Skip to content

Yaratıcı Drama Nedir?

Çok eski zamanlardan beri insanların kendini ifade etmesi için kullandığı sanat dalları arasında yer alan drama; hem insanların kendini daha iyi tanımasını sağlayan hem de eğlenceli zaman geçirmeyi sağlayan önemli bir aktivitedir. Drama insanları günlük hayatın karmaşasından kurtaran, rahatlatıcı ve mutluluk veren önemli bir sanat dalıdır. Hayatın yorucu temposundan ve stresten kaçmak isteyen insanların ilk adresi olan drama; özellikle ülkemizde son yıllardan itibaren giderek popülerleşmeye ve ilgi görmeye başlamıştır. Dramanın sürekli olarak daha fazla ilgi görmesi, bu işin eğitimini veren sanat merkezlerinin ve drama kurslarının sayısının artış göstermesine de doğrudan etki etmeye başlamıştır. Drama konusunda profesyonel anlamda kendini geliştirmek ve bilgi sahibi olmak isteyen insanların yapacağı en doğru tercih bir yaratıcı drama kursuna kayıt olması olacaktır.

Yaratıcı Drama Nedir?

Özellikle son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşmaya ve popülerleşmeye başlayan yaratıcı drama; belirlenen bir konuyu doğaçlama ve rol yapma tekniklerinden faydalanarak bir topluluk ile birlikte seyirci önünde canlandırılmasına verilen genel isimdir. Yaratıcı drama oyunlarında yaşanan ya da yaşanma ihtimali bulunan konular ve durumlar işlenmektedir. Yaratıcı dramanın konusu; yaşanan ya da yaşanması muhtemel olan olaylardan, olgulardan, haberlerden, fotoğraflardan, kar, karikatürlerden ya da bir edebi türden seçilebilmektedir. Seçilen konunun yaratıcı drama ekipleri tarafından doğaçlama, drama ve rol yapma tekniklerinden faydalanarak seyirci önünde bir oyun şeklinde canlandırılması sürecine genel olarak yaratıcı drama denilmektedir. Günümüzde yaratıcı drama oyunları genellikle bir edebi metinden ya da önemli olaylardan esinlenerek hazırlanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar oynanan yaratıcı drama örnekleri, yaratıcı dramaya yeni başlayanlar için önemli bir yol gösterici olabilmektedir.

Yaratıcı Drama Kursu Galata Sanat’ta

Günümüz dünyasında giderek daha fazla popüler hale gelen sanat dallarından bir tanesi hiç şüphe duymaksızın yaratıcı dramadır. Yaratıcı drama özellikle son yıllarda ülkemizde daha fazla yaygınlaşmaya ve ilgi görmeye başlamıştır. Yaratıcı dramaya ilgi duyan ve bu işi profesyonel olarak öğrenmek isteyen kişilerin bir yaratıcı drama kursuna kayıt olarak bu sanatı alanında uzman eğitmenlerden en iyi şekilde öğrenmesi çok doğru bir tercih olacaktır. İstanbul ili içerisinde en çok tercih edilen yaratıcı drama kursu olmayı başaran Galata Sanat Merkezi yaratıcı drama kursu; alanında uzman eğitmen kadrosu, özel ders imkanı ve kaliteli eğitimi ile her zaman ön plana çıkmayı başarmaktadır. Yaratıcı drama eğitimi almak için en doğru adres olan Galata Sanat Merkezinde öğrenciler uzman eğitmenler eşliğinde drama provaları yaparak bu işin tekniğini sıfırdan öğrenme imkanı kazanmaktadır. Uygun fiyatları, tüm ilçelerden kolaylıkla ulaşılabilir olması ve kaliteli eğitimi ile ön plana çıkan Galata Sanat Merkezi; yaratıcı drama kursuna kaydolmak için tercih edilebilecek en doğru adreslerden bir tanesidir. Eğer sizler de yaratıcı drama kursuna kaydolmak ve bu konuda profesyonel bir eğitim almak istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden Galata Sanat Merkezi ile kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.

Yaratıcı Drama Eğitim Aşamaları

Galata Sanat Merkezi yaratıcı drama kursunda öğrencilere her zaman en kaliteli ve en doğru şekilde eğitim sağlanmaktadır. Kursumuza katılmak için herhangi bir şart ya da koşul bulunmamaktadır. Her yaştan insan isteği doğrultusunda kursumuza katılabilmektedir. Yaratıcı drama kursunda öğrencilerin tecrübelerine göre farklı aşamalar bulunmaktadır. Yaratıcı drama konusunda hiçbir deneyimi bulunmayan kişiler en alt aşamadan başlayarak yavaş yavaş bu alanda ilerleyip profesyonelliğe ulaşabilmektedir. Daha önce deneyimi bulunanlar ise daha üst aşamalardan derslere başlayabilmektedir. 

Paylaş: