Skip to content

Hangi Tür Gitar ile Başlamalıyım?

Bu  soru, gitar çalmaya yeni başlayacak olan herkesin sıklıkla düşündüğü ve sorguladığı bir sorudur.

Bilindiği üzere gitar, dünyanın en popüler müzik aletlerinden biridir. Çoğu farklı müzik türünde kullanılan gitar, gerek ana enstrüman olarak gerekse bir şeye eşlik etme amaçlı kullanılabilir. Eşlik ettiği veya ana enstrümanı olduğu eserlerde, ihtiyaç duyulan ses renklerine göre birçok türü tasarlanmıştır.

Gitar çalmaya başlarken, hangi tür gitar ile başlanacağından emin olmanız, zaman ve performans açısından size büyük katkı sağlayacaktır. Gitar çalmaya klasik gitardan başlanması gerektiği fikri diğer gitar türlerine geçiş kolaylığı açısından doğrudur. Ancak istediğiniz türde gitarı seçebilirsiniz. Galata Sanat Merkezi‘nde, hangi gitar ne işe yarar sorularını detaylı bir şekilde cevaplar ve sizin için en uygun gitar türünü bulmanızı kolaylaştırılacak şekilde bilgilendirme yaparız. Genellikle gitar seçimi konusunda, ilgi duyulan müzik tarzı çok önemlidir. Bu husus doğru gitarı seçmede büyük rol oynamaktadır. Ağırlıklı olarak ilgi duyulan müzik türüne uygun gitar seçimi, çalışmalardan keyif alınmasını sağlar ve kişiyi motive eder. Örneğin akustik veya elektro gitar, rock, caz, blues;  klasik gitar, Flamenko ve klasik müziklerin icrasında kullanılır. Diğerlerinden daha zor olarak kabul edilen gitar türleri elbette vardır.

Ancak azim ve uygun bir çalışma programı, zorlukların üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Gitar türlerinin çalım teknikleri birbirinden farklıdır.  İşin püf noktası, seçtiğiniz gitarın tüm tekniklerini öğrenmeli ve çalışmalar yaparak kendinizi geliştirmelisiniz. Müzikal belleğiniz, sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz müzik türlerini daha ön plana çıkaracaktır. Böylelikle araştırma yapmasanız bile, istediğiniz müzik türünü eğitmenlerimize ilettikten sonra, uygun gitar seçimi yapmanıza yardım edeceklerdir. Müzikal belleğiniz, ilgili olduğunuz melodileri icra ederken keyifli ve verimli bir çalışma sunacaktır.

İlgi duyduğunuz tarza uygun gitar seçimi, çalışmaların daha keyifli, verimli ve motivasyon dolu geçmesini sağlayacaktır. Daha kolay ve hızlı bir eğitim için bu hususlara dikkat etmelisiniz. Galata Sanat Merkezi gelişiminizin ve seçimlerinizin her daim destekçisi olacak ve hedefinize ulaşmanız için gereken tüm basamakları sağlayacaktır. Bu basamakları geçmek, sizin elinizde.

Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılmak İçin Buraya Tıklayınız!

Paylaş: