Çocuklar İçin Origami ve Faydaları Nelerdir?

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Origami Tarihi:

Origami ilk olarak Asya’da ortaya çıkmakla birlikte Çinliler ile uygulanmış fakat Budist rahipler tarafından Japonya’ya geldikten sonra asıl ününü kazanmıştır. Bilindiği üzere Japonlar ileri teknoloji ve farklı bakış açılarına sahip insanlar olarak bilinmektedir ve Origami Japonlar için vazgeçilmez bir eğitim aracı haline gelmiştir. Elbette bu eğitim aracı yalnızca yetişkinlik döneminde değil, çocukluk döneminde etkili kullanılmış ve davranış/zeka ilişkilerinde aktif etki gözlemlemişlerdir. Zira insanımızca da kabullenilmiş bir deyiş var: “Ağaç yaşken eğilir!” ????

Japonya’da 794-1185 yılları Kral Heian döneminde asıl ününü kazanmıştır. Parşömenlerin kağıt olarak kullanıldığı bu dönemde saman kağıt dönemine kadar dini törenlerde ve tapınalarda kullanılmış olduğunu kaynaklardan görmekteyiz. Saman kağıdın çıkması ve kağıdın da ucuzlaması origami sanatının yaygın hale tamamen geçişi Muromachi (1338-1573) döneminde olmuştur. Hatta bu dönemde Samuray gibi Japon savaş ustaları ile halkın gittiği origami okulları ayrılmaya başlamıştır. 

Samurayların gittiği origami okulunun adı Ise iken, sivil halkın gittiği origami okulunun adı ise Ogasawara’dır. Ardından origami babadan oğula geçen bir sanat haline gelmiştir. Japonyanın artık 19. Yüz yılda modernleşmesinin ardından origami geleneksel hale gelmiş ve ilgi azalmıştır. Artık ata yadigarı olan bir kavram haline gelmiştir origami Japonlar için.

Origami Çocuklar için Ne Kadar Faydalıdır?

 • Origami çocuklar için yalnızca bir oyundan ibaret olsa da, temelinde yüksek derecede yeti geliştirme özelliği bulunmaktadır.
 • Origami ile uğraşan çocukların el ve parmak kas yetileri gelişir.
 • Göz ve koordine kasları da bu bağlamda gelişme gösterir.
 • Origami çocuklar için ayrıca odaklanmayı artıran bir unsurdur.
 • Origami yapan çocuklar ham madde olan kağıda şekil vererek onu dönüştürmüş olurlar ve bu en önemli yargı olan dönüşüm düşüncesinin onlarda oluşmasını destekler.
 • Görsel estetik hayatın bir vazgeçilmez bir parçasıdır ve origami sayesinde çocukların görsel estetik algıları yüksek derecede gelişir.
 • Küçük yaştaki çocuklar yetişkinlere göre benliklerini ortaya koyma içgüdüsüne sahip olduklarından, kendilerinin dışında da birilerinin olduğu ve yardımlaşma duygusunu pekiştiren bir eğitimdir.

Origami Çocuklara Problem Çözme Yetisi Kazandırır mı?

 • Çocuk için bu oyunun amacı kağıda şekil vermesi gerektiğidir. Kağıda nasıl şekil vereceğini düşünen çocuk aslında temelde amacı yerine getirirken bir probleme de çözüm bulmaya çalışmaktadır.
 • Çocuklar için origami akabinde bir amacı yerine getirirken sorumluluk duygusunu da bu şekilde kendinde edinir.
 • Origamiyle uğraşan çocuklar, duygusal olarak tatmin olma ve etraflarınca kabul edilme gereksinimlerini karşılarlar.

Origami Çocuklara Farklı bir Bakış Açısı Kazandırır mı?

 • Origami ile oyun oynayan çocukların geometrik algıları gelişirken, kağıda şekil vermek için farklı açılardan bakabilip o şekli ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bu sayede ileride hayata ve durumlara farklı açılardan bakabilme şansı elde ederler.
 • Maddeye ve somuta farklı açılardan bakabilen çocuklar şekilleri üç boyutlu görebilme yeteneğine sahip olurlarken, maddenin de şekil olarak iç yapısını daha hızlı kavrayabilir.

Bu yazımızda naçizane anlatmaya çalıştığımız maddeleri özetlersek origami çocuklara duygu, sorumluluk, bakış açısı, çözüm üretme, katkıda bulunma gibi konularda yardımcı olur. Yani çocuklar için origami bir oyundan kesinlikle daha fazlasıdır diyebiliriz. ???? Sabırla okuduğunuz için teşekkürler, Galata Sanat Merkezi origami kursumuza hepinizi bekleriz, sevgilerimizle! Sizler de origami eğitimlerimiz için Origami Kursu sayfamızı ziyaret edebilir, yada eğitmenlerimizle da tanışıp ücretsiz deneme derslerine katılabilirsiniz!