Skip to content

İyi Resim Yapabilmenin Püf Noktaları – İstanbul Resim Kursu

Görsel sanatlar insanların var olduğu günden itibaren vardır. Resim sanatı; insanların yaşadıklarını, duygu durumlarını, hayallerini yansıtır. Bu nedenle insanların hislerini yaptıkları resimlerden anlamak mümkündür. Resim yapmak yetenek gerektiren bir sanat dalı olsa da herkes kendini rahatlatmak için resim yapabilir, kurslar sayesinde yeteneklerini geliştirebilir. Resim yaparken iyi bir sonuç elde etmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İlk olarak resim yapılacak kağıdı doğru seçmek gerekir. 160 gr ağırlığındaki kağıtlar idealdir. Grenli ve grensiz olarak ikiye ayrılan kağıtlar kullanılacak alana göre tercih edilir. Yapacağınız resme göre kullanacağınız fırçalar, boyalar, kalemler de farklılık gösterir. Örneğin resim kalemleri sertliklerine ve uygulama yerine göre tercih edilir. H kodlu kalemler serttir ve mimari çizimlerde kullanılır. B kodlu kalemler yumuşaktır ve taslak çizimlerde kullanılır. Kalemlerin uçları kadar kullanım açıları da iyi resmi etkileyen noktalardan biridir. Çalışma ortamının doğru aydınlatılması da büyük önem taşır. Işık ne çok ne de az olmalı ve tepeden dik açıyla gelmelidir. Bu nedenle masa üstünde olan aydınlatma ürünleri oldukça uygundur.

Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Resim yeteneği doğuştan olduğu gibi sonradan da geliştirilebilen bir yetenektir. Yeteneğinizi geliştirmek için düzenli çalışmanın yanı sıra uygulanabilecek bazı adımlar da vardır. İlk olarak günün en az 1 saatini resme ayırmak gerekir. Her gün bunu yapmak zor olabileceği için çantanızda her daim sizinle olacak mini bir defter ve kalem bulundurabilirsiniz. Bu sayede dışarıda olduğunuzda da resim yapabilirsiniz. İlham aldığınız ya da beğendiğiniz ressamın çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Renk geçişlerini, fırça darbelerinin analizini yapmanız resminizin gelişmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra ufkunuzu ve bakış açınızı geliştirecek yeni teknikler öğrenmeyi de ihmal etmeyin.

İyi Resim Yapabilmek İçin…

İyi resim yapmak doğuştan gelen bir yetenek olmakla birlikte sonradan geliştirilerek de kazanılabilir. Önemli olan gözün gördüğünün el aracılığı ile kağıda ya da tuvale en güzel şekilde aktarmaktır. Bu yeteneği geliştirmek için kurslardan ya da özel derslerden yararlanılabilir. Bu kurslar sayesinde doğru görmeyi, resim tekniklerini, resim malzemelerini, boyaları, fırçaların nasıl kullanılacağı öğretilir. Birbirinden farklı resim tekniklerinden size en yakın gelen konusunda kendinizi daha da geliştirmeniz mümkündür. Yeteneğinizi geliştirmek ve hayatınıza renk katmak isterseniz sanat merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş: