Skip to content

Antalya Erbane Kursu

Anadolu’nun ve Asya’nın kadim vurmalı çalgıları arasında erbane, çok önemli bir örnektir. Hatta özellikle Ortadoğu müziğinde dini çerçevede de erbane çok önemli bir enstrümandır. Bendir ve def olarak adlandırılan çalgılar ile de çok büyük bir benzerlik gösterir. Bu önemli enstrüman için kurumumuz tarafından da Antalya erbane kursu programları sunulmaktadır.

Antalya erbane dersi hakkında kurumumuzun sunduğu tüm avantajlar ve önemli bilgiler için bu içeriği takip edebilirsiniz.

Erbane Nedir? Erbane Hangi Ülkenin Enstrümanıdır?

Erbane, ortalama 6-7 cm genişliğinde bir ağacın kullanımı ile üretilir. Bu ağaç parçasının birkaç santimetre kalınlığı bulunması yeterlidir. Gerilerek bir daire oluşturulan bu ahşap parçasının yüzeyi ise genellikle deri ile kaplanır. Bu yapısıyla def ya da bendir ile çok benzer görülebilir. Ancak gövdesindeki zincir biçimindeki bağlı halkalar çalgıyı değiştirir. Çünkü erbane ritim ile birlikte şıngırtı gibi bir ses çıkarır.

Def olarak bilinen enstrüman batı müziğinde kullanılan erbane benzeri bir enstrümandır. Erbane ise kökeni Ortadoğu ve Asya olmak ile birlikte genellikle bir Fars çalgısıdır. Bu nedenle Anadolu’da çok popüler bir enstrüman olarak kullanılır. Tarihte yüzlerce yıldır Anadolu insanı bu enstrüman ile müzik yapmıştır. Günümüzde de Galata Sanat Merkezi Antalya erbane kursu size bu fırsatı sağlayabilmektedir.

Herkes Erbane Çalabilir Mi? Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Hiçbir enstrüman için belirli bir kesimin veya birey tipinin çalmada başarılı olacağı ifade edilemez. Çünkü her birey disiplin ve eğitim ile istediği enstrümanı çalma başarısı elde edebilir. Ancak enstrümanlar bireyden belirli ayrıntılar talep edebilir. Örneğin, erbane gibi vurmalı çalgılar ritim duygusu ve yeteneği isteyebilir. Yetenek çok düşük düzeyde olsa dahi eğitim ile geliştirilebilir. İşte bu anlamda Antalya erbane kursu Muratpaşa programlarına herkes katılabilir.

Antalya erbane dersi Alanya programlarımızda her birey disiplinli bir eğitim ile başarı elde edebilir. Yani içindeki ritim duygusunu ve çalışma disiplinini başarılı bir icracıya dönüştürebilir. Üstelik bu başarıyı elde etmek ve disiplini oturtmak için bir yaş koşulu da bulunmaz. Çünkü Antalya erbane kursu isteyen her kursiyere her yaşta açıktır. Ancak küçük bir ayrıntı belirtmek de yararlı olabilir. Küçük yaşta bir çocukta parmak gelişiminin ve vücut gelişiminin oluşması önemlidir. Bu gelişim ile birlikte ortalama 4-6 yaş sonrasında erbane kursu herkes için uygundur.

Erbane Öğrenmek Zor Mu? Antalya Erbane Dersleri Nasıl İşlenir?

Erbane bir vurmalı çalgı olduğu için eğitim sürecinde yoğun emek ister. Çünkü pratikleri ve alıştırmaları kesmemek gerekir. Galata Sanat Merkezi Antalya erbane kursu programlarında da bu ayrıntı çok önemlidir. Uzman eğitmenlerimiz ücretsiz deneme dersi ile size bu disiplini aşılamaya çalışır. Sonrasında sizin için belirlenen ders programında her derste bu ayrıntı üzerinde durur.

Fiziksel olarak erbane dersleri elbette el ve parmakları yoran bir eğitim ister. Ancak çok keyifli bir eğitim olduğu için de yorgunluk arka planda kalabilir. Yani net olarak Antalya erbane kursu Muratpaşa programları için çok zor olduğu ifade edilemez. Bireyin disiplinine ve eğitim devamlılığına bağlı gayet kolay da olabilir. Birebir işlenen derslerde eğitmenler

  • İlk derslerde teorik müzik çalışması
  • Temel düzeyde nota, erbane notaları ve müzik zamanlaması
  • Enstrümanın tam olarak tanınması, doğru tutuş ve doğru vuruşun öğrenilmesi
  • Nota bilgisi ile erbane çalınması ve alıştırmalar
  • Temel ve farklı müzik türlerinde repertuar çalışmaları şeklinde bir ilerleme elde edebilir.

Erbane Kursu Ne Kadar Sürer?

Eğitim programının içeriği sabit olsa da uzunluğu ve yapısı her kursiyere göre değişebilir. Özellikle sizin için verilen pratikleri ve alıştırmaları düzenli uygulamanız gerekir. Çünkü bu sayede en ideal sürede Antalya erbane kursu tamamlanarak enstrümanı çalmaya başlayabilirsiniz. Yani kurs için istikrara bağlı olarak net bir süreden bahsedilebilir. Bu anlamda Antalya erbane dersi programlarımıza başvurarak daha net bilgi alabilirsiniz. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu