Skip to content

Bursa Darbuka Kursu

Eğlenceli müzikler denildiğinde akla gelen en önemli çalgılar arasında darbuka yer alır. Türkiye’de dümbelek gibi ismine de sahip olan bu keyifli çalgı, ritmin kalbini yaşatan enstrümandır. Herkes parmaklarına güvenerek darbuka çalabileceğini ve ritmi yakalayabileceğini düşünebilir. Ancak bazı kişiler doğuştan bu kulağa sahip olsa da bazı kişiler için eğitim gerekir. Bu enstrüman için sunulacak en profesyonel eğitim ise Bursa darbuka kursu olacaktır.

Tam kapsamlı ve keyifli Bursa darbuka kursu program içeriklerimiz hakkında da birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Darbuka Kursuna Kaç Yaşında Başlanır?

Parmakların gerilmiş deri üzerinde hareketi darbukadan istenilen ritmik sesin çıkmasını sağlar. Ortadoğu ve Balkanlarda çok popüler olan bu çalgı, küçük yaşlarda çocuk sanatçılar tarafından da çalınır. Bu anlamda Bursa darbuka kursu Osmangazi programlarımız çok küçük çocuklar için dahi uygun bir programdır. Yani ortalama olarak 8 ile 10 yaş sonrasında herkes bu kurslara katılabilir.

Eski zamanlarda darbuka üretimi için pişmiş toprak kullanılmıştır. Sonrasında metalin daha fazla kullanılması ile özellikle Bakır ve Alüminyum metalleri tercih edilmiştir. Günümüze doğru gelen zaman içerisinde farklı metal alaşımları, porselen ve ağaç kullanımı da görülmüştür. Günümüzde ise cam, pleksiglas veya PVC ile dahil darbuka üretilmektedir. Konik bir gövdenin üstünde geniş ve gergin bir zemin yer alır. Sağlıklı hareket edebilen her parmak da bu zeminde ses çıkarma başarı elde edebilir.

Vurmalı enstrümanlar içerisinde en popüler orkestra elemanı darbukadır. Ülkemizde de her müzik türünde temel ritim enstrümanları arasında kullanılır. Ritim ortaya çıkarırken de hata yapmamak önemlidir. Özellikle orkestra içerisinde darbuka ritim hatası yaptığında tüm orkestra aksayabilir. Ancak bir çocuk veya bir yetişkin iyi bir Bursa darbuka kursu eğitimi aldığında bu sorun yaşanmayacaktır. Çünkü Galata Sanat Merkezi her yaşta öğrenci için bu eğitimleri sunmaya devam etmektedir.

Bursa Darbuka Kursu Ne Kadar Sürer? Dersler Nasıl İşlenir?

Kurslarımızda eğitim süresi her zaman öğrencinin isteğine ve disipline bağlı olarak belirlenir. Her ders haftanın belirli bir gününde 1-1,5 saat arasında tamamlanır. Bu dersin haftanın hangi günü yapılacağı da tamamen kurslar için en uygun gün olarak belirlenir. Kursun seviyesi ve süresi ile Bursa darbuka kursu fiyatları ise ücretsiz deneme ders sayesinde anlaşılabilir.

Ücretsiz deneme derslerimiz sınıf ortamımızda akademik düzey eğitmenlerimiz eşliğinde yapılır. Bu derslerde ne kadar istekli olduğunuz, hangi seviyede olduğunuz ve nereye ulaşmak istediğiniz belirlenir. Sonrasında oluşturulan eğitim programı ile Bursa darbuka kursu başlatılır. Kurslara katılım için kendinize ait bir enstrüman veya eğitim enstrümanlarımızı kullanmanız mümkündür.

Galata Sanat Merkezi olarak sizlere sosyal bir ortamda tüm teknik imkanları ve arkadaşlık imkanlarını sunuyoruz. Samimi ve aynı zamanda seviyeli bir kurumda Bursa darbuka kursu alma şansını elde ediyorsunuz. Eğitmenlerimizin birebir yürüttüğü bu eğitimlerde

  • Enstrümanın yapısı, doğru pozisyon ve doğru vuruş teknikleri
  • Ritmin anlamı ve orkestradaki yeri
  • Enstrümanda nota çalışmaları
  • Eser deşifresi ile darbuka çalımı
  • Farklı usullerde enstrüman kullanımı
  • Repertuar çalışmaları yer alır.

Herkes Darbuka Çalabilir Mi?

Her enstrüman her bireyin çalabileceği düzeyde bir aracı ifade eder. Sonuçta enstrümanlar insanların müzik icra edebilmesi için geliştirilmiştir. Bu nedenle darbuka dahil olmak üzere her enstrüman da herkes tarafından kullanılabilir. Önemli olan Bursa darbuka kursa eğitimleri ile kendinizi bu konuda yeterli hale getirmenizdir. Elbette isteğiniz, yetenek düzeyiniz ve tecrübeniz ortaya çıkan sonucu etkileyebilir. Ancak bu durum yıllar içerisinde sizin de başarılı bir ritim sanatçısı olmanızın önüne geçemez. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu