Skip to content

Antalya Bateri Kursu

Müzikte hareket, tempo ve enerji için bateri vazgeçilmez bir çalgıdır. Birçok kişi için de özellikle stres atmak ve enerji sarf etmek için bateri tercih edilir. Çok eğlenceli bir şekilde işlenen Antalya bateri kursu programları da her zaman popüler bir yere sahiptir. Bu kurslar kurumumuzda birebir olarak her zaman profesyonel eğitmenler ile devam eder.

Antalya bateri kursu programlarımız hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları ve soruların cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Bateri Çeşitleri Nelerdir?

Bir bateri birçok parçanın birleşiminden oluşur. Pes davul başta olmak üzere 3 adet tom yer alır. Bunun yanında da trampet ve ziller bulunur. Bu parçaların sayısına, türüne ve boyutuna göre de bateri çeşitleri değişir. Ton, boyut ve kullanım amacı müzik türlerine göre de bateriler birbirinden ayrılır. Genellikle en bilinen bateri türü akustik bateri olarak davul setidir. Değişen boyutlarda ve çeşitlerde davulların birleşimi ile oluşur.

Son yıllarda en popüler çalgılardan biri dijital bateri(elektronik bateri) olmaktadır. Elektronik bateri, dijital ses üretir ve birçok farklı ton ya da efekt sağlayabilir. Akustik baterinin biraz küçük versiyonu olarak jazz baterisi kullanılır. Ayrıca davulun büyüklüğü ve daha kalın ziller ile yüksek sesler rock baterisi ile elde edilir. Bunun yanında elektro akustik bateri, perküsyon setleri ve çocuk baterileri bulunur. Bu çeşitlerin tümü sayesinde Antalya bateri dersi almak mümkündür.

Bateri Hangi Ülkeye Aittir?

Günümüze kadar baterinin oluşumunun ve gelişiminin 20. yüzyılda olduğu bilinmektedir. Bu gelişimde günümüzdeki forma ulaşana kadar Amerika’da yaşanmıştır. Bateri kelimesi şarkılarda ritim için kullanılan davul ya da davul seti anlamına gelir. Kelime, Fransızcadan türeyerek Türkçeye geçiş gerçekleştirmiştir.

Herkes Bateri Çalabilir Mi? Bateri Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Baget adı verilen araçlar ile çalınan bateri, her birey için uygun bir enstrümandır. Günümüze kadar 3-4 yaşında çocukların dahi bateri çaldığı görülmüştür. Bu anlamda bagetleri kavrayarak ritim tutabilecek herkes bu enstrümanı çalabilir. Özellikle de doğru bir eğitim programı ile gayet eğlenceli bir şekilde çalmayı öğrenebilirsiniz. Merkezimizde de Antalya Konyaaltı bateri kursu aynı şekilde eğlenceli bir yapı ile devam eder.

Bateri çalmak yoğun bir egzersiz ile enerji atmayı sağlar. Ritim duygusunu yükseltir ve rutinlerin dışına çıkmaya yardımcı olur. El-ayak koordinasyonunun yükselmesini sağlar. Bu nedenle bateri çalma yaşı için genellikle 5-6 yaş aralığı kabul edilebilir. Bazı kursiyerlerde daha önce başlamak da mümkün olurken, genellikle sonrasında her yaş uygundur.

Bateri Ne Kadar Sürede Öğrenilir? Antalya Bateri Dersleri Nasıl İşlenir?

Antalya bateri kursu programlarında öğrenme periyodunda ilk aşamada temel seviyenin öğretilmesi amaçlanır. Temel ritimler ile parçalara eşlik edilmesi sağlanabilir. Çoğu zaman bu süreç 3 ay içerisinde tamamlanırken, bazen daha kısa da olabilir. Çünkü ücretsiz deneme dersleri sonrası eğitmeniniz daha kısa bir program sunabilir. Sonrasında ise tam anlamı ile öğrenmek için disipline bağlı bir süreç ortaya çıkar.

Galata Sanat Merkezi Antalya Kepez bateri kursu işleyişi çok geniş kapsamlıdır. Kursun öğretim yapısı içerisinde

  • Enstrümanı incelenmesi ve tanınması,
  • Baget egzersizleri ve el-ayak koordinasyonu,
  • Başlangıç seviyesi ritim kalıpları ve nota okuma,
  • İsteğe bağlı repertuar çalışması,
  • Rock, pop veya jazz ritimlerinin öğretimi,
  • Sabit ritimlerin atak ile güçlendirilmesi aşamaları bulunur.

Bu öğrenim sürecinde en önemli ayrıntı disiplinli bir şekilde derslere devam etmenizdir. Çünkü bu sayede öğrenme eksiksiz bir şekilde tamamlanabilir. Zira bateri çalmayı öğrenmek için mutlaka yetenek sahibi olmanız gerekmez. Ritim duygusunu eğitim ile güçlendirmek yeterli olacaktır.

Bateri Öğrenebilmek İçin Günde Kaç Saat Çalışmak Gerekir?

Bateri kurslarında her kursiyer için birebir olarak ayrı bir süreç yürütülür. Merkezimizde kurs başlangıçlarında programa bağlı Antalya bateri kursu fiyat belirlemesi yapılır. Ders sayısı ve süresine göre yapılan bu belirlemede öğrenme süreci ortaya çıkar. Öğrenme sürecine göre de eğitmenlerimiz size günlük çalışma süresi konusunda ipuçları verebilecektir. Ancak günlük olarak şahsi enstrümanınız ile ortalama 1 saat bağımsız çalışma yapabilirsiniz. Bunun yanında verilen etütleri uygulamak da büyük bir katkı sağlayacaktır. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu