Skip to content

Bursa Erbane Kursu

Yüzlerce hatta binlerce yıldır çalınan birçok çalgı, günümüzde de müzik kültürünün parçalarını oluşturmaya devam ediyor. Örnek olarak erbane, Anadolu’da ve Asya’dan Mısır’a uzanan bir kültürde bilinen çalgılardandır. Özellikle ülkemiz kültüründe de sanat müziği ve tasavvuf müzikte önemli bir yeri vardır. Bir vurmalı çalgı olarak çok popüler şekilde kullanılır. Kurumumuz bünyesinde Bursa erbane kursu sayesinde de bu çalgının tüm inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Bursa erbane kursu programlarımız hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını da bu içerikte kolaylıkla bulabilirsiniz.

Erbane Nedir? Erbane Hangi Ülkenin Enstrümanıdır?

Her enstrümanın doğuşu belirli bir medeniyet içerisinde gerçekleşmiştir. Örneğin, birçok vurmalı çalgı Ortadoğu ve Asya kültüründe ortaya çıkmıştır. Erbane için de en net şekilde bir Fars kökenli çalgı olduğu ifade edilir. Günümüzde erbane ile bendir yani def birbirine aşırı derecede benzetilir. Zira Türk müziğinde ikisi de çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak Bursa erbane dersi programlarımızda kullanılan enstrümanın belirli farklılıkları bulunmaktadır.

Erbane olarak ifade ettiğimiz enstrüman, def ve bendirden farklı özelliklere sahiptir. Vurmalı çalgı olarak aynı sınıfta birbirine çok benzese de fiziki farklılıkları da yer alır. Bu enstrüman kalın bir ağaç kabuğunun daire haline getirilmesi ile üretilir. Oluşan dairenin orta kısmı ise deri ile gerilerek kaplanır. Bu bakımdan bendir ile çok benzerdir. Ancak erbanenin gövdesinde bağlı zincir halkalar şıngırdatma sesi elde edilmesini sağlar. İşte bu nedenle erbane farklılığını ortaya koyar. Kurumumuzda Bursa erbane kursu için kullandığımız bu enstrüman, bendir için de bir köken olarak gösterilir.

Herkes Erbane Çalabilir Mi? Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Vurmalı çalgılarda ritmi sağlıklı bir şekilde elde etmek için yine sağlıklı parmaklara ve ellere ihtiyaç duyulur. Bu fiziki avantaj da genellikle 6-8 yaşından itibaren dahi elde edilebilir. Ayrıca vurmalı çalgılarda ritim duygusu kısmen bir yetenek olarak önem arz edebilir. Fakat bu yetenek kişide bulunmasa dahi eğitim ile çok iyi bir gelişim elde edilebilir. Bu açıdan Bursa erbane kursu Yenişehir programlarımız her katılımcı için uygundur.

Ücretsiz deneme dersi aşaması ile başlayan eğitimlerimizde her konuda net fikirler elde edilebilir. Yani bu konuda ne kadar hevesli olduğunuz ve kurs için ne kadar istekli olduğunuz görülebilir. Eğitmen hangi seviyede olduğunuzu ve ne kadar öğrenmeniz gerektiğini belirleyebilir. Verilecek Bursa erbane dersi Mudanya programının süresi ve fiyatlandırması da ortaya çıkarılabilir. Bu noktada da çocukluk çağından itibaren istediğiniz yaşta başvurmanız mümkündür.

Erbane Öğrenmek Zor Mu? Erbane Dersleri Nasıl İşlenir?

Erbane diğer ritim çalgılarına göre mutlaka bir el ile kavranarak kullanılan bir çalgıdır. Yani kavraması ve kullanması biraz yorucu olabilir. Bu nedenle çocuklukta biraz ellerin gelişmesi ile artık çalmaya başlayabilirsiniz. Sabit duran el parmakları ve diğer elin parmak ve avuç içi ile erbane üzerinde ritim tutulur. Doğru ritim ve ses elde edilmesi için de nota ve usul bilmek önemlidir.

Erbane öğrenmek bireye göre kolay veya zor olabilir. Çünkü her kişi kendi çabasına ve isteğine bağlı bir şekilde eğitimi başarıya ulaştırabilir. Eğer Bursa erbane kursu Yenişehir programlarında istekli davranırsanız, daha kolay sonuca ulaşabilirsiniz. Standart bir eğitim programında

  • Enstrümanın tanınması, tarihi, doğru tutuş ve vuruş eğitimleri
  • Genel nota, solfej ve müzik bilgisi
  • Ritim çalışmaları, metronom ile uyumlu ritim ve ritmin müzikteki yeri
  • Erbane çalışmalarında nota kullanımı
  • Değişen usuller ile erbane kullanımı
  • Erbane enstrümanı ile repertuar çalışmaları yer alır.

Bursu Erbane Kursu Ne Kadar Sürer?

Bu eğitim aşamalarının her birinde Galata Sanat Merkezi olarak mutlaka kişiye özel eğitim programı uyguluyoruz. Güler yüzlü ve dostane eğitmenlerimiz sizlere kapsamlı bir kurs sunmaya çalışıyor. İşlenen her ders ile verilen pratikler ve etütler de çok önemli bir konuma geliyor. Kurumumuz sizlere her zaman fiziki ve teknik bir ortamda sosyal bir eğitim yaşantısı sağlamaya çalışmaktadır. Bu sayede derslerde olduğu kadar pratik ve etütlerde de kurumumuzdan yararlanabilirsiniz.

Programı doğru takip ederek ve pratikleri zamanında uygulayarak büyük bir avantaj elde edebilirsiniz. Ayrıca günlük belirli bir zamanı erbane eğitimlerinize ayırmanız da büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede Bursa erbane kursu programlarında kursun net süresi size bağlı olarak ortaya çıkacaktır. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu