Skip to content

Bursa Klarnet Kursu

Her nefes ile birlikte insanoğlu ile konuşur gibi bir etki oluşturan klarnet, müziğin has çalgıları arasında yer alır. Çünkü gerçekten her dinleyiciyi etkileyebilecek kalitede bir ses tonuna sahiptir. Bunun yanında klarnet, dinleyici ve izleyici gözünde çok zor bir enstrüman olarak görülür. Ancak bu zorluğu ya da kolaylığı net olarak anlayabilmek için denemek gerekir. Galata Sanat Merkezi olarak sizlere Bursa klarnet kursu ile bu fırsatı sunmaya çalışıyoruz.

Bursa klarnet kursu programlarımız hakkında birçok farklı soruyu bu içerik içerisinde cevaplayarak size yardımcı olmaya çalışacağız.

Klarnet Zor Bir Enstrüman Mıdır? Herkes Klarnet Çalabilir Mi?

Birçok kişinin düşündüğü aksine klarnet çalmak aslında çok zor bir eylem değildir. Ne kadar çaba sarf ettiğiniz ve ne kadar disiplinli çalıştığınız bu konuda belirleyici kıstastır. Özellikle enstrümana yeni sahip olduğunuzda, ses çıkarmakta çok zorlanabilirsiniz. Çünkü Bursa klarnet dersi size klarneti doğru üflemeyi öğretir. Unutmayın ki her eğitmen sizin geçtiğiniz yoldan geçerek uzmanlığa ulaşmıştır. 

Akademik düzeyde eğitmenlerimiz Bursa klarnet kursu ile size temelden başlayarak eğitim verir. Hatta ücretsiz deneme derslerinde bu işte başarılı olabileceğinizi keşfetmenizi sağlar. Bu dersler ile birlikte Bursa klarnet kursu fiyat belirlemeleri de sağlanır. Kurumumuz nezdinde en ekonomik rakamlar ile en yüksek performansta eğitim verilmesi amaçlanır. Yani bizim açımızdan başarmak isteyen herkes klarnet çalabilir.

Klarnet Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Enstrümanlar kişinin hayatının belirli bir döneminde değişim nedeni olabilir. Bazen çocukken bir enstrümanı çalmaya başlamak isteyebilirsiniz. Çünkü belki de geleceğinizi bu enstrüman üzerine kurmak isteyebilirsiniz. Bazen yıllardır aşçılık yaparken artık bir hobi elde etmek isteyebilirsiniz. Bazen de emekli bir öğretmen olarak artık klarnet çalmak isteyebilirsiniz.

Her bireye göre koşullar, imkanlar ve fırsatlar değişiklik gösterebilir. Yani bu anlamda Bursa Yenişehir klarnet kursu için bir yaş kriteri bulunmaz. Bir birey olarak istediğiniz yaşta klarnet öğrenmek için ilk adımı atabilirsiniz. Bu ilk adım elbette Bursa klarnet kursu kaydı yaptırmak olacaktır. Yani 7 yaşında da 77 yaşında da bu adımı atmakta her zaman özgürsünüz.

Klarnet 6 Yüzük Mü 4 Yüzük Mü Çalınmalıdır?

Teknik olarak klarnette yüzük şeklinde adlandırılan bir ayrıntı yer alır. Enstrümanda 4 yüzük bulunması, “Si” ve “Do” notaları ile ilgilidir. Bu notalar etrafında bulunan yüzükler süslemede rahat bir kullanım sağlayabilir. 6 yüzük klarnette ise bütün perdelerde parmak yuvalara rahatlıkla oturabilir. İki çeşit arasındaki fark, parmak hareketinin rahatlığını etkiler. Bu sayede çalarken süslemede değişimler olabilir.

Genellikle deneme dersimiz sayesinde bu konuda daha net karar verebilirsiniz. Eğitmenlerimiz Bursa klarnet kursu için bu seçimi yapmanızda size yardımcı olabilir. Çünkü yüzük seçimlerinde kişisel kullanım alışkanlıkları ve hareket pratikliği önemlidir. Genellikle 4 yüzük ile klarnete başlanması çok fazla önerilir. Sonrasında diğer enstrümanlarda daha kolay çalışma yapılabileceği ifade edilir. Bu açıdan deneme derslerinde hem 4 yüzük hem 6 yüzük deneme enstrümanlarımız ile çalışma yapılabilir.

Klarnet Kursu Ne Kadar Sürer? Klarnet Dersleri Nasıl İşlenir?

Kurumumuz bünyesinde klarnet eğitimleri için akademik eğitim programları hazırlanır. Kurumumuzun tüm teknik ve sosyal imkanları ile eğitimler birebir olarak gerçekleştirilir. Bu eğitimlerde önemli bir nokta olarak seviyeler yer alır. Örneğin, idealde ilk 2 ay temel eğitim seviyesini tamamlamak içindir. Bu seviyede

  • Klarnet için nefes ve diyafram kullanımının öğrenilmesi
  • Enstrümanın tanınması, doğru tutuş ve doğru duruş
  • Enstrümanda ton ve sesteki farklılıklar
  • Temel klarnet çalma teknikleri
  • Klarnetten ses çıkarmanın öğrenilmesi ve parmak egzersizleri yapılması
  • Klarnet çalarken nefes ve parmakların kontrol edilmesi
  • Temel klarnet çalma becerilerinin pekiştirilmesi yer alır.

İlk seviye gibi sonraki seviyelerde ortalama 2 aylık süreçlerde tamamlanabilir. Ancak siz ve eğitmeniz bu konuda ortak bir karar verebilirsiniz. Kursun kaç seviye yani kaç ay devam etmesi, sizin çabanıza ve isteğinize bağlıdır. Çünkü ilerleyen seviyelerde klarnette makam, nota ve repertuar çalışmaları yer alabilir. Hatta en üst seviyede klarnet ile orkestra çalışmaları dahi yapılabilir. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu