Skip to content

Bursa Bateri Kursu

Orkestraların ritim kompleksini genellikle bateri oluşturur. Davullar, trampetler ve zillerin birleşimi ile oluşturulan bu set, özellikle de rock müzikte kullanılır. Günümüzde ise pop müzikten alaturka müziğe her alanda yer bulabilmektedir. Popüler kullanımı nedeni ile de birçok kişi bateri çalmayı öğrenmek istemektedir. Sizler için sunduğumuz Bursa bateri kursu programları da bu konuda fırsat sunmaktadır.

Bursa bateri kursu programlarımız ile ilgili merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

Bateri Çeşitleri Nelerdir? Bateri Hangi Ülkeye Aittir?

Ahşap malzemeden üretilen bagetler ile çalınan bateri, genellikle gruplarda ritim için kullanılır. Enstrümanı kullanan kişi baterist olarak ifade edilirken, enstrümanın farklı çeşitlere de yer alır. Bateri çeşitleri arasında da günümüzde temel olarak;

 • En sık bilinen akustik bateri türüdür. Davul seti olarak da bilinen bu tür, değişen davulların birleşimi ile kurulur. Kendi içinde dahi değişen davul boyutları ve ziller ile çeşitlere ayrılır.
 • Günümüzde dijital bateri yani elektronik bateri yine çok sık kullanılır. Farklı ton ve efektler için dijital ses üretir ve kayıtlarda büyük avantaj sağlar.
 • Rock baterisi veya jazz baterisi ise müziğe göre ayrı çeşitlenir.
 • Elektro bateri çeşitleri arasında elektroakustik bateri de ayrı olarak dijital ses için kullanılır.
 • Çocuklar için tasarlanmış çok küçük çocuk bateri setleri de ayrı bir çeşittir. Çocuklarda temel ritim eğitimleri için çok sık kullanır.
 • Bongo ve benzer vurmalı çalgıların birleşimi ile de perküsyon setleri elde edilir.

Günümüzde en sık kullanılan akustik bateri yani davul setleri çalgının temelini oluşturur. Baterinin tarihinde de ilk olarak davul yer alır. Davul birçok medeniyette yer bulmuş bir enstrüman olarak, Fransa müziğinde bateri geliştirmek için kullanılmıştır. Çünkü bateri kelimesinin aslı Fransızcadaki “batterie” kelimesi olarak bilinir. 19. yüzyılda popülerleşen bu enstrüman davul, trampet ve zillerin birleşimi ile geliştirilmiştir.

Herkes Bateri Çalabilir Mi? Bateri Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Bateri ritim oluşturacak bir enstrüman topluluğu olarak kullanılır. Bu anlamda çok eğlenceli ve enerji harcatan bir çalgıdır. Kendinde bu enerjik yapıyı gören ve hevesli olan herkes bateri çalabilir. Üstelik istediğiniz müzik türüne uygun repertuar ile bateri çalma şansına da sahipsiniz. Özellikle Bursa bateri dersi alırken eğitmenlerimize bu ayrıntıyı belirtmeniz fayda sağlayacaktır.

Bursa Mudanya bateri kursu programlarında belirli bir yaş kriteri de sunulmaz. Özellikle de çocuklar için çok büyük bir fayda sağlayan bateri, ritim duygusunu geliştirir. İlerleyen yaşlarda da konsantrasyon ve dikkat konusunda size büyük bir fayda sağlar. Galata Sanat Merkezi bünyesinde Bursa bateri dersi her yaşta öğrenciyi kabul edebilmektedir. Günümüze kadar farklı yaş aralıklarında öğrencilerimiz bateri çalma konusunda önemli başarılar elde etmiştir.

Bateri Ne Kadar Sürede Öğrenilebilir? Bateri Dersleri Nasıl İşlenir?

Ritim duygusuna ve müzik kulağına sahip bir insan çok kısa sürede vurmalı çalgılar üzerinde çalışabilir. Bateri de vurmalı çalgıların bir araya gelmesi ile hazırlanır. Öte yandan Bursa bateri kursu için disiplin ortaya koyabilmek de önemlidir. Disiplin sayesinde ilk aşamadan itibaren çok hızlı bir gelişme elde edilebilir.

Bireysel eğitime önem verdiğimiz sistemimizde her öğrenci için kurs süresi değişim gösterir. Hatta kurs süresine bağlı Bursa bateri kursu fiyat bilgileri de değişim gösterir. Öğrenmek istediğiniz seviyeye ve elde etmek istediğiniz kazanımlara göre kurs süresi belirlenebilir. Keza ücretsiz deneme dersleri bu amaçla sunulmaktadır. Deneme derslerinde merkezimiz imkanları ve enstrümanları ile kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Bursa Orhangazi bateri kursu sisteminde öncelikli olarak genel kazanımların elde edilmesi sağlanır. Bu çerçevede

 • Müziğin temelini ve kurallarını öğrenmek
 • Ritim, enstrüman ve enstrümanın yapısını öğrenmek
 • Doğru oturuş ve parçaların kullanımını öğrenmek
 • Pedal, davul ve baget egzersizleri
 • Baget vuruş tekniklerinin öğrenilmesi
 • Davul, trampet ve zillere nasıl vurulacağının öğrenilmesi
 • Metronom eşliğinde pratik çalışmalar
 • Ayak ve bilek pratikleri ile alışkanlık elde edilmesi
 • Orkestra ve parçalara eşlik edecek düzeye gelmek üzerinde çalışılır.

Bateri Öğrenebilmek İçin Günde Kaç Saat Çalışmak Gerekir?

Bir enstrüman için eğitime başladığınız andan itibaren her gün belirli bir süreyi mutlaka ayırmanız gerekir. Eğer Bursa bateri dersi kaydını yaptırdıysanız, eğitmenleriniz size bir pratik programı da sunacaktır. Genellikle bu programda günlük ortalama 1 saatlik çalışmanın ayrılması istenecektir. Bu pratik ve etüt çalışma saatlerini evinizde veya merkezimiz çalışma odalarında tamamlayabilirsiniz. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu