Skip to content

Bursa Bağlama Kursu

Anadolu’da müziğin en temel enstrümanı bağlamadır. Anadolu halkı tarafından da bu enstrüman, saz şeklinde de adlandırılır. Karacaoğlan, Aşık Veysel ve Neşet Ertaş gibi büyük isimler de bağlamanın daha fazla şöhret kazanmasını sağlamıştır. Ülkemizde çocukluktan itibaren birçok kişi bağlama çalmayı öğrenmek ister. Eğer bu hevese siz de sahipseniz, Bursa bağlama kursu aradığınız fırsatı size sunabilir.

Bursa bağlama kursu programlarımızda merak ettiğiniz tüm ayrıntılar için bu içerikte soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Bağlama Çeşitleri Nelerdir? Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Bağlama Hangisidir?

Bağlama, oval bir gövdeden uzun bir sapa uzanan, telli ve mızraplı bir çalgıdır. Bu çalgı eski dönemlerde çok standart bir şekilde üretilmiş ve sonradan değiştirilmiştir. Günümüzde ise bilinen en popüler çeşitlerden birisi meydan sazı olarak kullanılır. Orta Anadolu’da çok sık kullanılan bu çeşitte 50 cm tekne boyu ve 30 cm derinlik yer alır. 12 tel ile gür bir ses çıkarır.

Divan sazı ise 50 cm tekne boyu ve 35 cm derinlik ile üretilir. Telleri 9 veya 7 olabilen bu sazda, daha tiz bir ses vardır. Cura ise toplam uzunluğu 60 cm olabilen bir enstrümandır. Genellikle Ege ve Akdeniz’de kullanılan bu bağlama çeşidi 3 ya da 6 tellidir. Türk müziğinde en fazla kullanılan iki çeşit ise uzun sap veya kısa sap olarak adlandırılır. Bu çerçevede Bursa bağlama dersi için kullanılabilecek üzere

  • Uzun sap bağlama en geleneksel bağlama çeşididir. 32 cm tekne boyu ile başlayarak 25 cm derinlik ile üretilir. Çalınmasında 23 perde üzerinde 19 farklı akort kullanılabilir. Genellikle bozuk düzen akort ile çalınır.
  • Kısa sap bağlama ise ülkemizde geliştirilmiş bir çeşittir. Hem öğrenilmesi hem çalınması daha kolay olarak kabul edilir. Genellikle Bursa bağlama dersi için çoğu öğrenci kısa sap kullanmayı seçer. 23 perdeye sahip olan bu bağlamada çalarken bağlama düzeni kullanılır. 

İfade edildiği üzere fiziksel ve kullanımsal özellikleri birbirinden ayrı bağlamalar yer almaktadır. Yeni başlayanlar için ise genellikle uzun sap bağlama veya kısa sap bağlama tavsiye edilir. Çünkü diğer çeşitler enstrümanı kullanmayı öğrendikten sonra daha rahat gelecektir.

Bağlama Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Bağlama Anadolu’nun ve Türk müziğinin en temel enstrümanlarından birisidir. Bu nedenle ülkemizde müziğe ilgi duyan çocuklar en küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrenebilir. Merkezimizde de Bursa Osmangazi bağlama kursu programlarımız en küçük yaş çocuklar için dahi sunulur. Zira kurslarımızda hiçbir zaman bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak ideal ve fiziksel olarak 6 yaş üzerinde her çocuk artık Bursa bağlama kursu programlarına katılabilir. İlerleyen her yaşta da hiçbir sınır ve kriter bulunmamaktadır.

Bursa Bağlama Kursu Ne Kadar Sürer? Bağlama Dersleri Nasıl İşlenir?

Doğru bir bağlamanın seçilmesi ve doğru bir eğitim ile bağlama çalmak gayet kolay bir iştir. Özellikle müzikal geçmişi ve bilgisi olan bir insan birkaç ayda dahi öğrenebilir. Hiçbir alakası olmayan kişiler bile temelden başlayarak 1 yıldan az sürede enstrümanı kullanabilir. Ancak ücretsiz deneme dersleri Bursa bağlama kursu fiyat kriterleri belirlediği gibi kurs süresini de belirler.

Yüz yüze eğitim sistemi ile devam eden Bursa bağlama kursu programlarımızda akademik eğitmenler görev alır. Her eğitimde, eğitmen öğrencinin en iyi öğrenime ulaşması için çaba sarf eder. Öğrenci örnek olarak temel seviyede

  • Enstrümanı tanıma, tarihini öğrenme ve özelliklerini öğrenme
  • Bağlamada oktav, perde ve akort öğrenme
  • Bağlamanın doğru pozisyon ile tutuşu ve mızrap kullanımı
  • Bağlamada perdeler ve tellerin kullanılmaya alışılması
  • Doğru bağlama tutuşu ile el pozisyonlarının öğrenilmesi
  • Bağlama üzerinde ses ve nota çalışmaları
  • Düzenli mızrap çalışmaları
  • Bağlamada eser ver repertuar çalışmaları gerçekleştirilir. 

Bu işleyiş Bursa Orhangazi bağlama kursu programları için her öğrenciye göre farklı bir sıralama da alabilir. Bazen daha az bir kısmı yeterli de olabilir. Pratikler, etütler ve disiplinli devam ile işleyiş çok daha kolay bir hale gelebilir. Bağlama çalabilmek her öğrencinin kendi azmine bağlı şekilde başarılabilen bir aktivitedir. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu