Skip to content

Antalya Kanun Kursu

Türk müziğinin temelinde yer alan önemli enstrümanlar arasında kanun, en keyifli telli çalgılardan birisidir. Karşılığı ortalama 4 oktav olacak şekilde 24-25-26 sesli olarak üretilir. Parmaklarınız ile çalmanız gereken bu enstrüman, Türk müziğinin en güzel eserlerinde unutulmaz bir melodi ortaya çıkmasını sağlar. Profesyonel kapsamlı bir Antalya kanun kursu sayesinde siz de bu nitelikli müzik alanına dahil olabilirsiniz.

Antalya kanun kursu içeriklerimiz hakkında birçok farklı sorunun cevabını bu yazımızda sizlere sunmaya çalıştık.

Kanun Zor Bir Enstrüman Mı? Herkes Kanun Çalabilir Mi?

Çok az derecede dahi müzik kulağı olan herkes, kanun çalmakta başarılı olabilir. Hatta müzik kulağınız olmasa bile detaylı bir eğitim ile bu enstrümanı çalabilirsiniz. Elbette usta seviyede kanun çalmak için daha uzun bir eğitim süresi de gerekebilir. Ancak merkezlerimizde Antalya kanun kursu Kepez programlarında sizin için en uygun eğitim sistemi ile başarılı bir sonuç sağlanır.

Kanun belli aksesuarların bir araya getirilmesi ile çalınabilir. Bu açıdan mızrap, nota sehpası, ayak sehpası, akort anahtarı ve yüzük gerekir. Genellikle bu ekipmanların hepsini enstrüman ile birlikte kullanmak gerekir. Bu koordinasyonu sağlayabilen herkes de Antalya kanun kursu programlarına katılabilir. Hatta merak edilen farklı bir konu ise sol elle kanun çalmak mümkün mü sorusudur. Bu noktada da sol elle kanun çalmanın mandalların sol tarafta olması sayesinde daha avantajlı olduğu da belirtilir. 

Kanun Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Kanun gibi önemli bir musiki enstrümanını öğrenmenin hiçbir zaman belirli bir yaş aralığı bulunmaz. Farklı aksesuarlar ile bir arada çalınan bu enstrüman için kişinin fiziksel bir engeli olmaması gerekir. Açık sesler doğurabilen bu enstrümanda değişen eserler için kapalı sesler çıkarmak her zaman zordur. Detaylı bir şekilde öğrenme için de dikkatli ve disiplinli bir çalışma gerekir. Çocuk yaşta pratikler ile enstrümana alışmak gayet kolay olabilir. Ama disiplin ve sabır açısından da yetişkinlikte başlamak daha doğru görülebilir.

Kanun Kursu Ne Kadar Sürer? Antalya Kanun Dersleri Nasıl İşlenir?

Kanun, ilk başladığınız andan itibaren duruşlar ve parmak kullanımı ile farkını hissettirir. Çalınmasında el becerisi ister sağ elde ister sol elde çok önemlidir. Bu nedenle Antalya kanun kursu Muratpaşa programlarında önce deneme dersi yapılır. Merkezimizde ders enstrümanları ile yapılan bu derste birçok nokta incelenir. Eğitmen duruşunuzu, isteğinizi ve eğitim ihtiyaç düzeyinizi tespit etmeye çalışır.

Antalya kanun kursu fiyatları belirlemelerinde de bu deneme derslerinin önemi vardır. Çünkü bu sayede kursun seviyesi ve süresi tespit edilir. Ayrıntılar bağlamında da fiyat belirlemeleri yapılır. Kişiden kişiye göre değişmek üzere kanun kursu başarıya ulaşana kadar devam eder. Ancak ideal bir şekilde eğitim 3 veya 6 ay gibi bir süreye yayılabilir. Bu sürede de her zaman size uygun gün ve saatlerde ders programı yürütülür.

Antalya kanun kursu dersleri işlenirken ilerleyişte birçok aşamaya dikkat edilir. Bu aşamalarda öncelikle müziğin temeli ve nota öğretilir. Sonrasında enstrüman üzerinde

  • Nota deşifre çalışmaları ve müzik usulleri ile vuruşlar,
  • Kanun üzerinde notaların gösterimi ve harfle gösterimi,
  • Enstrümanın fiziksel yapısı, akort edilmesi ve akort anahtarlarının kullanımları,
  • Enstrümanın kullanımı için doğru tutuş ve oturuş pozisyonları,
  • Nota okuma ile yapılan çalışmalar,
  • Repertuar ve çalma tekniklerinin öğrenilmesi,
  • Kanunda yüzük, mandal ve mızrap kullanımı
  • Sağ ve sol el için hız çalışmaları ve son repertuarın oluşturulması çalışmaları gerçekleştirilir.

Kanun Öğrenebilmek İçin Günde Kaç Saat Çalışmak Gerekir?

Kapsamlı bir eğitim programı yer alan Antalya kanun kursu mutlak disiplin ister. Genellikle ilk etaplarda ders enstrümanları kullanmanız fayda sağlar. Sonrasında kurslara kesintisiz devam ederken, kendi enstrümanınızı mağazalarımızdan da temin edebilirsiniz. Bu sayede hem etüt salonlarımızda hem de evde günlük çalışmalarınızı sürdürmeniz mümkün olacaktır. Müspet bir sonuç açısından da günlük olarak ortalama 1 saatinizi kanun egzersizlere ayırmak büyük fayda sağlayacaktır. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu