0

Müzik

Çizim Teknikleri Nasıl Gelişir?

RootAdmin

Galata Sanat

Resim yapmak doğuştan gelen bir yetenek olabileceği gibi sonradan da geliştirilebilir. Bunun için düzenli egzersiz yapmak gerekir. Günün en az 1 saatini resim çizmeye ayırmanız faydalı olur. Ancak her gün zaman ayırmak zor olacağı için bu durumu yanınızda taşıyacağınız mini bir defter ile de yapabilirsiniz. Takip ettiğiniz, eserlerini beğendiğiniz sanatçının yaptıklarını gözlemleyin, nerede hangi tekniği kullandığını anlamaya çalışın, hayal dünyanızı geliştirecek aktivitelerde bulunur. Sınırlarınızı kaldırın, zihninizi özgürleştirin ve kağıda içinizden geçenleri yansıtın. Bu şekilde resim yaparken kendinizi sonsuz bir özgürlüğün içinde hissedersiniz.

Çizim Tekniklerin Gelişmesine Yardımcı Olacak Malzemeler

Çizin yaparken gördüğünüzü kağıda yansıtırsınız. Bu nedenle doğru ekipmana sahip olmanız gerekir. Çizim yapmanıza yardımcı olacak malzemelerin ilki hiç kuşkusuz kalemlerdir. Kalemler, yumuşak ve sert uçlu olarak ayrılır. HB resim kalemi daha sert ve koyu renktedir. Özellikle eskizlerde tercih edilir. 2B resim kalemi HB’ye göre daha yumuşaktır. 3B, 4B, 5B, 6B,… şeklinde yumuşayarak devam eder. Çizim yaparken olmazsa olmazlardan biri de resim kağıdıdır. Resim kağıtları da gramajlarında farklılıklara sahiptir. Eskiz ya da çizim tekniğini geliştirmek için pratik yaparken klasik resim kağıtları tercih edilebilir. Çünkü profesyonel resim kağıtları klasik resim kağıtlarına göre daha pahalıdır. Yaptığınız çalışmada düzenleme yapacağınız zaman hamur silgi tercih etmenizde fayda vardır. Ayrıca kullandığınız kalemi façeta ile açmanız kalemin ucunun daha uzun olmasını sağlar ve bu sayede daha rahat çizgiler atabilirsiniz.
çizim tekniğini geliştirme yolları

Çizim Tekniklerini Geliştiren Egzersizler

İyi çizim yapmanız tek başına yeterli değildir. Çizim yaparken teknikleri, yöntemleri bilmeniz ve uygulamanız gerekir. Bunun için ilk yapmanız gereken hangi alanlarda eksik olduğunuzu bulmanızdır ve bunu yaparken kendinize karşı dürüst olmanız gerekir. Aksi takdirde kendinizi geliştirme yolundaki en büyük engeliniz yine kendiniz olursunuz. Çizim tekniklerini, görüşü ve resim yeteneğini belli kompozisyonlar çizimini denemekte geliştirir. Örneğin yüz çizimi çizilmesi en zor bölgelerden biridir. Eğer birbirine benzer yüzler çizmeyi başarırsanız, bu sizin geliştiğinizin bir kanıtıdır. Tıpkı yüz gibi göz çizimi de oldukça zor bölgelerden biridir. Göz çiziminde gerçeğe yakın olması hem görüşünüzün hem de çizim becerilerinizi arttırır. Çizim tekniklerinizi geliştirmek için profesyonel bir eğitmenle çalışmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Facebook
X
WhatsApp
Threads
LinkedIn

Son Yazılar

post-featured-image-1
pexels-hatice-baran-10879958
Kurs-Fotograflar-8
Featured-image-Instruments-of-the-Orchestra