Skip to content

Gitar Çalmaya Başlamak İçin Hangi Gitarı Almalıyım?

Gitar çalmaya başlamak isteyen herkes hemen hemen aynı soruda takılıp kalır. “Gitar çalmaya başlamak için hangi gitarı almalıyım?” ya da “Hangi gitar türü ile başlamam gerekir?” Bu yazımızda bu sorulara olabildiğince yanıt vermeye çalışacağız.

Gitar öğrenmek ile ilgili bir konu açıldığında genelde herkes aynı cümleyi kurar; “ Önce klasik gitar ile başla, sonra diğerlerine geçersin”. Gitar çalmak için bu şekilde kesin bir kural yoktur. İsteyen istediği gitarı satın alıp çalmaya başlayabilir. Ama yine de klasik gitar ile öğrenmek nispeten doğru bir karar olacaktır. Çünkü klasik gitar; diğer gitar türlerine göre daha yumuşak teller ve daha geniş perde aralıkları sunar. Bu sebeple başlangıçta zorluk seviyesi diğer gitar türlerine göre daha azdır.

Bilindiği üzere elektro gitar ve akustik gitar telleri çelik, bakır ve krom gibi malzemelerden yapılır ve gitar çalmaya yeni başlayan kişinin parmak uçları için başlangıçta zorlayıcı olacaktır. Klasik gitar telleri ise naylondan üretilir ve daha yumuşaktır. Yeni başlayan bir öğrencinin ilk etapta bol miktarda parmak egzersizi yapması gerektiği için parmaklarını daha az yoracaktır.

Bir diğer konu ise gitar perde aralıklarıdır. Elektro gitar ve akustik gitarda daha dar olan perde ve teller arası boşluklar klasik gitarda daha geniştir. Bu da parmakları doğru perdelere basmak için başlangıç seviyesindeki gitar öğrencilerine yardımcı olacaktır.

Klasik gitarın başlangıç seviyesi için bütün bu avantajlarına rağmen tekrar edelim; “Gitar çalmaya başlamak için klasik gitar şart değildir”.  Siz hangi gitarı çalmak istiyorsanız onu seçin ve başlayın. 6 telli gitarların temel çalışma prensibi aynıdır. Bu nedenle istediğiniz gitarla öğrenmeye başlarsanız sonrasında diğer türlerini de rahatlıklar çalabilirsiniz.

Elektro, akustik ya da klasik… Hepsinin kendine has ayrı birer keyfi vardır. Siz gitar çalmak istedikten sonra hangisinden başladığınızın bir önemi yok. İçinizdeki enstrüman çalma arzusunu düzenli egzersizler ile birleştirdiğiniz takdirde başaramamanız için hiçbir neden yok. Sevgiler…

Paylaş: