Skip to content

Mızıka Kursu

Galata Sanat Merkezi’nde Müzikle Birlikte Hayatına Tat Kat!

 

Sizi bir kovboy filminin içinde, bir maceranın ortasında hissettirecek bir çalgıyla tanışmak ister misiniz? Ve ayrıca bu çalgıyı en keyifli ve profesyonel şekilde öğrenmek? Cevabınız evet ise işte karşınızda Galata Sanat Merkezi‘nden Mızıka Kursu!

Armonika olarak da bilinen Mızıkalar, nefes ve dil yardımıyla çalınan üflemeli enstrümanlardır. Geçmişleri çok eskiye dayanmasa da atasının pan flüt olduğu düşünülmektedir. Tarihte ilk kez Fransız askerleri tarafından bandolarda kullanılan mızıka, zamanla daha geniş bir kullanım alanı elde etmiştir. Özellikle Blues, Country ve Western müziklerin olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir.

Mızıka çeşitleri nelerdir?

Mızıkalar, zamanla kullanım alanlarına ve deliklerine göre iki gruba ayrılmıştır. Bu çeşitler şunlardır:

  • Diatonik Mızıka: Daha çok Blues müzikte kullanılan bu enstrüman, bildiğimiz mızıkalardan biraz farklıdır. Blues Harp olarak da bilinen bu enstrümanda, her ton şarkı için farklı bir mızıka seçimi gerekmektedir. Örneğin Blues mızıkacıları, her parçaya eşlik edebilmek için yanlarında 8-12 tane mızıka taşımak zorunda kalırlar.
  • Bunun yanında bu mızıkaların çalım özellikleri de farklılık taşır. Çalmak için farklı tekniklerin öğrenilmesi gerekir. Bu teknikler tek ses çıkarmak ve ses bükmektir.
  • Kromatik Mızıka: Mızıka olarak bildiğimiz, genel olarak kullanılan türdür. Her türlü müziğe eşlik edebilirler. Ve ayrıca Diatonik mızıkalara göre daha farklı sesler çıkartırlar.

Galata Sanat Merkezi olarak, tercihe göre iki mızıka türünde de eğitim vermekteyiz. Siz kendiniz için en uygun olan mızıkayı seçin, sonrasında alanında uzman eğitmenlerimizden alacağınız Mızıka Kursu ile çalmanın keyfini çıkarın!

Ayrıca, sana en uygun mızıkayı bulmak için mağaza kısmını ziyaret edebilirsin!

Galata Sanat Merkezi ile Online Mızıka Kursu fırsatını yakalayın!

 

Yüz yüze eğitimin yanında online eğitim de fazlasıyla ilgiyle takip edilmekte. Biz de bu ilginin farkında olarak sizlere Online Mızıka Kursu hizmeti de sunuyoruz. Ayrıca hatırlatmakta fayda var, son yıllarda Amerika ve Avrupa’da yapılan araştırmalara göre online eğitim almak birçok konuda avantaj sağlayarak öğrenmeyi pekiştiriyor. Ev rahatlığında dilediğiniz enstrümanı öğrenebileceğiniz avantajı yanında, zamandan da büyük ölçüde tasarruf sağlama imkanı yaratmaktadır.

Bunun yanında, alacağınız eğitimin kalitesinde hiçbir değişim olmayacağının da altını çizmek isteriz. Sizlere merkezlerimizde nasıl profesyonel ve eğlenceli bir eğitim sunuyorsak Online Mızıka Kursu sürecinde de aynı şekilde bir öğrenme süreci sunarız. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istersen bizimle iletişim kurabilirsin!

Mızıka Kursu Hakkında Başka Neleri Öğrenmek İstiyorsun?

 

1. Kimler Mızıka Çalabilir?

Her zaman söylediğimiz bir nokta, fiziksel yeterliliğiniz müsaade ettiği sürece istediğiniz her enstrümanı çalabilirsiniz. Buna tabii ki Mızıka da dahil. Çalarken çıkardığınız tüm ezgiler sizleri bir batı kasabasına ışınlayacak. Müziğin yarattığı özgürlüğü tatma şansı bulacaksınız.

Ama yine de altını çizmek istediğimiz nokta şu ki, bir enstrümanı çalmak için en önemli şeyler içinizdeki istek ve kararlılıktır. Ancak endişelenmeyin, çünkü Galata Sanat Merkezi bünyesinde alacağınız eğitim süresince bu konuda çok fazla destek göreceksiniz. Mızıka Kursu ile güzel bir öğrenim süreci göreceğinizden şüpheniz olmasın!

2. Mızıka Çalabilmek İçin İdeal Bir Yaş Var Mıdır?

Galata Sanat Merkezi olarak enstrüman çalmanın ideal bir yaşı olmadığını düşünüyoruz. Çünkü bir enstrümanı çalmakta asıl önemli husus, senin onu öğrenme konusundaki istekliliğindir. Tüm merkezlerimizde, eğitmenlerimiz tarafından Mızıka Kursu alabileceği düşünülen herkese yer var. Ayrıca, küçük yaştaki adaylar için de ücretsiz deneme dersimiz mevcut. Hadi sen de aramıza katıl ve eğlenceli bir öğrenim sürecinin tadını çıkar!

3. Mızıka Çalarken Kullanılan Farklı Teknikler Nelerdir?

Özellikle Diatonik Mızıka çalmak için farklı tekniklerin öğrenilmesi gerekir. Bunlardan ilki tek ses çıkarmaktır. Bunda üç nokta öne çıkar: dil kapama, dil kıvırma ve dudak büzme.

İkinci öğrenilmesi gereken teknik ise ses bükmedir. Ses bükme de üfleyerek bükme ve çekerek bükme olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Diatonik mızıkanın baştaki 6 deliği çekerek bükülürken son 3 deliği ise üflenerek bükülür. Bu bükme işlemi ile o deliğin orijinal sesinin yarım ton ila üç yarım ton arasında pekleşmesi sağlanır.

4. Mızıka Çalmanın Önemli Noktaları Nelerdir?

Mızıka Kursu genellikle tek bir mızıka ile başlamaktadır. Önce çalarken ağız ve dudakların nasıl kullanılacağı öğrenilir, sonra ise nefes kontrolü ile devam edilir. Bunların yanında mızıka çalarken elleri doğru kullanmak da önemlidir. Enstrümanın avuçlar içerisine doğru bir şekilde konumlandırılması ile ses en doğru biçimde çıkar. Bunlar da öğrenildikten sonra nota teorisi de öğrenilir. Ve Mızıka Kursu örnek eserlerin çalınması ile devam eder.

5. Galata Sanat Merkezi’nde Mızıka Dersleri Nasıl İlerliyor?

Galata Sanat merkezinin profesyonel kadrosu, alanında akademik çalışmalara sahip veya meslek hayatında belli bir kitle edinmiş eğitmenler arasından seçilerek oluşturulmaktadır. Yalnızca Mızıka Kursu için değil, tüm kurslar için en kaliteli ve aktif bir eğitim süresi geçirileceğini garantileriz. Kurs derslerimiz, birebir özel ders şeklinde ilerler. Ve ek olarak, her hafta ücretsiz teori-solfej dersleri ile de desteklenir. Dersleriniz için müsait olduğunuz gün ve saatleri göz önünde bulundurarak planlama yapıyoruz. Ve devamında bu şekilde sabit olarak devam ediyoruz.

6. Mızıka Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Galata Sanat Merkezi olarak, sağlayacağımız kaliteli eğitimi de göz önünde bulundurarak en uygun fiyatları oluşturmaktayız. Üzerinde durduğumuz kriterler arasında, konumumuzun ulaşılabilirliği ve yetkin eğitim kadromuz da vardır. Merkezlerimiz sizin için ikinci ev haline gelecek, sadece ders için gittiğiniz yerlerin de ötesinde olacaktır. Zamanınızın büyük çoğunluğunu burada geçirmek isteyeceksiniz. Ayrıca her hafta ücretsiz solfej ve orkestra dersleri, sanat etkinlikleri ve sosyal sorumluluk projeleri gibi olanaklar elde edebileceksiniz. Burada her şey sizin en güzel vakitlerinizi geçirmeniz için! Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz!

7. Mızıka Kursuna Başvurmak İçin Nelere İhtiyacım Var?

Mızıka Kursu’na başvurmak için tek gereken şey sen ve kimlik belgen. Geri kalan süreç için senin istekliliğini görmek bizim için çok daha önemli! Merkezimize gelerek bizlerle ve eğitmenlerinle tanış. Ve hatta ücretsiz deneme derslerimize katılarak kurs hakkında bilgi sahibi olma imkanına da sahipsin. Hemen ücretsiz deneme dersi formumuzu doldur, sana ulaşıp randevunu planlayalım!

Peki, Neden Galata Sanat Merkezi?

Çünkü Galata Sanat Merkezi, misyonu gereği en uygun tekniklerle en uygun ücretleri sağlayan, yöneticisinden eğitmenine, tasarımından çalışma sistemine kadar kaliteli eğitimi amaç edinen bir kurumdur. Sanat eğitiminin her alanında genç ve dinamik kadrosuyla yaşam enerjisi çok yüksek bir merkezdir. Ticari bir işletme olmanın ötesine bakarak ülkemizde sanatın gelişmesi için eğitim metotları üzerinde çalışmalar yapar. Bu konuda çeşitli yayınlar çıkararak Dostluk Ortağım projesiyle doğaya ve geleceğe katkıda bulunmaya çaba gösteren kolektif bir topluluktur.

Diğer kurslarımıza da göz atmayı unutma!

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu