Çello Kursu

Başlangıç

Birebir

4 Hafta

Kursa Kaydol
Kurslar

Kurs Hakkında

Galata Sanat Merkezi kapsamında çello kursu iki farklı şekilde sunulmaktadır. Merkezlerimizden yüz yüze olarak ya da Online Çello Kursu kapsamında çello dersleri alabilirsiniz. Her iki türlü de derslerimiz öğrenci odaklı bir eğitim modeliyle birebir özel ders şeklinde işlenmektedir. Kaydınızı yaptırırken size göre uygun gün ve saatlerde bir ders planı ayarlanır. Sonrasında ise eğitim süreciniz, ayarlanan bu plan dahilinde sabit bir şekilde devam eder. Bu hem merkezlerimizde hem de online olarak verilen eğitimlerimizde geçerlidir.

Kurs Süresi
  • 4 Hafta
  • 12 Saat
Kurs Formatı
  • 4 Saat Birebir Özel Ders
  • 4 Saat Grup Solfej Dersi
  • 4 Saat Mentorluk Atölyesi (Online)

Kurs Kimin için?

Konular

Eğitmen

Sabriye Yıldız

1999 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk sanatlarından mezun oldu. 1999-2023 yılları MEB Resim ve Teknoloji Tasarım Eğitmenliği yaptı. Güzel Sanatlar Lisesi ve fakültesine öğrenci hazırladı. 23 yıllık sanat ve eğitim alanında 2000 den fazla öğrencisi birçok kişisel ve karma sergiler açtı.Halen sanat çalışmalarına ve eğitim hayatına devam etmektedir. Tua Amerikan Akademisinde "Dijital Sanatlar " alanında yüksek lisansına devam ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Galata Sanat haftanın 7 günü 09:00 – 23:00 arası hizmet vermektedir.
Herkes için ulaşılabilir sanat felsefesiyle yola çıkan Galata Sanat Merkezi yalnızca 4 saat özel ders alabileceğiniz ücretlere 4 saat özel ders, 4 saat grup solfej dersi, düzenli orkestra eğitimleri alabileceğiniz ve ücretsiz birçok etkinliğe katılabileceğiniz bir programa sahiptir. Bunun yanında öğrencimiz olmanız gerekmeden her zaman etkinliklerimize katılabilir, ücretsiz çay-kahve ikramlarımızdan yararlanabilir, ders çalışabilir, arkadaşlarınızla muhabbet edebilir ve oyun oynayabilirsiniz.
Bu net bir cevabı olmayan bir sorudur. Birçok fonksiyon üzerinden kişiye özel değerlendirilerek ancak yakın cevaplar verilebilme olasılığı vardır. Öncelikle hangi seviyeden başladığımızı düşünmeliyiz. Sıfırdan mı başlıyoruz yoksa ufak tefek denemelerimiz oldu mu? Ne öğrenmek istiyoruz, ne kadar öğrenmek istiyoruz? Hedefinize yönelik olarak ‘’öğrendim’’ diyebilme süreniz elbette farklılık gösterecektir. Ne kadar ilgileneceğiz? Tabi ki de haftada 1 saat egzersiz yapan ile günde 1 saat egzersiz yapan arasında fark olacaktır.
Uzmanlar bilimsel olarak maksimum %3-5 oranında genetik faktörlerin etkili olduğunu söylüyor. Oysa yıllara dayanan gözlemlerimize göre mesele yetenekte değil, çevresel faktörlerle oluşan yatkınlık ve eğitimdir. Çevresel faktörlerin etkisini göz önünde bulundurarak, herhangi biriyle oluşabilecek tek farklılık öğrenme hızınız olacaktır. Bu hızlı giden bir araba ile yavaş giden bir araba gibidir. Her ikisi de hedefe ulaşabilir, yavaş olan biraz daha vakit alır. Tabi ki tutkunun payını da unutmamak gerekir. Tutkunuz, bağlılığınız, azminiz ne kadar yüksek ise o kadar hızlı öğreneceğiniz de kesindir. Son olarak yanlış bir algıyı da düzeltmek isteriz; hiç kimsenin iyi bir eğitmen ve doğru metodlarla, yüksek tutku ve azmine karşı herhangi bir enstrümanı öğrenememesi veya bir sanat dalında başarısız olması mümkün değildir.
Çünkü Galata Sanat Merkezi felsefesi gereği en doğru metodlarla en uygun ücretlere sahip olan, yöneticisinden eğitmenine, tasarımından çalışma sistemine kadar tamamen daha nitelikli sanat eğitimleri için kurgulanmış genç ve dinamik ve her şeyin ötesinde yaşam enerjisi yüksek bir merkezdir. Ticari bir işletmenin ötesinde ülkemizde sanatın gelişmesi için eğitim metodları üzerinde çalışmalar yapan, yayınlar çıkaran, Dostluk Ortağım Projesiyle doğaya ve geleceğimize katkıda bulunma çabası gösteren kollektif bir topluluktur!
İstanbul Beyoğlu, Kadıköy ve Kemerburgaz'da, Ankara’da, Çanakkale’de, Eskişehir'de, Bursa'da, Antalya'da ve İzmir’de olmak üzere 9 şubemizle faaliyetteyiz. Kurumsal çalışmaları ise Galata’daki ofisimizden yürütmekteyiz.

Hemen Kaydol!

Sanat merkezimizdeki atölye çalışmaları ve kurslar hakkında daha fazla bilgi almak için formu hemen gönderin.

Ücretsiz Deneme Dersi Başvurusu

İlginizi Çekebilecek Kurslar

Yüzyüze

Kadıköy Trompet Kursu

Trompet çalmayı öğrenmek için bir kurs arayışında olan insanlar, trompet dersi İstanbul gib...

Detaylı İncele

Yüzyüze

Birebir

Kadıköy Şan Kursu

Galata Sanat sayesinde başlayacağın şan kursu ile; tamamen birebir olarak eğitim göreceğin ...

Detaylı İncele

Online

Birebir

Kadıköy Piyano Kursu

Sanat ile bir araya gelmek hayatınıza renk katmak ve yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız  ...

Detaylı İncele

Yüzyüze

Birebir

Kadıköy Klarnet Kursu

Türk pop müziğinde si bemol klarnet adı verilen klarnet kullanılır. Bu klarnetle birlikte büt...

Detaylı İncele

Çello Kursu İle Sanatın ve Zarafetin Dansına Siz De Eşlik Edin!

Hikayesi 16. yüzyılın başlarında Fransa’da başlayan çellonun sanat yolculuğuna sen de dahil olmak ister misin? O zaman Galata Sanat Çello Kursu ile tam olarak doğru yerdesin! Benzersiz tonu ile insan sesine en çok benzeyen çello enstrümanı için en nitelikli eğitimi sunabilmek Galata Sanat olarak en büyük gayemiz.

Latince olarak orijinal adı “violoncello” olan bu enstrüman, hem viyolonsel hem de çello isimleriyle bilinmektedir. Çello, üzerinde bulunan beş tel ve bu tellere sürtünerek ses çıkmasına yardımcı olan arşe ile çalınan bir enstrümandır. Genellikle kemanla özdeşleştirilen bu çalgı yaylı çalgıların ortanca sazıdır. Keman ve kontrbas arasında kalan bu enstrüman geniş bir oktav aralığında ezgileri seslendirebilir.

Klasik Batı müziğinin vazgeçilmez enstrümanı olan çello, ilk olarak Andrea Amati tarafından müzik camiasına sunulmuştur. İlk olarak 16. yüzyılda ortaya çıkmış olsa da çellonun kendi başına bir çalgı olarak kabul edilebilmesi yaklaşık olarak iki yüzyıl kadar bir zaman almıştır. Rönesans döneminde yaşanan birçok gelişme sayesinde çello da kendi payına düşeni almıştır. Böylelikle doğru evrimini tamamlayarak günümüze kadar gelen bu çalgı için birçok beste bulunmaktadır. Özellikle Vivaldi, Boccherini ve Amanti gibi ünlü besteciler, yalnızca çello için besteledikleri suit parçalar ile bizlere unutulmaz eserler kazandırmışlardır. Müzik camiasında kulaktan kulağa dolaşan meşhur bir çello hikayesi vardır. Dinleyenleri etkisi altına alan bu hikaye gerçek midir yoksa bir şehir efsanesi mi bilemem! Kendi kararını vermek istersen linke tıklayarak hikayeye ulaşabilirsin!

Çello Kursuna Dair Soru İşaretlerini Ortadan Kaldırıyoruz!Kimler Çello Çalabilir?

 

1. Kimler Çello Çalabilir?

Çello, iki bacağının arasına sıkıştırılacak şekilde dik vaziyette oturur pozisyonda çalınır. Başparmak hariç tüm parmaklar çalarken aktif haldedir. Bu koşulları sağlayabilecek fiziksel yeterliliğe sahip olan herkes çello çalabilir. 7’den 70’e isteyen herkes, çello ile sanatın büyülü dünyasına adım atabilir!

2. Çello Çalmak İçin İdeal Yaş Nedir?

Çello çalmak için en ideal yaş bunu istediğini fark ettiğin yaştır! Bu çalgı, yaylı bir enstrüman olduğundan yayı tam olarak çekebilecek kol uzunluğuna ve fiziksel olgunluğa ulaşmış olmak gerekir. Farklı boyları da bünyesinde barındıran çello, bu sayede küçük yaştaki öğrencilerimiz için de imkan sunmaktadır. Küçük yaştaki öğrencilerimizin kaydını almadan önce ücretsiz deneme dersimizde fiziksel açıdan çelloya uygunluklarını test ediyoruz. Sen de eğer hem kendini test etmek hem de eğitmenlerimizle tanışmak istersen ücretsiz deneme dersi için hemen form doldurabilirsin!

3. Çello Çalmak Zor Mu?

Çello çalmak beden duruşu ve parmak pratiklerine dair uygun görülen egzersizleri uyguladıkça kolaylaşacak bir eylemdir. Eğer çello çalmaya dair hiç deneyiminiz olmadıysa ilk zamanlar size biraz zorlayıcı gelebilir. Fakat korkmayın! Alanında uzman eğitmenlerimiz sayesinde bu süreyi çok çabuk atlatacak ve hayallerindeki gibi çello çalabileceksiniz.

4. Ne Kadar Zamanda Çello Çalmayı Öğrenebilirim?

Çello çalmak tıpkı diğer enstrümanlarda olduğu gibi öğrencinin ilgisi ve istikrarı doğrultusunda harcadığı emekle doğru orantılı olarak ilerler. Eğitmenlerimizin size uygun yöntemlerle sunduğu temel duruş ve arşe egzersizlerinden sonra giriş seviyesindeki melodileri rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Bunu izleyen sürede de düzenli olarak egzersizlere devam etmek çok önemlidir. Yaklaşık 6 aylık bir sürenin sonunda ise pek çok parçayı kendi başınıza çalmaya ve istediğiniz diğer enstrümanlara eşlik etmeye başlayabilirsiniz. Galata Sanat bünyesindeki deneyimli eğitmenlerimiz hayallerinize ulaşmadaki en kısa ve en doğru yolu sizlere gösterecektir.

5. Galata Sanat Merkezinde Çello Dersleri Nasıl İşleniyor?

Galata Sanat Merkezi kapsamında çello kursu iki farklı şekilde sunulmaktadır. Merkezlerimizden yüz yüze olarak ya da Online Çello Kursu kapsamında çello dersleri alabilirsiniz. Her iki türlü de derslerimiz öğrenci odaklı bir eğitim modeliyle birebir özel ders şeklinde işlenmektedir. Kaydınızı yaptırırken size göre uygun gün ve saatlerde bir ders planı ayarlanır. Sonrasında ise eğitim süreciniz, ayarlanan bu plan dahilinde sabit bir şekilde devam eder. Bu hem merkezlerimizde hem de online olarak verilen eğitimlerimizde geçerlidir.

Aldığınız birebir özel derslerin yanında ise grup solfej derslerine ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Solfej derslerimiz teorik bir derstir. Bu dersle birlikte öğrencinin en büyük kazanımı nota okumayı doğru bir şekilde öğrenmek olacaktır. Ayrıca klasik temel eğitiminizi tamamladıktan sonra ise orkestramızda yeriniz hazır! öğrenip bu sayede teknik bilgisinin de artmasıdır. Orkestramıza katılarak solonun yanında diğer sesleri de duyarak hem kulağınız gelişmesi hem de diğer enstrümanlarla uyum içerisinde icra etmenizi sağlıyoruz Daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizi arayarak randevu alabilirsiniz!

6. Çello Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Galata Sanat olarak verdiğimiz kaliteli ve tam donanımlı eğitimleri göz önünde bulundurarak en uygun fiyatları oluşturmaktayız. Merkezlerimizin ulaşıma uygun konumda olması ve eğitimlerimizin kalitesi göz önünde bulundurulduğunda fiyatlarımız oldukça uygundur. Tüm bunlara ek olarak grup solfej dersleri ve orkestra çalışmalarına da ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Merkezlerimiz sizin sadece ders almaya gittiğiniz bir yer olmayı değil, aynı zamanda keyifli vakitler geçirebileceğiniz bir yer olmayı amaçlamaktadır. Galata Sanat olarak merkezlerimizde, size kendi sanatınızı icra edebileceğiniz ve sanatla ilgili her türlü sohbete dahil olabileceğiniz ortamları da sunuyoruz. Ayrıca bizden eğitim alarak Dostluk Ortağım projesiyle birçok çocuğun sanatla buluşmasına öncülük ettiğinizi unutmayın! Dostluk Ortağımız olabilmeniz için yapmanız gereken tek şey bizden bir sanat eğitimi almaktır!

7. Çello Kursuna Başvurmak İçin Nelere İhtiyacım Var?

Kursumuza başvurmak için gereken tek şey senin tutkun! Bir de kayda gelirken yanında kimlik belgeni getirmeyi de unutma. Kursa kayıt olmak için bir çelloya sahip olmak zorunda değilsin. Kurslarımızda sizler için yer alan çelloları hem derslerde hem de ders dışı egzersizlerinde kullanabilirsin. Çello almak istediğinde ise mağazamızı ziyaret edebilir ve kendine en uygun çelloya rahatlıkla ulaşabilirsin. Ayrıca kayda geldiğinde İstanbul manzaralı terasımızda keyifli bir sohbet eşliğinde bizlerle ve eğitmenlerinle tanışabilirsin. Geldiğinde ücretsiz deneme dersine katılarak da kurs müfredatına dair bilgiler edinebilirsin. Şimdi ücretsiz deneme dersi formumuzu doldur sana ulaşıp randevunu planlayalım!

8. Neden Galata Sanat Merkezi?

Çünkü Galata Sanat Merkezi, misyonu gereği en uygun metotlarla en uygun ücretleri sağlayan, yöneticisinden eğitmenine, tasarımından çalışma sistemine kadar nitelikli eğitimi amaç edinen bir kurumdur. Sanat eğitiminin her alanında genç ve dinamik kadrosuyla yaşam enerjisi yüksek bir merkezdir. Ticari bir işletme olmanın ötesine bakar ve ülkemizde sanatın gelişmesi için eğitim metotları üzerinde çalışmalar yapar. Bu konuda çeşitli yayınlar çıkararak Dostluk Ortağım projesiyle doğaya ve geleceğe katkıda bulunmaya çaba gösteren kolektif bir topluluktur.