Skip to content

Bursa Şan Kursu

Şan terimi, Fransızca kökenli olmak ile birlikte dilimize “shant” kelimesinden geçiş yapmıştır. Bir müzisyenin ve özellikle solistin yetişmesi için şan dersi alması büyük bir gerekliliktir. Çünkü şan öğretisi ile şarkı söylenirken; tonlama, durak ve vurgu konusunda büyük artılar elde edilir. Bu sayede de eser icrasında en iyi sonuç sağlanabilir.

Galata Sanat Merkezi şan eğitimi Bursa programlarımız hakkındaki aradığınız birçok bilgiyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Şan Kursu Nedir?

Profesyonel bir şan kursu solist adayının şarkı söylerken ses tellerini korumasını sağlamak için verilir. Ses telleri korunurken daha berrak, sade ve duru bir ses elde edilir. Bu açıdan da şan dersi sadece solistler için değil tiyatro, bale ve opera sanatçıları için de gereklidir. Hatta sesi güzel kullanabilmek için her birey tarafından bu eğitim alınabilir.

Kimler Şan Eğitimi Alabilir?

Bireyin şan eğitimi alabilmesi için aslında herhangi bir yaş sınırlamasından bahsedilemez. Fakat sesin oturup bir karakter elde etmesi ergenlik dönemi ile başlar. Bu açıdan çok küçük çocuklarda şan kursu çok fazla gereklilik oluşturmayabilir. 

Şan Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Temel amaç yetişkin bir bireyde sesi ve nefesi doğru kullanmayı öğretebilmektir. Bu nedenle en ideal olarak 14 yaş ve üstünde ister kadın ister erkekler bu kurslara katılabilir.

Bursa Şan Eğitiminde Dersler Nasıl İşlenir?

Galata Sanat Merkezi Bursa şan dersi programlarında derslerin işlenişinde belirli bir eğitim çerçevesinden yararlanılır. Dersler merkezlerimizde birebir olarak sürdürülürken, eğitmenler mutlaka akademik tecrübeye sahiptir. Genellikle sanatına ve icrasına devam eden eğitmenler ile dersler sürdürülür. Yalıtımlı özel ders odalarında uygulanan programlarda birçok aşama yer alır.

  • İlk aşamada sesin ne olduğu ve nasıl güzelleştirileceği öğretilir.
  • Sonrasında sesin doğru çıkarılması, ses ve nefes bağlantısının öğrenilmesi yer alır.
  • Doğru nefes tekniklerinin kullanılması, ses perdelerinin doğru kullanılması ve diyaframın önemi üzerinde durulur.
  • Sonrasında şarkı söylemek için ses tellerine zarar vermeden nasıl çalışılacağı öğrenilir.
  • Teorik eğitim sonrası pratik eğitimler piyano ile devam eder.
  • Enstrüman eşliğinde şan eğitimi ses, tonlama ve vurgu çalışmaları ile devam ederken, hitabet yeteneği geliştirilir.

İlk noktada şan dersi nedir sorusu için sesi eğitmek ve yormamayı öğrenmek ifadesini kullanmıştık. İşte birebir olarak yürütülen bu eğitim programı sesi yormadan başarılı bir müzik icrası gerçekleştirme avantajı sağlar.

Şan Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Her bireyde sesin seviyesi, eğitim düzeyi ve disiplin ayrı bir kademededir. Bu nedenle Bursa şan dersi için ortalama 4-6 ay gibi bir süreden bahsedilebilir. Fakat bireyden bireye göre bu kurs süresi değişim de gösterebilir. Ayrıca gelişim sürecinde opera, pop müzik veya Halk müziği çalışmaları için farklı kurs süreleri gerekir.

Şan Eğitimi İçin Sesin Güzel Olması Zorunlu Mudur?

Kişi amatör veya profesyonel olarak ses sanatçılığı veya bir hobi elde etmek isteyebilir. Bu anlamda şan eğitimi adayın sesini doğru kullanarak müzik yapabilmesini öğretir. Yani eğer şan dersi almak istiyorsanız, sesinizin mutlaka güzel ve çok güçlü olması koşulu bulunmamaktadır.

Bursa Şan Kursu Fiyatları Nasıl Değişkenlik Gösterir?

Bireyden bireye değişen sürelerde Bursa şan dersi programları işlenmesi mümkündür. Her koşulda profesyonel eğitmenler ile birebir ders sistemi sürdürülür. Bu açıdan Galata Sanat Merkezi için en önemli nokta fiyat/performans niteliği ile sizlere avantaj sağlayabilmektir. Merkezimizde Bursa şan dersi için fiyat belirlemeleri de bu kıstasa göre gerçekleştirilir. Ücretsiz deneme dersleri ile başlayan süreç en iyiye ulaşana kadar devam eder. Eğitim kalitesi ve süre bazında da size her zaman en ekonomik şekilde fiyatlandırma sağlanır. 

 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu