0

Müzik

Kanun Nasıl Çalınır?

RootAdmin

Galata Sanat

Telli çalgılar ailesinin en önemli üyelerinden bir tanesi olan kanun; özellikle Türk sanat müziğinin vazgeçilmez bir enstrümanıdır. Kanun diğer telli çalgılara göre çalması daha zor olan ve emek isteyen bir müzik aletidir. Kanun çalmayı öğrenmek isteyenler bir müzik kursuna kaydolarak kısa süre içerisinde kanun ustası olabilmektedir.

Kanun Kursunda Neler Öğretilir?

Kanun çalgısı; uzun yıllardır kullanılmakta olan, son derece büyüleyici bir sese sahip olan telli çalgılar ailesine mensup bir müzik aletidir. Birçok farklı kaynağa göre Farabi tarafından icat edilen kanun; Antik çağ dönemlerinde Mısır ve Sümerler tarafından sık sık kullanılan bir çalgı olarak da bilinmektedir. Günümüzde de birçok farklımüzik türünde rahatlıkla kullanılabilen kanun 4 ya da 27 perdeden oluşan; her perdede de ses çıkaran 3 tel bulunmaktadır. Ülkemizde kullanılan kanunların telleri naylondan yapılırken eski zamanlarda kullanılan eski tip kanun teli için bağırsaktan yapılan ince kiriş telleri kullanılmaktadır. Kanunun göğüs tahtası olarak adlandırılan geniş ön yüzü genellikle çınar ağacından yapılırken alt kısımda kalan bölümü ise ıhlamur ağacı ya da kontrplaktan yapılmaktadır. Üç farklı telden ortaya çıkmış olan her perde bölümünde diyez, bemol ve de koma olarak sesleri ayarlayabilen mandallar yer almaktadır. Genellikle ülkemizde Türk sanat müziğinde sık sık kullanılan profesyonel kanunda 36 adet tel bulunmaktadır ve her perdede de 3’er tane tel yer almaktadır. Yani toplamda geleneksel Türk kanununda 78 adet tel bulunmaktadır. Birçok farklı türü bulunan kanunun milletlere göre türlerinde değişen tek şey aslında tel sayısıdır. Yamuk bir şekle sahip olan kanun; ahşap olarak üretilen ve üzeri deri ile kaplanan gergin bir bölüme sahiptir. Teller yamuk alan üzerinde gergin bir şekilde eğik kenarlarda bulunan burgular ile birleştirilir. Kanunda bulunan kenar burguları müzik aletinin akordunu yaparken çok fazla kullanılmaktadır. Yamuk bir yapıya sahip olan kanunun telleri de bu yapıya uygun olarak kısadan uzuna doğru ayarlanmaktadır. Kanun; çalması son derece zor ve emek isteyen bir müzik aletidir. Kanun nasıl çalınır merak edenler bir müzik kursuna kayıt olabilirler. Kanun kurslarında; kanun akordu yapılışı, kanun notaları ve kanun yapısı gibi kanun çalmak için önemli bilgiler öğrencilere öğretilmektedir.

Kanun Kursu İstanbul

 Günümüz dünyasında ülkemizde özellikle Türk Sanat müziğinde çok sık kullanılan müzik aletlerinden bir tanesi olan kanun; büyüleyici sesi ve dikkat çeken görüntüsü ile her yaştan insanın dikkatini çeken bir enstrümandır. Kanun nasıl çalınır merak edenler özellikle İstanbul ili içerisinde birçok farklı müzik kursu rahatlıkla bulabilmektedir. Kanun kursu fiyatları ise verilen eğitime, ders sayısına ve dersin içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Kanun kursu İstanbul Galata Sanat Merkezi en çok tercih edilen kanun kursları arasında yer almaktadır. Alanında uzman eğitim kadrosu, birebir özel ders imkânı ve kaliteli eğitimi ile her zaman ön planda olmayı başaran Galata Sanat Merkezi kanun kursu; İstanbul’un merkezinde yer alan ve her ilçeden insanın rahatlıkla ulaşım sağlayabileceği bir sanat merkezidir. Eğer sizler de kanun çalmayı en etkili ve en kalıcı şekilde öğrenmek istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden Galata Sanat Merkezi kanun kursu ile iletişime geçebilirsiniz. İsteyen herkes kanun kursuna başvurabilmektedir. Fiziksel olarak herhangi bir engele sahip olmayan her birey gönül rahatlığı ile Galata Sanat Merkezi kanun kursuna kaydolmak için başvuru yapabilmektedir. Galata Sanat Merkezi kanun kursunda alanında uzman eğitmenler sayesinde düzenli ve bilinçli bir şekilde çalışarak kısa süre içerisinde kanun çalmayı öğrenebilmektedir. Yaş sınırı her ne kadar bulunmuyor gibi gözükse de kanun çalmak için kas yapılarının gelişmiş olması gerektiğinden bu kursa başvuracak kişilerin en az 7 yaşında olması gerekmektedir. Galata Sanat Merkezi kanun kursuna kaydolmadan önce isteyen herkes ücretsiz deneme derslerine katılarak; derslerin işlenişi, kurs ortamı, eğitmenler ve dersler hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş

Facebook
X
WhatsApp
Threads
LinkedIn

Son Yazılar

post-featured-image-1
Kurs-Fotograflar-8
Featured-image-Instruments-of-the-Orchestra
lucia-macedo-d9_2kPJBG0U-unsplash-1