Skip to content

Reklam Yazarlığı Kursu

Reklam Yazarlığı Kursu

Reklamlar, günlük hayatta algılarımızı değiştirebilen ve etkileyebilen sanat çalışmalarıdır. Bizim için çok kısa ve anlık olgular olarak görülse de bu çalışmaların arkasında büyük bir ekip yer alır. Bu ekibin içerisinde de reklam yazarları çok önemli bir yere sahiptir. Her birey yetenekleri ve istekli olması durumunda reklam yazarlığı yapabilir. Hatta bu konuda Galata Sanat Merkezi olarak sunduğumuz reklam metin yazarlığı kursu programlarımıza katılabilirsiniz. 

Bünyemizde yer alan reklam yazarlığı kursu programları ile ilgili birçok bilginin detayına bu içerikte ulaşabilirsiniz.

Reklam Yazarlığı Nedir?

Bir ürünün tanıtım, pazarlama veya satışı için bu ürünün ikna edici şekilde hedef kitleye ulaştırılması gerekir. Bu ikna çalışmasında reklam yazarlığı doğru mesajı oluşturmak için çalışır. Yani reklam yazarlığı, tanıtım ve reklam faaliyetlerindeki ikna edici mesajları hazırlama işidir.

Reklam Yazarı Nasıl Olunur?

Edebi, bilimsel veya yaratıcı yazarlık çok farklı kalıplarla yapılan yazarlık çeşitleridir. Genellikle bu yazarlık alanlarında kapsamlı, uzun ve araştırmaya dayalı metinler hazırlanır. Ancak reklam yazarlığı çok kısa, vurucu ve etkileyici metinler ortaya çıkarmak gerekmektedir. İşte bu nedenle reklam metin yazarlığı kursu çok ayrı bir kategoride sunulmaktadır.

Kurs çerçevesinde reklam yazarı olabilmek için detaylı bir eğitimden geçilir. Bu eğitimde çok özel ve mesleki teorik bilgiler sunulur. Hatta akademik anlamda da birçok üniversitede reklam yazarlığı eğitimleri için ön lisans ve lisans bölümleri yer alır. Halkla İlişkiler ve Tanıtım ya da Reklamcılık gibi bölümler, bu meslek için mezunlar verir. Ancak bu bölümlerden mezun olan kişiler dahi reklam yazarlığı kursu sayesinde kendini daha fazla geliştirebilir.

Reklam Yazarlığı Kursunda Neler Yapılır?

Galata Sanat Merkezi olarak reklam yazarlığı kursu İstanbul programlarımızda çok detaylı bir çalışma sistemi sunuyoruz. Çünkü bir bireyin reklam yazarı olabilmesi için sadece alakalı üniversiteyi okuması veya kurs alması yeterli olmayacaktır. Kişinin reklam yazarı olabilmesi için

 • Yaratıcı fikirlere sahip olabilmesi
 • Yeniliği kabullenebilmesi
 • İletişime açık olabilmesi
 • Yazım dillerine hakim olabilmesi
 • Analitik düşünebilmesi
 • Pazarlamada başarılı olabilmesi
 • Hedef kitleyi doğru araştırabilmesi
 • Kuvvetli bir kaleme ve imla bilgisine sahip olması
 • Reklam yazılımlarını kullanabilmesi
 • Sıradanlıktan uzak bir tarzı olması
 • Yazarlık yapacağı ürünü tanıyabilmesi ve tanıtabilmesi gerekir.

Kişinin reklam yazarlığı için bu kriterlere sahip olması açısından kurslar gerçekleştirilir. Yani reklam yazarlığı kursu bünyesinde kişiye farklı aşamalar ile bu özellikler aşılanır. Hatta kendisinde var olan bu özellikleri geliştirmesi sağlanır. Bunun yanında reklam yazarlığı kursu İstanbul programlarında teorikte yazarlık için gereken tüm aşamalarda eğitim verilir. 

Reklam yazarlığı kursu eğitim aşamalarında reklam ajanslarını tanımak ve yazarın sorumluluklarını bilmek üzerinden derslere başlanır. Yazar ele aldığı brief(yönerge) çerçevesinde çalışmayı öğrenebilmelidir. Sloganlar, başlıklar, reklam dili ve uygulamalı fikirler ortaya koymayı başarabilmelidir. Bu adımların öğretilmesiyle reklam filmi yazımı, radyo spotu yazımı, sanatsal yazım ve sosyal medya yazımı gibi ayrıntıları öğrenmesi sağlanır.

Günümüzde reklam dünyası dijital anlamda büyük gelişimler yaşamaktadır. Bu nedenle reklam yazarlığı kursu bünyesinde yeni dijital alanlar, yapay zeka, sosyal medya ve dünyadan örnek reklamlar ile eğitim çok renkli bir hale getirilir. Kapsamlı eğitim programı bünyesinde yazar adayının eksiksiz bir şekilde kendini hazırlaması sağlanır.

Reklam Yazarlığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Reklamcılık medya ve televizyonculuk gibi sektörler aslında herkesin yer alabileceği sektörlerdir. İstenilen niteliklere sahip her kişi akademik eğitim almadan dahi tecrübeleri ile bu sektörde bulunabilir. Bu anlamda reklam yazarlığı kursu İstanbul programlarına meslekte bulunmak isteyen herkes katılabilir. Genellikle lise çağından itibaren bütün öğrenciler, farklı sektörlerde çalışanlar ve profesyoneller eğitimlere katılabilir.

Reklam Yazarlığı Kursu Ne Kadar Sürer?

Kurumumuzda yürütülen bu kurslar belirtilen kademelerin tamamlanması süresince devam eder. Genellikle eğitimler haftada 4 saat gibi bir süre alır. Bu sayede yaklaşık 2 ay gibi bir takvimde sonuca ulaşılır. Bazen hızlandırılmış şekilde 2 hafta içerisinde tamamlanan programlar da yer alır. Önemli olan birebir eğitimlerde öğrencinin en başarılı şekilde kursu tamamlayabilmesidir. 

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu