Müzik

Origami Nedir ve Nasıl Yapılır?

RootAdmin

Galata Sanat

İsmine Türkiye’deki birçok kişinin aşina olduğu origami, Japonların kağıdı katlayarak ortaya figürler çıkartma sanatına verilen isimdir. Amaç, kağıtları katlayarak çeşitli figürler oluşturmaktır.  Origamide ortaya çıkartılabilecek birçok figür mevcuttur. En çok yapılan figürler kuş, çiçek, diğer hayvanlar olsa da, origamide, dünyada var olan her şeyin motifinin yapılabileceğini söyleyebiliriz. Dünyada kağıt katlanarak yapılan birçok farklı sanat türü vardır fakat origaminin farkı, sadece katlama yapılarak figürlerin ortaya çıkarılmasıdır.Eserlerin büyük kısmında sadece katlama kullanılır, yapıştırıcı ya da makas kullanmaya  gerek kalmaz.

 Origami temel olarak kağıdı katlayarak yapılan bir uğraştır. Kesicici bir alet, bant veya yapıştırıcı kullanmadan sadece kağıdı katlayarak ortaya bir ürün çıkartmaya verilen isimdir. Yaratıcılığına güvenen herkes origami yapabilir. Origami yapmak için ihtiyaç duyulan şey, origamide kullanılan temel tekniklerin öğrenilmesi ve farklı origami tarzlarının öğrenilmesidir. Bunun için de, origami kurslarından yararlanılabilinir. Origami yapımı için bilmeniz gereken şeyleri kurslara giderek öğrenebilirsiniz.  Kağıt katlama tekniklerini öğrenerek origami yapmaya başlamak en doğrusu olacaktır. Böylece, origaminin temelini öğrenmiş olabilirsiniz. Kullanılabilecek farklı teknikler vardır ve bu teknikler farklı figürler ortaya çıkartmak için yerlerine göre kullanılır. Teknikler, origami yaparken kullanılacak temel diyagramları baz almaktadır. Dağ katlaması ya da ters katlama, vadi katlaması  gibi teknikler öğrenilerek, motiflerin ortaya çıkartılması kolaylaştırılabilir. Hatta bazı modelleri yapmak için kullanılabilecek standart kaideler vardır. Bunların da öğrenilmesi çok faydalıdır.  Örnek vermek gerekirse, kanatlarını çırpan bir kuş figürü yapılacaksa, kuş kaidesinin bilinmesi gerekir.

Kağıt Katlama Sanatı Dersleri

Origami yapmak için gerekli olan bu tekniklerin yanında, bir de farklı origamı tarzlarını bilmek de faydalı olacaktır.  Günümüzde yaygın olan üç farklı origami modeli vardır.  Bunlardan ilki olan klasik origamide, tek parça kağıt kullanılır. Bu katlama modeli ile, kuş, at ve başka hayvan figürleri yapılabilmektedir. Diğer bir tarzı ise modüler origami olarak karşımıza çıkar. Bu origami modeli halk arasında parçalı origami olarak da bilinir. Bu origami tarzında, birbirine benzer parçalara bir araya getirilerek bir figür ortaya çıkarılır. Klasilk origamide yapılan hayvan figürlerinin aksine, bu modelde genelde üç boyutlu figürler ortaya çıkar. Arzu edildiği kadar kağıt kullanılabillir. Bir diğer origami tarzı ise  ıslak katlama origamidir. Bu tarz origami, yine hayvan figürleri yapmak için kullanılır fakat ortaya çıkan figürler daha gerçekçidir. Bu gerçekçiliğin sebebi de, kağıt ıslakken şekil verilmesidir. Kuru kağıda belli şekilleri vermek zorken, kağıt ıslatıldığında daha kolay şekil alır ve böylece daha kıvrımlı, gerçekçi hayvan modelleri ortaya çıkartılır. Origami sanatı, genelde bu üç model etrafında şekillenmiştir.  Uygun teknikleri kullanarak, bu üç modelden de örnekler verebilir ve ortaya güzel origami örnekleri çıkartabilirsiniz. Origami yaparken, doğru kağıdı seçmeye dikkat edilmelidir.  Sıradan kağıtlar yerine, katlamaya ve kıvrılmaya daha müsait bir yapıda olan origami kağıtları kullanılması, şekil vermeyi kolaylaştırır ve ortaya   daha güzel görünen motifler çıkar.

Origami Kuşu Nasıl Yapılır?

 Origami’de sık şekilde yapılan bazı motifler vardır. Bu motiflerin başında kuş gelmektedir. Kuş motifi, kağıt sanatı için temel bir figür sayılabilir ve origami ile uğraşan herkesin ilk öğrendiği figürler arasında bulunur.   Özellikle turna kuşu, origami için çok önemlidir. Japon kültüründe büyük bir yer tutan turna kuşu figürü, barışın simgelerindendir ve bin turna kuşu katlamayı başaranların bir dilek dileme hakkı bulunur.  Origami kuşu tek bir kağıtla ve birkaç katlama ile yapılabilmektedir. Bu katlama tekniklerini, katılacağınız bir origami kursunda öğrenebilir ve zamanla daha çok geliştirebilirsiniz

Origami Kursu Galata Sanatta

Origami eğitimi almaya hevesliyseniz, bunun için seçtiğiniz kursun iyi olmasına dikkat etmelisiniz.  Bütün sanat dallarında, eğitimin önemi son derece büyüktür. Temel iyi olmadığı zaman, ileri seviyeleri öğrenmek bütün sanat dallarında daha zordur. Bu yüzden, origami dersleri için Galata Sanat Merkezi, tercih edilesi bir adrestir. Alanında uzman çok sayıda eğitmen, kağıt katlayarak ortaya sanat eserleri çıkarmanızı daha kolay hale getirecektir. Origami Kursu İstanbul deyince akla gelen ilk kurs olan Galata Sanat bünyesindeki derslerde  tüm origami tarzları öğretilmektedir. Yaptığınız figürlerde haftalar içinde meydana gelecek gelişmeyi fark edeceksiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Facebook
X
WhatsApp
Threads
LinkedIn

Son Yazılar

post-featured-image-1
Hands of a man creating a colored origami paper
pexels-hatice-baran-10879958
Kurs-Fotograflar-8