Skip to content

Çanakkale Perküsyon Kursu

El veya baget ile çalınabilen perküsyon adetleri müzikte ritmi yaratan aletlerdir. Dünyada müziğin doğuşunda insan sesinden sonra en eski çalgıyı vurmalı çalgılar oluşturur. Bu bağlamda günümüzde de müzik türlerinin tümünde perküsyon çok önemli bir yere sahiptir. Yani Çanakkale perküsyon kursu sayesinde istediğiniz tüm müzik çeşitlerinde yer alabileceğiniz bir enstrüman sanatçısına dönüşebilirsiniz.

Hazırladığımız bu içerikte perküsyon ve perküsyon kursu hakkında merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Perküsyon Nedir?

Kökeni Latince olan perküsyon kelimesi, genel enstrüman topluluğuna verilen isimdir. Türkçe karşılığı vurmalı müzik aletleri olmak ile birlikte en eski çeşidi eski çağlarda kullanılmıştır. Örneğin, savaşlarda ürkütücü bir ses tonu için çok sık kullanılmışlardır. Her kültürde ve çağda vurmalı aletler sayesinde müzikte ve hayatın birçok alanında ritim elde edilmiştir. Yani perküsyon ritmi oluşturan vurmalı çalgı olmak ile birlikte ritim kursu bu yeteneği geliştirmeyi sağlar.

Perküsyon Çeşitleri Nelerdir?

Tarih boyunca farklı toplumlarda ve milletlerde perküsyon aletleri değişen yapılar kazanmıştır. Örneğin toplumumuzda davul, darbuka ve bendir popüler bir yere sahiptir. Bu çeşitler Türk müziğinde halk müziği, sanat müziği ve pop müziği gibi her alanda kullanılır. Latin Amerika ve Afrika toplumlarında bongo ve tumba çok sık bilinir. Her birinde değişik boyutlar ve özellikler ile cajon veya djembe gibi çeşitler ile de ritim perküsyon kursu çalışmaları yapılır.

Perküsyona Başlamak İçin İdeal Bir Yaş Var Mıdır?

Ritim oluşturabilmek ve ritim aletlerini rahatlıkla kullanabilmek için vücudun gelişmiş olması gerekir. Bu anlamda davul veya darbuka gibi perküsyon aletleri için en az 4 yaşında olmak gerekebilir. Çünkü bu yaştan itibaren çocuklarla kol-bacak uzunluğu ve parmak gelişimi tamamlanır. Aynı zamanda ritim için zihinsel yeterlilik ve öğrenme düzeyi hazır hale gelir. Bu yaştan sonra her birey hayatının her döneminde ritim perküsyon kursu almayı seçebilir.

Perküsyon Kursuna Katılmanın Şartı Var Mıdır?

Galata Sanat Merkezi olarak kursiyerlerimize hiçbir zaman bir koşul ileri sürmüyoruz. Disiplin, istek ve müzik sevgisine sahip olan herkes Çanakkale perküsyon kursu programlarımıza katılım sağlayabilir. Üstelik tüm programlarda ders günleri ve saatleri size özel şekilde belirlenir. Ayrıca tüm eğitimlerimiz profesyonel eğitmenler ile birebir olarak gerçekleştirilir. Hatta bir perküsyon aletine sahip olmasanız dahi çalışma ekipmanlarımız ile derslere ve etütlere katılabilirsiniz.

Çanakkale Perküsyon Kursu Ne Kadar Sürer?

Çanakkale perküsyon kursu için öncelikle bir deneme dersine katılmanız önerilir. Bu ücretsiz deneme dersi, doğru perküsyon çeşidini seçmenizi ve karar vermenizi sağlar. Ayrıca eğitmenlerimiz seviyenizi ve isteklerinizi göz önüne alarak belirlemeler yapar. Bu sayede ortalama 4-6 ay arasında tamamlanabilecek bir kurs süresi için net takvim hazırlanabilir.

Çanakkale Perküsyon Kursu Dersleri Nasıl İşlenir?

Merkezlerimizde Çanakkale perküsyon kursu için ders sistemi birebir özel ders şeklindedir. Ayrıca isteğe bağlı online ders programı da geliştirilebilir. Derslerin ilerleyişi sizin tutkunuza ve disiplininize bağlı bir şekilde sağlanır. İşleyişte genel müzik bilgisinden ileri seviyeye kadar birçok aşamadan geçilir. Seçilen enstrümanın iyice tanınması ve temel eğitimler ile kursa başlanılır.

Ritim perküsyon kursu için enstrüman çeşidine göre tutuş ve duruş egzersizleri ile devam edilir. Bu sayede artık ritim oluşturabilecek bir alışkanlık sağlanır. Sonrasında sırası ile

  • Ritim çalışmaları
  • Farklı müziklerde enstrüman kullanımı
  • Ritmik uyum ve aksat ritim çalışmaları
  • Metronom uyum çalışmaları
  • Nota, solfej ve armoni eğitimleri
  • İleri seviye ritim ve repertuar çalışmaları gibi adımlar takip edilir.

Çanakkale Perküsyon Kursu Fiyatları Nasıl Değişkenlik Gösterir?

Kurslarımızda fiyat belirlemeleri için süre ve eğitim modeli gibi kıstaslar göz önünde bulundurulur. Bu kıstaslara karşılık birebir eğitim modelinde Çanakkale perküsyon kursu için fiyat/performans oranı önemsenir. Mutlak şekilde ödeyeceğiniz kurs ücretine karşılık size en üst kalite eğitim verilmelidir. Her zaman yanı başınızda olan Galata Sanat Merkezi size sosyal bir ortamda birçok avantaj ile ekonomik bir eğitim sunar.  

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu