Skip to content

Ukulele Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Telli çalgılar ailesinin son derece etkileyici bir sese sahip üyesi olan Ukulele, Hawaii dilinde parmakların hızlı bir şekilde hareket ettirilerek çalınması sebebi ile zıplayan pire anlamına gelen Ukulele ismini almıştır. Ukulele diğer telli çalgılara göre daha küçük bir boyuta sahip olan müzik aletidir. Ukulele çalmayı en kısa süre içerisinde en kolay şekilde öğrenmek için ukulele dersi veren müzik kurslarına kayıt olmak çok doğru bir tercih olacaktır. 

Genellikle uke olarak kısaltılan ukulele 4 telli bir çalgıdır. Oldukça eski zamanlardan beri bir müzik aleti olarak kullanılan çalgı; gitara benzeyen bir görünüme sahip olması ile birlikte köken olarak gitar ile aynı aileden gelmektedir. Tellerine G, C, E, A ve D olarak akort yapılan ukulelenin telleri naylon ya da kirişten yapılmaktadır. Günümüzde kullanılan 4 adet farklı ukulele tipi bulunmaktadır. Bunlar; 53 cm uzunluğunda soprano, 58 cm uzunluğunda konser, 66 cm uzunluğunda tenor ve 76 cm uzunluğundaki bariton olarak sıralanabilir. Ukulele çalgısının tüm çeşitleri genel olarak ahşap malzemeden üretilmektedir. Maun ya da koa ağacının sık sık hammadde olarak kullanıldığı ukulele; isteğe bağlı olarak metalden de üretilebilmektedir. Ukulelenin ülkemizde çok yaygın görülen bir müzik aleti olmaması ile birlikte ukulele çalmayı öğrenmek isteyenlerin genellikle ukulele dersi veren bir müzik kursuna başvurması tavsiye edilmektedir

Ukulele Kursu

Müzik kurslarında verilen ukulele dersi ve eğitimi en kısa süre içerisinde ukulele çalmayı öğrenmeyi sağlamaktadır. Özellikle ukulele dersi İstanbul içerisinde birçok farklı müzik kursunda verilmektedir. Alanında uzman eğitmen kadrosu, kaliteli eğitimi ve öğrencilere sağladığı birebir özel ders imkânı ile her zaman ön plana çıkmayı başaran Galata Sanat Merkezi ukulele kursu; ukulele çalmayı öğrenmek için tercih edilebilecek en doğru adres olacaktır. Ukulele kursu İstanbul Galata Sanat Merkezinde öğrenciler akademik kariyerini tamamlayan eğitmenler eşliğinde, sıkıcı ve sert kurallar ile değil adeta sıcak bir aile ortamında, rahat ve sıcak bir ortamda özel olarak müzik eğitimi alma imkanına sahiptir.

Ders Planı ve Ücretsiz Deneme Dersleri

 Derslerin öğrencilerin müsait oldukları gün ve saatlerde işlendiği Galata Sanat Merkezinde ayrıca derslere kaydolmadan önce derslerin işlenişi hakkında bilgi sahibi olmak, ders içeriğini öğrenmek ve ders hocaları ile tanışmak için ücretsiz olarak deneme derslerine katılma imkânı da sunulmaktadır. Galata Sanat Merkezi öğrencilerine en kaliteli eğitimi sunarken aynı zamanda da çok uygun fiyatlar ile isteyen herkesin müzik ile buluşmasını sağlamaktadır. Eğer sizlerin de ukulele çalmayı öğrenmek gibi bir hayaliniz varsa ve bu hayalinizi en kısa sürede gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden son derece kolay bir şekilde İstanbul’un merkezinde yer alan, her ilçeden kolaylıkla ulaşma imkânı bulunan Galata Sanat Merkezi ile bu sayfadan iletişime geçebilirsiniz. 

Paylaş: