Skip to content

Nasıl Müzisyen Olunur?

Müzisyen olmak yetenek ve aynı zamanda sabır ve emek gerektiren bir olgudur. Ancak bazı durumlarda yeteneğin olması yerine çok fazla emek vermek de müzisyen olma hedefine sizi ulaştırabilir. Yani yetenek olmadan da fazla çalışarak iyi bir müzisyen olabilirsiniz. Bir enstrüman çalmak da zorunlu değildir. Besteler icra ederek müzisyen olabilirsiniz. Bundan dolayı müzisyen olmak için birçok koşulun yanında önemli olarak sürekli çalışmak ve kendini geliştirmek gerekir. İşte bu noktada profesyonel müzik kursları herkesin en büyük yardımcısı olur.

Profesyonel müzisyen olmak

Profesyonel müzisyenler bir gruba katılarak ya da tek başına kendi müzikal performansları ile geçimini sağlayan kişilerdir. Müzisyenlik yalnızca enstrüman çalmak ya da beste yapmak değildir, bazen şarkı söylemek de gerekir. Birçok profesyonel müzisyen hafta içinde çalıştıklarından dolayı prova ve çalışmalarını hafta sonları ya da geceleri yapmaktadırlar.

Adım 1: Profesyonel müzisyenleri araştırın.

Yetenek ve çok yönlülüğe bağlı olarak müzisyenlik bir veya daha çok alanda nitelik sahibi olmayı gerektirebilir. Trompet ve trombon gibi pirinçten yapılmış enstrümanlar çalabilirsin ancak bazen gitar ya da keman gibi yaylı enstrümanlar ya da nefesli enstrümanlar kullanabilmen gerekebilir. Bundan ötürü bir besteci olmak için televizyon, radyo ve operalar için müzikler oluşturabilirsin. Bu kalem ve kağıt ile olabileceği gibi bilgisayar tarzı teknolojik aletleri kullanarak da yapabilirsin.Forte söyleyebilir ya da bir tenor, kontralto, bariton, bas ya da soprano olabilirsin. Bundan dolayı kendini tanımak adına seçmelere katılabilir ya da canlı performans gösterebilirsiniz. Başarılı müzisyenlerin hayatını araştırarak müzisyen olmaya nasıl başladıklarını, hangi aşamalardan geçtiklerini öğrenebilir ve sanat hayatları hakkında bazı bilgiler edinebilirsiniz.

Adım 2: Bir enstrüman çalmayı öğrenin.

Birçok profesyonel müzisyen gibi çocukluktan beri bir ya da daha çok enstrüman çalmayı öğrenmelisiniz. Bundan ötürü deneyimli bir müzik öğretmeni ile çalışmalısınız. Ayrıca sahne performansı gerçekleştirerek müzisyen olmak için uzmanlık ve tecrübe kazanırsınız. Profesyonel müzik kariyerinize başlamadan önce bir enstrüman çalmayı öğrenmek ya da notaları okuyabilmek size müzisyen olmak için avantajlar sağlar. Galata Sanat Merkezi‘ndeki kurslar size bu konuda yardımcı olmanın ötesinde enstrüman çalma konusunda uzman olmanızı sağlar. Bundan dolayı bu tarz uygulamalar öğretiler müzisyen olmak için önemlidir.

Paylaş: