Skip to content

Antalya Bağlama Kursu

Türk halk müziğinin en temel enstrümanı olan bağlama, her zaman içten bir sese sahiptir. Özellikle Türk halkı için çok samimi ve bağımlı olduğumuz bir enstrümandır. Türkülere can veren bu enstrüman için herkes Antalya bağlama kursu eğitimlerine katılabilir. Çünkü bu enstrümanı öğrenmek ve kullanmak, ülkemizin müzik kültürüne de büyük bir katkı sunmaktadır.

Galata Sanat Merkezi bünyesindeki Antalya bağlama dersi programları hakkında bu içerikte birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bağlama Çeşitleri Nelerdir? Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Bağlama Hangisidir?

Bağlama denildiğinde kelime olarak insanların aklına ilk olarak saz gelir. Aslında saz enstrümanların tümünü ifade eden kavram olarak kullanılır. Yani bağlama da Türk Halk Müziği için kullanılan telli tezeneli bir saz çeşididir. Temel olarak bağlamada gövdeye bağlı kol ve kol üzerinde 7 tel yer alır. Gövde, kol uzunluğu, tel türü ve sayısı değişim gösterebilir. Bu sayede Antalya bağlama kursu için seçilebilecek bağlama çeşitleri de değişebilir.

Günümüzde bilinen en önemli bağlama çeşitleri için 4 sazdan bahsedilebilir.

 • Uzun sap bağlama 23 perde bulundurur. Bilinen en standart bağlama çeşidi olarak eğitimler için çok fazla tercih edilir. 
 • Kısa sap bağlama 19 perde ile hazırlanır. Sapı uzun sap bağlamadan daha kısadır. Ancak gövdesi genellikle aynı boyutlardadır. 
 • Elektro bağlama elektronik devre kullanılarak üretilen bağlamadır. Kısa sap ve uzun sapta uygulanması mümkün olurken, sesi daha fazla yükseltir.
 • Cura ise genellikle Cahit Berkay ile tanınan enstrümandır. 19-23 arası perde ile daha küçük bir tekne boyutuna sahiptir.

Antalya Konyaaltı bağlama kursu programları için bu enstrümanların her biri seçilebilir. Çünkü bu çeşitlerin her birinde çalım düzeni ve ses tonları farklıdır. Ancak kurslarda genellikle kısa sap veya uzun sap bağlama tercih edilir. Her ikisi de Türk halk müziği ve arabesk gibi müzik tarzları için önemlidir. 

Enstrüman seçimi için kurs öncesinde yapılan deneme dersleri bu konuda size yardımcı olabilir. Bu derslerde merkezimizde sunulan ders enstrümanları kullanılır. Eğitmen eşliğinde yapılan derslerde doğru enstrüman seçimi daha kolay bir şekilde tamamlanır. Hatta buna göre sizin için en uygun gün ve saatlerde ders programı hazırlanır.

Bağlama Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Bağlama Anadolu’da alaylı bir şekilde öğrenilebilir bir çalgıdır. Genellikle babadan oğula geçen bir kültür oluşturur. Bu anlamda kendi başınıza dahi öğrenebileceğiniz bu çalgı için teknik öğrenme büyük bir katkı sağlar. Hele ki erken yaşta profesyonel bir eğitim, bağlama sanatçılığı yolunda avantaj oluşturur. Bu nedenle Antalya Kepez bağlama kursu gibi programlar sizin için bir fırsat sunabilir.

Bağlama derslerinde ilk adımı atmak için yaşın hiçbir önemi yoktur. Eğer Antalya bağlama kursu programına katılmak istiyorsanız, bu işe gönül vermeniz yeterlidir. İster çocuk yaşlarda ister yetişkinken ister en ilerleyen yaşlarda katılabilirsiniz. Her yaşta disiplinli bir çalışma ile tüm bağlama çeşitlerinde enstrümanı kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Bağlama Kursu Ne Kadar Sürer? Bağlama Dersleri Nasıl İşlenir?

Genellikle merkezimizde tüm enstrüman kursları birebir olarak yürütülür. Bu bağlamda da Antalya bağlama kursu çoğu zaman haftada 1 gün ders yapılarak devam eder. Yine deneme dersleri sayesinde ders programı net olarak size uygun şekilde tespit edebilir. Derslerin işleyişinde kısa sap veya uzun sap bağlama için tercihler de ilk aşamada yapılır.

Kursun başlangıcı ile birlikte ders pratikleri ve eğitim temposu önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu süreç bağlama çalma sürenizi değiştirir. Her öğrenci belirli bir süreci tamamlayarak parça icra etmeye başlayabilir. Bu açıdan Antalya Bağlama dersi kursiyerin devamlılığına göre net bir süre kazanır. Keza ilk aşamada kurs süresi belirlenirken Antalya bağlama kursu fiyat rakamları da belirlenir.

Galata Sanat Merkezi Antalya bağlama kursu programlarında kademeli şekilde

 • Birebir derslerde enstrümanın tanınması,
 • Müzik teorisi, nota ve müzikalite öğrenimi,
 • Enstrümanda tutuş ve mızrap kullanımı,
 • Uzun sap ve kısa sap bağlamada nota öğrenimi,
 • Bağlama akordu ve bakımı,
 • Temel seviye şarkı çalışmaları,
 • Repertuar ve çalma tekniklerinin öğrenilmesi sağlanır.

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu