Skip to content

Ankara Bağlama Kursu

Ankara Bağlama Kursu İle Anadolu Türkülerinin Keyfi

Anadolu’nun türkülerini anlamlı hale getiren saz bağlama olarak adlandırılır. Bağlama, aşıkların sazı olarak, halen Türk müziğinin temelinde yer alır. Türk müziğine aşık bir insanın bu müziği icra etmesi için de bağlama çalmayı bilmesi gerekir. Bu açıdan büyük fayda sunan Ankara bağlama kursu hakkında birçok farklı bilgiye bu içerikte ulaşabilirsiniz.

Ankara Bağlama Kursu Hakkında Sorulan Önemli Soruların Cevabını Sizlere Sunuyoruz!

1- Bağlama Herkes Tarafından Çalınabilir Miyim?

Bağlama, mızrap vasıtası ile çalınan perdeli ve telli bir sazdır. Halk arasında saz olarak da bilinen bu çalgı, değişen türlere sahiptir. Kopuz, meydan sazı, elektro saz, cura veya divan sazı gibi çeşitler sunmaktadır. Bu çeşitler sayesinde herkes tarafından çalınabilecek bir bağlama bulunabilir. Yani müzik zevkinize, yaşınıza veya sadece tercihinize uygun bir bağlama seçimi ile bu kurslara katılabilirsiniz.

Fiziksel açıdan bakıldığında, bağlama çalabilmek için el ve parmaklarınızın sağlam olması önemlidir. Sağ veya sol elinizi kullanmanıza bağlı olarak bağlama sapı üzerinde perdeleri kavrayacak bir yapı gerekir. Bu açıdan parmaklarınızı rahatlıkla kullanabilmeniz ve mızrap tutabilmeniz yeterlidir. Yani engelleyici bir fiziksel sorunu olmayan herkes bağlama çalabilir.

2-Bağlama Çalmak İçin Doğru Yaş Aralığı Nedir? 

Bağlama çalmaya başlamanız için net olarak ifade edilebilecek bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Bahsedilen fiziksel yeterliliklere sahip olan herkes, çocukluk çağından itibaren uygun bir bağlama ile çalışmaya başlayabilir. Hatta çok küçük yaşlarda en büyük boyutlu meydan sazı çalan çocuklar dahi bulunmaktadır. Yani Ankara bağlama kursu için hangi yaşta olursanız olun ücretsiz deneme derslerine katılarak kararınızı verebilirsiniz.

3- Bağlamayı Ne Kadar Zamanda Başarılı Şekilde Çalabilirim?

Galata Sanat Merkezi bünyesinde bağlama kursları için akademik veya sanatsal başarılı eğitmenler hizmet vermektedir. Bu eğitmenler her kursiyer için başarılı bir ders programı hazırlar. Ders programının önemi, sizin doğru ve disiplinli bir şekilde çalışma yapabilmenizi sağlamasıdır. Yani her kursiyer iyi bir çalışma süreci ile doğru süreçte bağlama çalmaya başlayabilir.

Bağlama eğitimlerinde öncelikle tutuş, sonrasında mızrap ve perdelerin kullanımı gibi aşamalar yer alır. Bu aşamaların her birinde sıkı çalışmak öğrenme süresini kısaltabilir. Kursiyerin programa ne kadar düzenli uyduğu ve ne kadar hevesli olduğu kurs süresini önemli derecede etkiler. Eğitmenler size her zaman profesyonel destek sağlayarak, daha hızlı sonuç elde etmenize yardımcı olur.

4- Bağlama Çalmak Çok Zor Mudur?

Direkt olarak bağlama çalmak zordur veya kolaydır gibi bir ifade kullanmak kolay değildir. Çünkü hevesli bir kursiyer için bağlama çalmak hiçbir zaman zor olmayacaktır. Hele ki iyi bir eğitmen doğru bir eğitim modeli ile süreci daha da kolaylaştırabilir. Farklı bir açıdan bakıldığında, seçtiğiniz bağlamanın yapısı bu süreci kolay veya zor bir hale getirebilir.

Bağlamada çeşitlerden ziyade kısa sap ve uzun sap gibi ayrımlar da yer alır. Bu sazlarda nota, perde ve ses yapıları değişiklik gösterir. Bu açıdan klasik bağlama ile kısa sap çalma arasında süre farklılıkları ve zorluk değişimi olabilir. Ama özellikle iyi kulağa sahip ve türkülerden hoşlanan her insan kolaylıkla bağlama çalmayı öğrenebilir.

5- Ankara Bağlama Kursu Ders Sistemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Ankara bağlama kursunda derslerin işlenmesi için özel olarak hazırlanan sınıflar kullanılır. Bu sınıflarda her eğitmen birebir olarak tek öğrenci ile çalışır. Yani kurslarımızda mutlaka yüz yüze özel eğitim modeli bulunmaktadır. Öte yandan eğitmenler eğitim metotlarını kendi tecrübelerine göre belirler. Yani her eğitmen farklı bir ders modeli ve öğretim modeli kullanabilir.

Değişen eğitim modellerinde her zaman öğrenci odaklı bir çalışma programı sağlanır. Yani dersler için gün ve saatler öğrencinin uygun takvimine göre belirlenir. Dersler dışında etütler açısından da size uygun zamanlar belirlenerek, pratiği güçlü şekilde elde etmeniz sağlanır. Derslerinizi devam ettirdiğiniz gibi alıştırma ve ek çalışmaları da merkezimizde uygulayabilirsiniz.

Galata Sanat Merkezi kurslarında kursiyerler merkezimizin enstrümanları ile çalışmalarını yapabilir. Ayrıca mağazamızdan satın aldığınız veya size ait olan enstrümanlar ile ders ve etütlere katılabilirsiniz. Her koşulda merkezimiz size daima açık ve tüm imkanlarımız sizin için hazır durumdadır. Yani sadece çay içmek, arkadaşlarla sohbet etmek ve yeni sanatsal dostluklar için de merkezimizde bulunabilirsiniz.

6- Ankara Bağlama Kursu Ücretleri Ne Kadardır?

Bağlama kurslarımızda ücretlerin belirlenmesinde öncelikle size en iyi hizmeti sunacak bir paket hazırlanır. Yani sizden alınan ücret karşılığında sadece ders saatlerinde hizmet verilmez. Talep edilen ücret ders saati ve sayısına göre hesaplansa da birçok artı hizmet sunulur. Örneğin, her kursiyerimizin ücretsiz grup solfej ve teori eğitimleri alma hakkı bulunmaktadır.

Galata Sanat Merkezi sayesinde ödediğiniz uygun fiyatlar karşısında aldığınız kursta en yüksek performans elde edilir. Ankara bağlama kursu size en iyi eğitimi verirken, sanat açısından da katkı sunmayı hedefler. Bu açıdan profesyonel isimlerle tanışma ve onlarla çalışma şansı sunulur. Yeni arkadaşlıklar elde edilmesi, sosyal bir ortamda sohbetler ve çalışmalara katılma imkanı yer alır. Örneğin, merkezimizde profesyonel orkestramızda her kursiyer yer alabilir.

7- Ankara Bağlama Kursu Başvurusu İçin Neler Talep Edilmektedir?

Bağlama kursu başvurularında ilk olarak bir ücretsiz deneme dersine katılmanız gerekir. Sonrasında kurs başvurusuna karar veren herkes başvuru formunu doldurarak, kimlik belgesi ibrazı ile kayıtlarını tamamlayabilir. Galata Sanat Merkezi kurs başvurularında hiçbir ek belge, eğitim belgesi ya da sözleşme talep edilmez. Önemli olan nokta, kursiyerin bu eğitimi almaya istekli olmasıdır.

8- Neden Galata Sanat Merkezi?

Galata Sanat Merkezi sayesinde aldığınız her müzik eğitimi size yeni ufuklar açma açısından katkı sunmaktadır. Yani Ankara bağlama kursu gibi eğitimler sayesinde kendinize yeni bir yol açabilirsiniz. Bu yolda bağımsız ve güçlü bir sanatçı olmak için ilerleyebilirsiniz. Kursiyerlik döneminden itibaren bünyemizde orkestra, tiyatro grubu ve dans grubu gibi ekiplere katılabilirsiniz. Bu sayede Galata Sanat Merkezi etkinliklerinde yer alabilirsiniz.

Merkezimiz birçok farklı sanat alanında ve benzer alanlarda eğitimleri ile ön plana çıkmaktadır. Özel ders yapısı ile bu eğitimlerde size alanında en iyiyi veren eğitmenlerimiz yer almaktadır. Bu açıdan Galata Sanat Merkezi ile birlikte doğru yolda ilerlemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Sadece sizin için oluşturulan sosyal ortamda ve sanatsal çerçevede kendinizi özel hissedebilirsiniz.

Yerelde ve ulusalda sanat etkinlikleri ile adından söz ettiren merkezimiz, önemli sosyal sorumluluklara da sahiptir. Çünkü Dostluk Ortağım Projesi gibi çalışmalar birçok farklı şehirde adından söz ettiren işler yapmaktadır. Tek amacı fayda sağlamak olan bu projede doğaya, çevreye, insanlığa ve geleceğe katkı sunulmaktadır. Bu nedenle Galata Sanat Merkezi’nde bizimle mutlu ve güçlü bir birliktelik sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu