Skip to content

Modern ve Klasik Origami Nedir?

Origami, Japonca katlama anlamına gelen ‘ori’ ve kağıt anlamına gelen ‘gam’ kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan kağıt katlama sanatına verilen isimdir. Çin’den çıkmasına rağmen Japonca bir isim verilmesinin sebebi ise, ülkeye giden Budist Rahipler tarafından öğretildiğinden kaynaklanır. Her ne kadar Japonya’dan gelse de aslında kökeni Çin’dir. Renkli kağıtlarla yapılan objeler origamiyi eğlenceli ve etkili bir sanat haline getirmiştir. Origami ayrıca makas ve yapıştırıcı kullanılmadan yapıldığı için tamamen bir el sanatıdır. Japon kültüründe origami ile yapılmış turna kuşu figürü büyük önem taşır. İnanışa göre 1000 tane turna kuşu yapan kişinin sağlıklı ve uzun bir hayatı olacağı düşünülür. Günümüze kadar gelişerek gelen origami sanatının birbirinden farklı çeşitleri vardır.

Origami çeşitlerinden en bileneni klasik origamidir. Klasik origami tek parça kağıt kullanılarak yapılır. Ayrıca diğer origami çeşitlerinden kesme ya da yapıştırma işlemi olmamasıyla ayrılır. Klasik origami ile çiçek, kurbağa, araba, köpek gibi figürler yapılabilir. Origami sanatına meraklı olan insanlar ilk olarak klasik origami yapmaya başlarlar. Bir şey düşünürken elimizdeki kağıt parçası ile yaptığınız tüm şekiller aslında origaminin bir parçasıdır. Tüm origami çeşitlerinde olduğu gibi klasik origaminin de bir nevi terapi etkisi vardır. Renkli kağıtlardan yapılan farklı şekillerle dekoratif ürünler elde edilebilir.

Modern origami, klasik origamiden oldukça farklıdır. Origami sanatı ile ilgilenenler farklı ürünler kullanarak başka bir çeşit meydana getirmiştir. Modern origami kendi içinde 4 farklı çeşidi bulundurur. Bunlar; pop- up, mimari, book art ve krigamidir. Pop- up origamide; kesme, boyama ve yapıştırma işlemleri vardır. En serbest origami çeşidi olan pop- up genelde masak kitaplarında kullanılır. Bu sayede masalların çocukların hafızasında canlanması amaçlanır. Mimari origamide 3D figürler yapılır. Bunun için de kesme, boyama ve yapıştırma işlemleri uygulanır. Book art origami 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Amacı; eski ve kullanılmayan kitapları dekoratif amaçlı kullanmaktır. Bu origami çeşidinde semboller ve kelimeler yazılarak 3D görüntüler ortaya çıkarılır. Krigami ise origamiden farklı olarak kağıt kesme sanatı olarak bilinir. Kağıt katlanarak kesilir ve ortaya bir motif çıkartılır. Bu origami türünde kesme işlemi ön plandadır.

Paylaş: