Skip to content

Origami Kursu

Origami Kursu

Uzakdoğu sanatları içerisinde origami, en ilgi çekici ve estetik sanatlardan birisidir. Birçok kişi için basit bir kağıt katlama sanatı gibi görünse de çok fazla estetik ayrıntıya sahiptir. Bu nedenle iyi eserler ortaya koyabilmek için origami kursu programlarına katılmayı tercih edebilirsiniz. Bu programlarda detaylı bir şekilde bu sanatın en ince noktalarını öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Galata Sanat Merkezi origami kursu programları hakkında en detaylı bilgileri de bu içerikte temin edebilirsiniz.

Origami Nedir?

Kelime kökeni ile de Japonca olan origami, Japon kültürüne ait geleneksel bir kağıt katlama sanatıdır. Bu sanat çok uzun yıllardır ülkemizde de popüler bir yapıya sahiptir. Kağıt katlama sanatını öğrenmek isteyen kişiler için de Galata Sanat Merkezi olarak sunduğumuz origami kursu içeriklerimiz yer almaktadır.

Origami Yapmak Neleri Geliştirir?

Bireyin çocukluk çağından itibaren beceri gelişimini daha profesyonel hale getirmesi hayatı boyunca katkılar sağlar. İlerleyen yaşlarda da bu tür beceri eğitimleri hayatınızda çok büyük avantajlar oluşturur. Bu açıdan origami kursu İstanbul gibi programlar ile öğrendiğiniz bu sanat hayatınıza katkılar sunacaktır. Çocuklar için bu sanat ve eğitimler zihinsel ve motor becerileri olumlu düzeyde etkiler. Çocuklarda sağladığı bu katkı gibi yetişkinlerde de konsantrasyon ve pratiklik kazanmak için tercih edilir.

Origami Kursunda Neler Yapılır?

Çocuklar ve yetişkinler için sunulan origami kursu Ankara gibi programlarımızda çok temel iki aşama yer alır. Bu aşamalardan birisi kağıt katlama tekniklerinin öğrenilmesidir. Diğer aşama ise çalışmalarda kullanılacak araçların pratik edilmesidir. Genellikle kurslar merkezlerimizde birebir olarak gerçekleştirilir. Ancak bazı eğlenceli grup origami kursu programları da yer almaktadır.

Origami kursu Bursa gibi programlarda kağıt katlama sanatı ile birçok sonuç elde edilebilir. Eğitimlerde makas, kağıt, ip, yapıştırıcı ve cetvel gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemeler ile alınan eğitimler sonucunda ise

  • Tavşan
  • Uçak
  • Kelebek
  • Balık
  • Kalemlik
  • Çiçek
  • Parmak kukla gibi birçok figür elde edilebilir.

Sayılan bu figürler dışında hayal gücünün genişliği ile eğitim sayesinde çok daha farklı sonuçlar elde edilebilir. Japoncada “ori(katlama)” ve “gami(kağıt)” kelimelerini birleştiren kağıt katlama bu amaç üzerine geliştirilmiştir. Günümüzde dahi Japon kültüründe dini törenler ve hediyelikler için origami ile çok güzel eserler elde edilir.

Origami Kursuna Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Çocuklarda zihin ve motor becerilerini geliştiren origami, çocukluk çağından itibaren başlanması gereken avantajlı bir eğitimdir. Ancak merkezlerimizde origami kursu için çocuklar ve yetişkinler açısından ayrı programlar da yer alır. Hatta hangi yaşta olursanız olun öncelikle ücretsiz deneme derslerine katılarak daha net bilgi elde edebilirsiniz. Bu sayede ilgi ve beceri seviyenizi ölçerek kayıt kararını verebilirsiniz. Çocukluk çağında bu kurslara başlamak için de özellikle 6 yaş ve üzerinde çok iyi sonuçlar elde edilebilir.

Origami Kursu Ne Kadar Sürer?

Merkezlerimizde origami kursu için bahsedilen şekilde öncelikle bir ücretsiz deneme dersi gerçekleştirilir. Bu derste temel yani klasik eğitim için basit öğretiler uygulanır. Ardından kursa katılma kararı ile sizin için uygun bir ders programı hazırlanır. Yani sizin için en uygun gün ve saatlerde derslerin verilmesi sağlanır. Sonrasında ise kurs paketin tamamlanması süresince devam eder.

Genellikle origami kursu yaklaşık 3 hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanabilecek bir kurs programıdır. Ancak bireysel eğitimlerde tam öğrenme sağlanana kadar kurs programı sürdürülebilir. Çünkü amacımız Galata Sanat Merkezi olarak en ekonomik şekilde en faydalı eğitimi sunmaktır. Bu noktada tam öğrenmenin gerektirdiği süre kapsamında eksiksiz bir program devam ettirilir.  

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu