Skip to content

Şarkı Söylemeyi Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Şarkı söylemeyi zor ya da kolay olarak değerlendirmek yanlış olur. Bir radyoda ya da televizyonda denk geldiğin o harika sesi dinledikten sonra, kendi sesin hakkında umutsuzluğa kapılman da yapılan en yaygın davranışlardan biri. Şunu unutmamalısın ki; müzikte her ses tonuna ve rengine uygun eserler vardır. Bunun için tek yapılması gereken doğru sanat okulunu bulmak ve şan derslerine başlamak olacaktır.

Şan dersi zor mu?

Bu soruların cevapları sanat okulu ve eğitmen tarafından tek tek cevaplanacak. Doğru okul ve eğitmeni seçtikten sonra süreç, öğrencinin ses sınırı ve ses rengini incelemekle başlar. Burada öğrenciden beklenen en önemli şey; sesin gelişmişlik seviyesine ulaşmış olmasıdır. Lise çağı öncesindeki öğrencilerin şan dersi alması yine bu sebeple önerilmemekte, sesin gelişmesini beklemeleri gerekmektedir. Eğer ses belli bir gelişmişlik seviyesine ulaştıysa, ilk olarak ses sınırı tespit edilir. Ses sınırı basit olarak; sesin ulaşabileceği en kalın sesten çıkartabileceği en ince ses kadar olan alandır. Ses rengi de incelendikten sonra mevcut duruma özel müfredatlar oluşturularak derslere başlanır. Müfredatın kişiye özel olması önemli bir detaydır çünkü şan eğitimi teknik olarak ilerlenen bir ders gibi görünse de hangi seviyede başlanıp nasıl ilerleneceği tamamen öğrencinin ses rengi ve ses sınırına bağlı bir durumdur. Buna ek olarak öğrencinin neden şan dersi almak istediği ve müzikteki ilgi alanları da titizlikle araştırılır ve eğitim sürecine dahil edilir.

Yalnızca şarkı söylemekle kalmayıp aynı zamanda kelimeleri düzgün telaffuz etmeye yarayan, diyaframını kullanmaya başlayacağın, hitabet yeteneğini kuvvetlendireceğin şan dersini tamamlamak için gereken sabit bir zaman dilimi yoktur. Şan dersi, sen ne kadar devam etmek istersen o kadar devam eden, oldukça keyifli ve müzik dolu bir süreçtir. Şan dersinin ne kadar süreceği tamamen öğrencinin ulaşmak istediği nokta ve hedefleri doğrultusunda şekillenmektedir.

Şimdi sıra sende! Artık şarkı söyleyebilmenin imkansız olmadığını, doğru eğitim ve eğitmenle hayal ettiklerine ulaşabileceğini biliyorsun. Muhteşem bir İstanbul manzarasına karşı şarkı söylemek, ses sınırını geliştirmek ya da sesini kullanmayı öğrenmek istiyorsan buradan bizimle iletişime geçebilirsin.

Paylaş: