamak üzere Erkan Oğur tarafından üretilmiş ve kullanılmıştır. Zaman içinde klasik gitar, perdesiz elektrikli gitar, 8 telli perdesiz gitar ve çift saplı elektrikli gitar gibi ihtiyaca yönelik farklı türleri üretilmiştir.

-Lap steel gitar, Hawaii yöresine ait bir gitar türü olmakla birlikte, 6, 7 ve 9 telli olarak kullanılır. Diğer gitarlarda olduğu gibi fretlere basılmak suretiyle değil, gitaristin sol eline taktığı bir metal parça yardımıyla çalınan bir gitar türüdür.

– 7 telli gitar, klasik gitarda bulunan 6 ana tele ek olarak 1 ince veya kalın telin gitara eklenmesiyle oluşan gitar türüdür.

-12 telli gitar, genellikle çelik tellerden oluşur ve rock’nroll, folk ve blues gibi müzik türlerinde sıklıkla kullanılır.

-Weissenborn gitar, bir tür lap slide gitarıdır. Herman Weissenborn tarafından 1920’li yıllarda üretilmiştir. Yaklaşık 5000 tane üretilen bu gitarın, zamanımıza kadar kaçının sağlam kaldığı bilinmemektedir.

-Jazz gitar, caz müzikte kullanılan geniş gövdeli bir gitar türüdür. Dolgun, boş veya dolu gövdeli bir yapıya sahiptir.

<p”>Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılmak İçin Buraya Tıklayınız!

Paylaş: