Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Kemanlar zarif ve değerli müzik enstrümanlarıdır. Hem eğitim alırken hem de pratik yaparken rahat etmek isterseniz keman alırken dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurmanız gerekir. İlk kez keman kullanacak birinin el yapımı yerine seri üretimi yapılmış keman tercih etmeleri daha ekonomik olur. Çalma becerileri geliştikçe el yapımı keman almak daha mantıklıdır. Keman alırken kemanın boyutuna kol ve parmak uzunluğunuza göre karar vermeniz gerekir. Seçtiğiniz kemanın üzerinde çizik olmamasına ve cilasını da kontrol etmekte fayda vardır. Kemanların fiyat aralığı 400TL ve 5.000TL arasında değişir. 400-800TL arasındaki kemanlara yeni başlayanlar için yeterlidir. Keman almadan önce kullanıcı yorumlarını incelemeli ve eğitmenin tecrübesine de başvurulmalıdır.

İyi Bir Kemanın Özellikleri Nelerdir?

İyi bir kemanın ses tablası ladin ya da köknar ağacından yapılmalıdır. Burgu, klavye, kuyruk, çenelik kısımları ise abanoz ağacından ya da ikinci kalite olan gül ağacından yapılan kemanlar tercih edilmelidir. Bunlar dışında kalan ağaçlardan yapılan kemanların aksesuar kalitesi düşük olur. Keman üretiminde kullanılan ağaçların kaç yıllık oldukları da önem taşır. Ne kadar eski ve kurumuş bir ağaç tercih edilirse o enstrümanın sesi o kadar iyi çıkar. İyi bir kemanda parçaların boyutları standartlara göre yapılmalıdır. Form boyu 36 cm, iki eşik arası uzunluk 33 cm, tuşe boyu 27 cm, bas balkon boyu 27 cm, tuşenin üzerinde bulunan mastarın köprü hizasında ses tablası ile mesafesi 2,6 cm olmalıdır.

Doğru Keman Boyutu Kaçtır?

Keman alırken keman boyutuna da dikkat etmek gerekir. Çünkü keman boyutları her yaş için aynı değildir. Bunun nedeni herkesin gelişim hızının, boy, el, kol ve parmak uzunluklarının farklı olmasıdır. Doğru kemanı seçerken; kemanı sol köprücük kemiğinize paralel yerleştirin daha sonra kemanın üstünde bulunan çenelik kısma çenenizi iyice yerleştirin. Bu pozisyonda sol elinizdeki parmaklarınız keman sapının sonuna kadar yetişiyorsa bu keman size büyük demektir. Size en uygun kemanı seçerken ölçüsünü deneyerek, yaşınız ve fiziki özelliklerinizi de göz önünde bulundurmak gerekir. Ortalama keman boyutları ise 4-6 yaş grubu için 1/8, 6-8 yaş grubu için ¼, 8-10 yaş grubu için ½, 10-13 yaş grubu için ¾, 13 yaş ve üzeri için 4/4 ölçülü kemanlar tercih edilmelidir.