Skip to content

Cura Kursu

Galata Sanat Merkezi’yle sanatın büyülü dünyasına açılan kapıları aralayın!

Müziğe ilgi duyuyor ve kendinize en uygun enstrümanı mı arıyorsunuz? Galata Sanat Merkezi sizin için doğru adres! O halde fazla oyalanmayın ve sizin için belki de en uygun enstrüman Cura Kursu ile tanışın!

Cura; halk ozanları tarafından tercih edilen ve bağlama ailesinin en küçüğü olan telli bir çalgıdır. Yani bağlama ailesinden bir enstrüman arıyorsanız doğru noktadasınız. Ayrıca küçük olmasından hareketle kolay çalınabilir olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Aslında Yörüklere özgü bir çalgı olan Cura’nın uzunluğu 55-60 cm arasında değişmektedir. Uzunluğun 40 cm’i sap kısmına ait iken kalan 15-20 cm’lik kısmı ise tekne uzunluğuna ayrılmaktadır.

Peki, nedir bu Cura’nın Saz’dan farkı?

İlk bakışta pek de farklı gözükmeyen bu iki enstrüman arasındaki farklılık sıklıkla merak edilmekte. Evet, dışarıdan aynı gibi gözüküyor fakat aslında boyutsal olarak farklılık taşıdıklarını söyleyebiliriz. Haricinde en büyük değişiklik ise çalarken oluşan tonlardır. Aynı çalma tekniği kullanılarak çalınan bu enstrümanları birlikte dinlediğinizde farkı anlayacaksınız.

Cura genellikle nasıl çalınır?

Mızrapla ya da parmaklar kullanılarak çalınan Cura genellikle tek başına kullanılmaz. Büyük çoğunlukla diğer sazlarla beraber çalınır ve bir müzik cümbüşü oluşmasına yardımcı olur. Kıvrak oyun havalarının baş tacı olan enstrüman, cıvıl cıvıl eğlencelerin arasında eksik olmaz.

Curalar kaç çeşittir?

Tellerine ve boyutlarına göre çeşitleri değişen Curaların 2,3,4,5 ve 6 telli olanları vardır. Bunlardan farklı olarak boyutlarına göre ayrılışları üç çeşittir. Klasik Cura’nın haricinde, ondan daha büyük olanlarına “Cura Bağlama” denir. Cura bağlama klasiğe göre daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü sesi daha kalındır. “Cura cura” ya da “Cura zurna” olarak adlandırılmış diğer tür ise o kadar sevimlidir ki genellikle süs eşyası olarak kullanılır.

Özetle Cura’lar bu şekilde. Siz de merkezlerimize gelerek kurs ve Cura’lar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Size en uygun Cura’yı bulmak için mağaza kısmını ziyaret edebilirsiniz!

Siz merak edin, Galata Sanat Merkezi cevaplasın!

 

1. Kimler Cura Çalabilir?

Hep söylüyoruz, fiziksel yeterliliğiniz uygun olduğu sürece istediğiniz her enstrümanı çalabilirsiniz. Bu aletlerden birisi olan Cura siz istediğiniz sürece asla ayrı kalamadığınız bir arkadaşınız olacak! Fakat değinmeden geçemeyeceğimiz nokta, bir enstrüman çalabilmenin en önemli kısmı azminiz ve devamlılığınızdır. Ama endişelenmeyin, Galata Sanat Merkezi’ndeki eğitmenlerimiz sizin en büyük destekçiniz olacak. Ve bu sayede Cura Kursu sizin için artık hayalden gerçeğe dönüşecek!

2. Cura Kursuna Katılabilmek İçin İdeal Bir Yaş Var Mıdır?

Merak etme, Cura kursu için en uygun yaş sen hangi yaştaysan odur. Yani ideal yaş diye bir şey yoktur! Asıl önemli olan senin bu konudaki istekliliğindir. Merkezlerimizde eğitmenlerimiz tarafından gerekli fiziksel yeterliliklere sahip olduğu düşünülen herkese yer var. Ve ayrıca küçük yaştaki adaylarımız için ücretsiz bir deneme dersimiz de mevcut. Hadi sen de Galata Sanat Merkezi’yle istediğin enstrümanı çalmanın keyfini çıkar.

3. Ne Kadar Zamanda Yardımsız Cura Çalabilirim?

Günlük hayatta her konuda olduğu gibi enstrüman çalma konusunda da sabır ve devamlılık çok büyük önem taşır. Cura çalmaya harcayacağın her bir gün seni onu öğrenme konusunda bir adım daha ileriye götürür. Merkezlerimizde, profesyonel eğitmenlerimizle çalışmaların sonucunda kısa sürede Cura çalmayı öğrenebilirsin. Çalışma azmine ve istikrarına göre süreyi sen belirlersin. Bu konuda ayrıntılı bilgi için merkezlerimizdeki ücretsiz deneme derslerinden birini tercih edebilirsin. Uzman eğitmenlerimizle en eğlenceli şekilde Cura kursu almak için randevunu hemen oluştur!

4. Cura Çalmak Zor Mu?

Bağlamanın daha küçük bir versiyonu olan Cura’yı çalmak aslında saza göre daha kolaydır. Hatta daha basit olduğu için bağlamaya geçiş aşamasında sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat sizi zorlayacak tek noktası perdelerinin daha dar olmasıdır. Ancak düzenli pratikle bu durumu kolayca aşabilirsiniz. Ayrıca Galata Sanat’ta yaş ve seviyenize uygun çalışmalarla hızlı ve kalıcı öğrenim mümkündür. Hadi sen de merkezlerimizdeki ücretsiz deneme derslerine katıl ve kendi yolculuğunu başlat!

5. Galata Sanat Merkezi’nde Cura Dersleri Nasıl İşleniyor?

Merkezlerimiz bünyesinde, alanında akademik kariyere sahip olan veya gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu belli bir kitle oluşturmuş eğitmenler bulunmaktadır. Yalnızca Cura özelinde değil, tüm enstrümanlar için kaliteli ve eğlenceli bir eğitim sürecinin garantisini sunmaktayız. Derslerimiz birebir özel ders şeklinde işlenmektedir ve destekleyici olarak her hafta ücretsiz teori-solfej dersleri yapılır. Ayrıca pandemiyle baş ettiğimiz şu günlerde Online Cura Eğitimi seçeneğimiz de bulunmaktadır. Cura dersleriniz için müsait olduğunuz gün ve saatleri göz önüne alarak planlama yapıyoruz. Ve derslere bu şekilde sabit olarak devam ediyoruz.

6. Cura Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Galata Sanat Merkezimizde, verdiğimiz profesyonel ve kaliteli eğitim göz önüne alınarak en uygun fiyatlar oluşturulmaktadır. Ek olarak fiyatlandırmamızda göz önüne aldığımız kriterler arasında, konumumuzun ulaşılabilirliği, eğitmenlerin ve kurumun kalitesi de vardır. Merkezlerimiz, yalnızca ders amaçlı gelip gittiğiniz bir yer olmaktan ziyade vaktinizin çoğunluğunu geçirebileceğiniz yerlerdir. İçlerinde her hafta ücretsiz solfej ve orkestra dersleri, sanat etkinlikleri ve sosyal sorumluluk çalışmaları bulunmaktadır. Yani sanata dair her şeyi bu kurumda bulmanız mümkün. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz!

7. Cura Kursuna Başvurmak İçin Nelere İhtiyacım Var?

Cura kursu için tek gereken sensin. Ve bir de merkezlerimize gelirken yanında kimlik belgeni getirmeyi de unutma! Ayrıca kayda geldiğinde bizlerle ve eğitmenlerinle tanışabilir, ders işlenişini öğrenmek için ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsin. Hemen ücretsiz deneme dersi formumuzu doldur sana ulaşıp randevunu planlayalım!

8. Neden Galata Sanat Merkezi?

Çünkü Galata Sanat Merkezi; misyonu gereği en uygun metotlarla en uygun ücretleri sağlayan, yöneticisinden eğitmenine, tasarımından çalışma sistemine kadar nitelikli eğitimi amaç edinen bir kurumdur. Sanat eğitiminin her alanında genç ve dinamik kadrosuyla yaşam enerjisi yüksek bir merkezdir. Ticari bir işletme olmanın ötesine bakar ve ülkemizde sanatın gelişmesi için eğitim metotları üzerinde çalışmalar yapar. Bu konuda çeşitli yayınlar çıkararak Dostluk Ortağım projesiyle doğaya ve geleceğe katkıda bulunmaya çaba gösteren kolektif bir topluluktur.

Diğer kurslarımıza da göz atmayı unutma!

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu