Skip to content

GÜZEL ŞARKI SÖYLEMEK

Güzel şarkı söylemek herkesin sandığının aksine şarkı söylemek doğuştan gelen bir yetenek ya da kişiye özel tanrı tarafından tahsis edilmiş bir özellik değil, teknik ile geliştirilebilen bir yetenektir. Doğru adımları atıp ilerlediğiniz sürece şarkı söylemek hiçte zor değildir.

Şarkı söylemek insanlığın en eski eylemlerinden biri. Hüzünlüyken, eğlenirken, ağlarken, mutlu olduğumuzda yani tüm duygularımızı ifade etmemizde çıkardığımız sesler ve çıkarma şekillerimiz bugün büyük bir sanata dönüşmüş binlerce çeşite ayrılmış durumda.

ADIM ADIM GÜZEL ŞARKI SÖYLEMEK

Şarkı söylerken sesim titriyor, tizlere çıkamıyorum, pes seslerim kayboluyor gibi sorunlar yaşıyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Umarız ki önerilerimizin katkısı olur!güzel şarkı söylemek

  1. Her sabah uyanır uyanmaz yalnızca 10 dakika diyafram egzersizi yapın; diyafram nefesi şarkı söylerken ihtiyaç duyduğunuz doğru nefestir. Peki nasıl çalışılır diyafram? En temel egzersizleri derin nefes alıp tıslayarak olabildiğince yavaşca vermek ve yavaşça balon şişirmektir. Düzenli olarak sadece bu egzersizleri yaptığınızda kısa sürede sesinizdeki güçlenmeyi fark edeceksiniz. Güzel şarkı söylemek için abartısız en çok ihtiyacınız olan şey güçlü bir diyaframdır.
  2. Yeterli ve düzenli uyku alışkanlığı kazanın; sesin en büyük düşmanlarından biri düzensiz ve az uykudur. Günlük olarak en az 8 saat uyumalısınız ve saatlerini düzenli hale getirmelisiniz. Özellikle şan dersi öncesinde ve eğer sahne alacaksanız o gün uykunuzu almış olmak çok önemlidir.
  3. Su için; Sesinizi temizlemek için en çok ihtiyaç duyduğunuz şey sudur. Düzenli olarak her gün 2.5-3 litrenin altına düşmemelisiniz. Yediğiniz yiyecekler ses telleriniz üzerinde kalıntı oluşturur. Bunu engellemek için hergün bol su içerek temizliğini yapmış olursunuz. Buda ses tellerinizde oluşan tabakanın güçlenip büyümesini engeller.
  4. Protein ağırlıklı beslenme; çiğ yumurta ne kadar efsaneleşmiş olsa da aslında protein değerinden başka bir faydası yoktur. Protein ağırlıklı beslenip sürekli dinç bir vücuda sahip olmak sesinizi de dinç ve güçlü yapacaktır. Biz yine de yumurtayı kaynatarak yemenizi tavsiye ederiz.
  5. Spor yapın; güzel şarkı söylemek istiyorsanız önünüzdeki en iyi adımlardan biride tabi ki spor yapmak. Güçlü bir vücuda sahip olmanın öneminden bahsetmiştik, beslenme sizi günlük olarak enerjik hale getirebilir ama var olan gücünüzü artıramaz. Bu yüzden spor yaparak çok daha güçlü bir vücuda sahip olup sesinizle ilgili kaslarınızı geliştirerek sesinizi daha iyi kullanabilirsiniz. Özellikle alt karın kasları diyafram kullanımında çok etkilidir.
  6. Şan dersi alın; sesin sporu şan dersidir. Şan dersi aldıkça ses aralığınız genişleyecek ve hiç çıkaramadığınız sesleri çıkarmaya başlayacaksınız. Detone olmadan şarkı söylemeyi öğreneceksiniz. Bilinçli bir şekilde hangi sesi nasıl çıkaracağınızdan emin olacaksınız!

 

Galata Sanat Merkezi’ne gelip ücretsiz deneme derslerimize katılıp sesiniz hakkında uzman eğitmenlerimiz tarafından bilgi alabilirsiniz. Şan derslerimize katılarak hem özel ders, hem koro çalışmalarımıza katılabilir, orkestra çalışmalarımızla kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için; ŞAN DERSİ İSTANBUL kursumuza göz atmanızı da öneririz.

Paylaş: