Skip to content

Ankara Perküsyon Kursu

Müziğin içinde olabilmek için farklı ritimleri yakalayabilmek gerekir. Müzikte ritmin kaynağını da perküsyon oluşturur. En temelinde vurmalı çalgılar için ifade edilen perküsyon kavramı, aslında birçok enstrümanın da genel adıdır. Bu tip enstrümanlarda ritmi en iyi şekilde tutturabilmek için de perküsyon kursu doğru bir tercihtir. Bu içeriğimiz dahilinde de ritim perküsyon kursu konusunda aradığınız birçok cevabı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Perküsyon Nedir?

Müzik dünyası içerisinde vurmalı çalgıların tamamına birden perküsyon adı verilir. Yani müzikte ritimleri ortaya koyabilmek için kullanılan tüm çalgılar perküsyon enstrümanlarıdır. Müziksever bir insanın ya da bir müzisyenin ritim kursu alabilmesi için öncelikle bu aleti ve çeşitlerini doğru şekilde tanıması gerekir. Tarihin en eski enstrümanları arasında da vurmalı çalgılar yer alır. Çünkü insanlar yaşamlarının ilk anlarından itibaren ritmi elde etmek için tüm nesnelerden yararlanmıştır.

Perküsyon Çeşitleri Nelerdir?

Eğer perküsyon kursu programlarına katılmak istiyorsanız, öncelikle bu aile içerisindeki farklı çeşitleri tanımanız gerekir. Çünkü bu sayede sizin için doğru ritim aletini seçebilir ve eğitiminizi başlatabilirsiniz. Bugün çok geniş bir yelpazeye sahip olan perküsyon ailesinde eski zamanlardan günümüze birçok çalgı ulaşmıştır. Halk müziği, Latin müziği, rock müzik veya pop müzikte bu çalgılar popüler şekilde kullanılmaktadır.

Günümüzde bilinen popüler perküsyon çeşitleri arasında özellikle darbuka ve davul gösterilebilir. Ayrıca bendir veya zilli hali olarak kullanılan def örnek alınabilir. Etnik bir yapıya sahip olan bongo, tumba veya djembe tercih edilebilir. Hatta marakas, asma davul ya da cajon çalmayı da tercih edebilirsiniz. Küçük veya büyük, ses tonu değişen birçok perküsyon çeşidi ile ritim perküsyon kursu programlarına katılabilirsiniz.

Kimler Perküsyon Kursu Alabilir?

İlk çocukluk dönemini geçtiğiniz yaştan itibaren vücudunuz gerekli gelişimi sağlamaya başlar. Yani bir ritim çalgısı kullanabilecek seviyede el, kol ve parmak gelişimi elde edersiniz. Kadın ve erkeklerde aynı koşul ile birlikte isteyen herkes Çankaya perküsyon kursu almayı tercih edebilir. Önemli olan müzikte ritim duygusunu hissederek, bu eğitimden keyif ve fayda elde edebilmektir.

Perküsyona Başlamak İçin İdeal Bir Yaş Var Mıdır?

Vücudun gerekli gelişimi sağlaması için perküsyon kursu noktasında genellikle 4 yaş sonrası tercih edilir. Bazı çocuklarda çok erken dönemde ritim duygusu oluşabilir. Hatta vücut bu çalgı için gerekli gelişimi tamamlamış olabilir. 4 yaş ve sonrasında ise istenilen her yaşta ritim kursu almak gayet doğru olacaktır.

Ankara Perküsyon Kursu Ne Kadar Sürer?

Bu eğitim programında seçtiğiniz çalgının türüne göre değişik bir eğitim süresi ifade edilebilir. Genellikle programlar sizlerin en uygun olduğu gün ve saatlere göre belirlenir. Buna bağlı olarak 4 ile 6 ay gibi bir sürede disiplinli bir eğitim tamamlanabilir.

Ankara Perküsyon Dersleri Nasıl İşlenir?

Merkezlerimizde Çankaya perküsyon kursu gibi programlarda özellikle birebir eğitim sistemi önemsenir. Birebir eğitimde öğrenciler derslere merkezimizde veya online olarak katılabilir. Her koşulda konservatuvar mezunu eğitmenlerimiz eksiksiz bir eğitim programı yürütür. Bu programda ritim eğitimi verilirken tüm seçilen çalgılarda gelişim elde edilir.

Özel birebir Çankaya perküsyon kursu eğitimlerinde

  • Metronom kullanımının öğrenilmesi
  • Çalgının tanınması
  • Duruş, oturuş ve parmak kullanımları
  • Ritmin öğrenilmesi ve oluşturulması
  • Aksak ritimler gibi ayrıntıların öğrenilmesi
  • Nota, solfej ve değişen müziklerde ritim çalışmaları
  • Akort ve repertuar çalışmaları gibi adımlar yer alır.

Eğitimlerde her zaman kurs öncesi deneme dersi yapılması tavsiye edilir. Bu sayede eğitime hangi noktadan başlanacağı da belirlenir. Dersler karşılıklı birebir işlenirken, özel eğitmenler sizlere etütler ve pratikler sunar. Bu çalışmaları da merkezlerimizde çalışma salonlarında sürdürebilirsiniz. Çalışmalar ve kurs sırasında size sunulan eğitim enstrümanlarını da kullanabilirsiniz.

Ankara Perküsyon Kursu Fiyatları Nasıl Değişkenlik Gösterir?

Perküsyon kursu için seçilen enstrüman bazen biraz daha uzun süreli eğitim gerektirebilir. Ayrıca her eğitimde eğitmenler de farklılık gösterir. Bu anlamda Ankara perküsyon kursu fiyat bilgisi açısından Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Birebir özel eğitimler için kurs süresi ve ekonomik fiyat/performans oranlı rakamları net olarak bu sayede öğrenebilirsiniz. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu