Skip to content

Viyola Kursu

Orkestra müziğinde ve klasik müzikte yaylı çalgılar çok önemli bir yere sahiptir. Viyola, yaylı çalgılar içerisinde özellikle orkestralarda çok önemlidir. Klasik müzikte solo olarak veya orkestra ile armoniyi tamamlayan bir enstrümandır. Kemandan büyük bir yapıya sahip olarak sakin bir tını ortaya koyar. Klasik müzik sevenler için de viyola kursu seçilebilecek en iyi enstrüman kursları arasında yer alır.

Bu içeriğimiz dahilinde viyola kursu programları hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz

Viyola Nedir?

Keman ailesinin ikinci büyüklükteki en önemli üyelerinden birisi viyola olarak bilinir. Yapısı tıpkı kemana benzese de boyut olarak kemandan daha büyüktür. Zira 41-45 cm aralığında bir gövdesi yer alır. Genel olarak viyola kursu keman kursuna benzer bir yapıyla ayrı şekilde verilir. Kurslarda kullanılan enstrüman aslında kemandan pek farklı bir yapıya sahip değildir. Çünkü viyola yine 4 tel ile kullanılır ve beşli aralıklar ile akort edilir.

Viyola ile keman teknik olarak birbirine çok benzerler. Parmakların ve yayın kullanımı, enstrümanın pozisyonu ve ses renkleri keman gibidir. Fakat viyola daha gizemli ve derin bir ses rengi sağlar. Her teli kendine ait bir kişiliğe sahip olurken, La teli tatlı ve ılımlı bir ses ortaya koyar. Yumuşak renkli ve gösterişsiz Re teli yanında Sol teli zengin tınılara sahiptir. Alt Do teli ise özgün ve ciddi bir ses tonu sağlar.

Çok uzun yıllardır viyola alto ve derin bir ses ile hüznü anlatmak için kullanılır. Bazen ürkütücü çığlıklar ortaya koyarken, viyola orkestrada armoniye eşlik eder. Bu nedenle bilhassa klasik müzik için viyola kursu çok önemlidir. Meşakkatli ve keyifli bu kursta uzman eğitmenler ile birebir eğitim sağlanır. Bu sayede de teknik bilgiler, teorik bilgiler ve müzik tecrübesi elde edilir.

Kimler Viyola Çalabilir?

Gerek İzmir gerek viyola kursu Ankara programlarında isteyen herkese kapılarımız açıktır. Çünkü bu naif telli çalgı herkesin ruhuna hitap edebilir. Hatta bir enstrümana sahip olsanız da olmasanız da kurslarımıza katılabilirsiniz. Özellikle merkezlerimizde birebir eğitimlerde ders enstrümanlarını kullanabilirsiniz. Hobi amaçlı, uzmanlık elde etmek veya gelişim için viyola kursu programları tercih edilebilir.

Viyola Kursuna Başlamak İçin İdeal Bir Yaş Var Mıdır?

Vücudun yeterli fiziksel olgunluğu elde edebilmesi viyola gibi bir enstrüman için çok önemlidir. Bu anlamda viyola kursu için minimum yaş sınırı genellikle 8 olarak kabul edilir. Bu yaştan itibaren vücut enstrümanı kolaylıkla kavrayabilir ve öğrenebilir. Sonraki yaşlarda da hiçbir zaman viyola eğitimi almak için geç değildir.

Viyola Ne Kadar Sürede Öğrenilebilir?

Keman tarzında zarif ve meşakkatli bir çalgı olan viyola için eğitimde disiplin önemlidir. Kurumumuz bünyesinde viyola kursu İzmir gibi programlara katılmak için size en uygun ders programı belirlenir. Yani sizin için en uygun gün ve saatlerde birebir veya online eğitimler sağlanır. Genellikle 1-1,5 saat arası süren dersler ile eğitimler devam eder. Bu çerçevede bazen 2-3 sene gibi bir eğitim süreci ihtiyacı bulunmaktadır. İlk eğitim süreci birkaç ayda tamamlansa da enstrümanı tam olarak çalabilmek birkaç yıl alabilir.

Viyola Dersleri Nasıl İşlenir?

Viyola çalmak için kendinizi bir aday olarak görüyorsanız, merkezimizin sunduğu harika imkanlardan yararlanabilirsiniz. Eğer Antalya viyola kursu gibi programlarımıza katılırsanız, uzman eğitmenlerimiz size kesintisiz rehberlik sağlayacaktır. Bu önemli yolculuğunuzda temelden üst seviyeye kadar viyola kursu kademeli bir şekilde ilerleyecektir. Genel çerçevede kurs programlarında

  • Öncelikle temel müzik bilgisi
  • Temelden üst seviyeye nota bilgisi
  • Viyola için duruş ve tutuş pozisyonlarının öğrenilmesi
  • Enstrümanda ölçü, dizi ve arpej bilgisi
  • Parmak antrenmanları ve egzersiz çalışmaları
  • Notada şifre çalışmaları
  • Armoni öğrenme ve müzikal anlatım çalışmaları ilerleyişi sağlanır.

Telli ve perdesiz bir çalgı olan viyola için eğitim süresi detaylı ve disiplinlidir. Tüm bu viyola kursu programında enstrümana hakim olarak notaları öğrenmeniz gerekir. Müzikal eğitim sonrasında da teknik ve uygulamalı dersler daha yetenekli bir çalma elde etmenizi sağlar. Bu nedenle gerçekten severek ve vazgeçmeden kurslara devam etmek önemlidir. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu