Skip to content

Karakalem Kursu

Karakalem Kursu

Beyaz bir kağıt üzerinde siyahın tonları ile yapılan resimler karakalem resim olarak adlandırılır. Bu resimler renklerin olmaması nedeni ile sadece siyahın tonları ile hazırlanan resimlerdir. Karakalem resim sanatı içerisinde zorluğu en yüksek ve teknik alanlardan birisidir. Eğer resme ilgi duyan biriyseniz, karakalem kursu programlarına katılarak bu alanda daha iyi bir tecrübe elde edebilirsiniz.

Galata Sanat Merkezi olarak sunduğumuz karakalem kursu programlarının tüm içeriklerine ve detaylarına bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Karakalem Çizim Nedir?

Kalemler veya boyalar fark etmeksizin kişinin resim yapabilmesi için yeteneğe sahip olması önemlidir. Bu yetenek çok düşük bir seviyede dahi olsa kişi iyi bir eğitim ile yeteneğini geliştirebilir. Örneğin, beyazın üstünde siyah tonlar ile oluşturulan karakalem resim için de eğitimlere katılabilirsiniz. Çünkü karakalem resim kursu size bu alanda doğru ve estetik eserler elde etme şansı tanır.

Teknik olarak karakalem çizim; kağıt üzerinde kömür, kurşun veya grafit gibi bir araç ile resim çizmeyi ifade eder. Doğal malzemelerin kullanılması ile tek renkte farklı tonların elde edilmesi mantığı yer alır. Görsel sanatlara girişte de özellikle karakalem çalışmaları önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında karakalem çizim kendi başına bir sanat alanı da oluşturmaktadır.

Karakalem Kursunda Neler Yapılır?

Galata Sanat Merkezi olarak kurs içeriklerimizde her zaman ücretsiz deneme dersi ile ilk adım atılır. Çünkü bu dersler eğitmenin sizi daha iyi tanımasını ve seviye belirlemesi yapmasını sağlar. Bu bilgilere bağlı olarak kurs kayıt kararlarını vermeniz mümkündür. Hatta bu sayede sizin için en doğru gün ve saatler ile karakalem resim kursu programı hazırlanır.

Ankara şubemizde sunduğumuz karakalem kursu Ankara gibi programlarda belirli seviyeler ile eğitim verilir. Her seviye ayrı bir süreye sahip olarak devam ettirilir. Örneğin, ilk seviyede çizimden başlayarak gölge ve kontur ile resim becerisi elde edilmesi sağlanır. İkinci seviyede daha derin kompozisyonlar ve detaylı eserler elde edilmesi için çalışmalar yapılır.

Karakalem çizim kursu İstanbul programlarında da ders programı içerisinde birçok aşama yer alır. Hobi amaçlı, profesyonel veya amatör olarak yetişmek isteyen herkes bu derslerden yararlanır. Ders programında

  • Öğrencinin gördüğünü çizebilme ve kopyalama becerisi geliştirmesi
  • Çizgi, perspektif ve gölge sayesinde çizim yeteneği elde etmesi
  • Tek renkte farklı tonlar ile ayrımın elde edilmesi
  • Doğru kalem kullanımının seçilmesi
  • Desen çalışmaları yapılması
  • Hayalen çizim çalışmaları yapılması
  • Değişen çizim tekniklerinin öğrenilmesi aşamaları bulunur.

Karakalem Çizim Kursuna Kimler Katılabilir?

Galata Sanat karakalem kursu programlarında katılımcı profili çok geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Yaş aralığı bağlamında çocukluktan yetişkinliğe kadar herkes için kurslarımız uygun bir yapı sağlamaktadır. Mesleki olarak konservatuar hazırlık öğrencilerinden resim sanatçılarına ve emekli bireylere kadar herkes katılımcı olabilmektedir. 

Genellikle eğitimler birebir olarak sağlanırken, online eğitim programlarımız da yer almaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz merkezimizde katılabileceği kurslar gibi online olarak ev ortamından da kurslara katılabilir. Yani ev hanımları, öğrenciler veya amatör sanatçılar katılabilmektedir. Katılım için hiçbir zaman herhangi bir koşul ile sürülmemektedir. Sadece bu sanat dalında isteğe ve yeteneğe sahip olmanız yeterlidir.

Karakalem Kurs Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Kurs programlarımızda eğitim süresi genellikle bireyin seviyesine göre belirlenir. Birebir eğitim modelinde karakalem çizim kursu İstanbul programı için deneme dersleri önemli bir yere sahiptir. Bu sayede eğitimin hangi seviyeden başlaması gerektiği ve ne kadar süreceği tespit edilir. Yani genel anlamda karakalem kursu için eğitim süresi kişiye bağlı bir şekilde değişir.

Galata Sanat Merkezi olarak düzenlediğimiz her kursta kurslar belirli bir eğitim süresine sahiptir. Fakat sabit süreçler her öğrenci için yeterli olmayabilir. Birebir, online veya grup eğitimlerde içerik süreleri değişim gösterebilir. Bu anlamda hobi amaçlı veya profesyonel karakalem resim kursu için bazen 3 ay bazen 1 yıllık bir eğitim programından bahsedilebilir.

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu