Skip to content

Keman Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Keman çalmak hakkında kendinizi geliştirmeyi ve daha iyi çalmayı düşünüyorsanız keman üzerine biraz araştırma yapmanız gerekir. Bunların en başında ise keman seçimi gelir. Kemanı çalacak olan siz olduğunuz için keman seçimi önemlidir. Keman çalmaktan keyif almak için aldığınız kemanın tonu hoşunuza gitmeli ve parmaklarınızı tuşesine götürdüğünüz zaman kendinizi rahat hissetmelisiniz.

Keman kurslarına kaydolarak alınan keman eğitiminin boşa gitmesini kimse istemez. Bu sebeple keman nasıl seçilir konusunu güzelce araştırmanız gerekir. Bu yazımızda sizler için yeni başlayanlara keman önerileri konusu inceleyeceğiz.

Keman seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler bellidir. Bu gereklilikler hakkında bilgi sahibi olursanız keman alırken daha az zorluk çekersiniz. Keman alırken yanınızda profesyonel biri olması faydanıza olacaktır fakat yazımızı okuduktan sonra kendiniz de doğru bir keman seçebilecek kadar bilgi sahibi olacaksınız.

Derslere başladıktan sonra keman ile pratik yapmanız gerekecek ve aklınıza gelecek ilk soru çıkacak ilk soru ” nasıl bir keman almalıyım ? ” olacaktır. Bununla beraber ” keman fiyatları ne kadar? “, ” iyi bir keman fiyatı ne kadar ? ” gibi sorular bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak sorular olacaktır. İyi bir keman satın almanız için gerekli bilgileri yazımızda derledik.

KEMAN HANGİ MALZEMEDEN YAPILMIŞ OLMALI?

Keman alırken önceliğiniz en iyi marka keman değil, keman yapımında kullanılan malzemenin kalitesi olmalıdır. Burada ilk kontrol edilmesi gereken şey, kemanın ağaçtan mı yoksa kontrplaktan mı üretildiği olmalıdır.

İlk kez keman çalacak olsanız dahi kontrplak keman almanızı tavsiye etmiyoruz. Kontrplaktan imal edilen keman çeşitleri en ucuza bulabileceğiniz keman türü olduğu için zaman içinde akort, tını vb. Problemler yaratacaktır. Bununla birlikte tatmin edici bir tona sahip için çalan kişinin kemandan keyif almasını engelleyecek ve zamanla enstrümanından uzaklaşmasına neden olacaktır. Bu yüzden en ucuz kemanı almak en mantıklı tercih olmayacaktır.

BİR KEMANIN KONTRPLAK OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Kemanın yanlık ve gövde bölümünde çizgiler doğru şekilde arka arkaya sıralanmışsa,

Göğüs bölümünün iç kısmında damarlar yoksa,

Kemanın sırt bölgesinde ağaca benzemeyen yapay bir görüntü varsa, büyük olasılıkla baktığınız keman kontrplak malzemeden yapılmıştır. Eğer ismi çok fazla bilinmeyen bir enstrüman mağazasından keman alacaksanız yanınızda bir profesyonel olması sizin yararınıza olacaktır.

AĞAÇ FİKSLERİ TERCİH EDİN

Fiksler, kemanda akordu tam olarak yapabilmek için önemli bir parçadır. Metal ya da ahşaptan üretilmektedirler. Kullanım sıklığına göre zaman içinde sertleşen bu kısmın ahşaptan olması işinize yarayacaktır. Yine de zor döndürülür hale gelmesiyle birlikte ağacı besleyici yağlar kullanarak pamukla burayı yağlayabilirsiniz.

KEMAN CİLASINA VE EŞİK DENGESİNE DİKKAT EDİN

Kemanlarda kullanılan cilalar gomalak cila ve mobilya cilası olarak ikiye ayrılmaktadır. Mobilya hemen hemen bütün fabrikasyon ve düşük kalite kemanlarda kullanılır. Gomalak cilanın diğer cilalardan farkı, ağacın nefes almasını sağlayan bitkisel bir karışımdan üretilmesidir. Bu sayede gomalak cila kemanınızın ahşabını uzun yıllar korur ve gomalak cila kullanılan kemanlar diğer çeşit cilalı kemanlara göre daha pahalıdır. Kemanlar genelde üzerinde standart fabrikasyon bir eşik ile satılır. Kemanda eşik, pozisyonu kişiden kişiye değiştirilebilir ve özelleştirilebilir bir parçadır. Bu yüzden kemanın üzerindeki eşiğin size uygun olup olmadığını deneyerek kontrol edin. Size uygun bir eşik ayarı bulunan bir kemanı satın alabileceğiniz gibi aldığınız kemanın eşik ayarını sonradan da yaptırabilirsiniz.

SATIN ALACAĞIM KEMANIN FİYATI NE KADAR OLMALI?

Keman da diğer enstrümanlarda olduğu gibi en ucuzdan en pahalıya oldukça geniş bir fiyat skalasına sahiptir. Fiyatları genelde dolar üzerinden hesaplandığı için fiyatları her zaman değişiklik gösterebilir. Bu nedenle TL olarak bir fiyat belirtmek doğru değil. Yine de alacağınız kemanın fiyatının 90-100 dolar aşağısında olmamasına dikkat edin. Daha ucuz fiyatlı kemanlar başta daha avantajlı gibi gözükse de keman çalma konusunda kendinizi geliştirdikçe size yetersiz gelmeye başlayacak ve yeni bir keman edinme gereksinimi doğuracaktır. Doğru keman tercihi için bizimle iletişime geçerek eğitmenlerimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı olduğumuz müzik marketler sayesinde kemanınızı daha uygun bir fiyata temin edebiliriz.

Paylaş: