Skip to content

Antalya Ney Kursu

Bazı enstrümanların tüm enstrümanlardan farklı mistik bir yapısı vardır. Bu enstrümanlar çalınırken dahi farklı bir kavram kullanılır. Ney bu konuda en büyük farklılıklardan birini ortaya koyar. Çünkü ney için çalmak kavramından çok üflemek kavramı kullanılır. Ney üflemek, müziğe ruh katmak ile eşdeğerdir. Bu anlamda Antalya ney kursu birçok enstrüman kursundan farklı bir yapıya sahiptir.

Antalya ney kursu programlarımız hakkında aradığınız tüm soruların cevaplarına bu içerikte ulaşabilirsiniz.

Ney Çeşitleri Nelerdir? Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Ney Hangisidir?

Sümer dönemi kalıntılarında rastlanmış olan bu enstrüman, 6.000 yıl gibi bir tarihe sahiptir. Yani İslam kültüründen çok daha öncesinde var olmuştur. Anadolu’da ise İslam kültürü ile bağdaşmış bir enstrümandır. Ney, yapı gereği çok basit görünse de üflemesi ve öğrenmesi zahmet ister. Bu nedenle Antalya ney kursu Kepez programları için ilk aşamada ney çeşitleri içinden seçim yapmak gerekir.

Antalya ney kursu programlarına katılmak için bu enstrümanı kısmen tanımanız gerekir. Enstrümanın çeşitleri arasında ise genellikle uzunluğa bağlı türler yer alır. Bu anlamda en uzundan en kısaya

 • Bolahenk ney
 • Şah ney
 • Mansur ney
 • Kız ney
 • Yıldız ney
 • Süpürde ve nısfiye ney sıralaması yapılabilir.

Bu sıralama içerisinde neyin boyutu değişirken, karar perdesi de değişir. Bu anlamda Antalya ney kursu Konyaaltı programları için seçim doğru yapılmalıdır. Genellikle standart bir eğitim için “kız ney” seçimi gerçekleştirilebilir. Ancak çocukluk çağında ve boy kısalığına bağlı yıldız veya bolahenk ney seçimi de yapılabilir. Yetişkinlerde ise uzun gelmediği sürece mansur ney seçilebilir.

Herkes Ney Çalabilir Mi? Ney Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Düzenli eğitim ve çalışmalara devam etmek her enstrümanda başarıyı getirir. Özellikle günlük belirli bir süre ayırarak çalışmaları sürdürdüğünüzde de her kişi ney üfleyebilir. Birçok kişi ise nefesinin güçlü olmadığını ya da astım hastası olduğunu ifade eder. Bununla birlikte ney üflemek için eksik olduğunu düşünür. Ancak Antalya ney kursu Kepez programları için ayrı bir detay gerekir. Zira nefesin çok güçlü olması değil kontrollü kullanılması önemlidir.

Ney üflemeye başlamak için yaş açısından çocukluk çağından itibaren giriş yapmak mümkündür diyebiliriz. Ancak bu enstrüman gerçekten disiplin ve etik isteyen bir enstrümandır. Bu nedenle çocukken dahi olgun davranabilen ve sabırlı insanlar için ney uygun bir enstrümandır. Fiziksel olarak da Antalya ney kursu genellikle 10-13 yaşından sonra başlanabilecek bir programdır.

Ney Kursu Ne Kadar Sürer? Antalya Ney Dersleri Nasıl İşlenir?

Ney üzerindeki delikleri ile nota bulunduran bir enstrümandır. Türk müziğinde ve tasavvuf müziğinde ney üflemek için nota bilmek gerekir. Bu nedenle Antalya ney kursu programlarında detaylı bir eğitim süreci yer alır. Ücretsiz deneme dersi sayesinde program süreci ve birçok farklı belirleme yapılır. Örneğin, bu belirlemeler içerisinde Antalya ney kursu fiyatları da yer alır.

İlk belirlemeler sonrasında birebir öğretim için ney kursu programı hazırlanır. Bu programda eğitim enstrümanları veya şahsi enstrümanlar kullanılabilir. Eğitim süresince kişi akordu doğru bir ney kullanmalıdır. Profesyonel eğitmenlerimiz haftalık derslerde sizlere temelden başlayan bir eğitim sunar. Bu eğitim programında

 • Nefes kullanımı ve çalışmaları ile diyafram kullanımı,
 • Enstrümanın tarihi ve tasavvuf kültüründeki yeri,
 • Ney üfleme çalışmalarına başlama ve üfleme pozisyonları,
 • Ney üflemede değişen şiddetler,
 • Enstrümanın doğru tutuşu ve doğru oturma pozisyonları,
 • Ney üflemede nota ve perde kullanımları,
 • Enstrüman için makam ve eser çalışmaları ile repertuar çalışmaları yer alır.

Program her kursiyer için aynı yapı ile uygulanırken, süreç değişebilir. Her kursiyerin disipline ve çalışma isteğine bağlı bu programın uygulaması daha kısa ve uzun olabilir. Bu anlamda düzenli çalışmaya devam etmeniz ve disiplini korumanız önemlidir.

Ney Öğrenebilmek İçin Günde Kaç Saat Çalışmak Gerekir?

Düzenli bir Antalya ney kursu programına katıldığınızda size bir egzersiz programı verilir. Akademik eğitmenlerimiz bu programı her öğrenciye göre ayrı bir şekilde belirler. Öğrencinin kontrolü nefes kullanmayı öğrenmesi önemlidir. Ancak ortalama olarak da gün içerisinde 30 dakikanızı ney üflemeye ayırmanız gerekebilir. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu