Müzik

Türk Kültüründe Bağlama

RootAdmin

Galata Sanat

Uzun senelerdir özellikle Türk halk müziğinde sık sık kullanılan bağlama ya da diğer bir ismi ile saz; telli tezeneli bir müzik aletidir. Genel olarak 7 ya da 9 telli olan bağlamanın ses genişliği ise yaklaşık olarak iki oktavdır. Bağlama ya da saz olarak bildiğimiz telli çalgı; yörelerine ve boyut farklılıklarına göre farklı isimler ile de tanınmaktadır. Kopuz, çöğür, dombra, ikitelli, tar, divan sazı, ırızva, cura, bozuk ya da tambura sazın bilinen diğer isimleri (ya da sazla benzer özelliklere sahip olan telli çalgılar) arasında yer almaktadır. Bağlama ya da saz tezene isimli bir kiraz ağacının kabuğundan yapılmaktadır. Bağlama bir mızrap aracılığı ile tellere vurularak çalınmaktadır. Ayrıca bağlamalar; uzun sap bağlama ve kısa sap bağlama olarak da ikiye ayrılmaktadır. Bağlamanın atası ise yine telli bir enstrüman olan kopuz olarak bilinmektedir. Kopuz ve bağlama hem görünüş olarak hem de çalınma şekli olarak birbirlerine çok fazla benzemektedir. Bağlama uzun yıllardır hayatımızda yeri olan geleneksel bir müzik aletidir. Yaklaşık olarak 18. yüzyılda kullanılmaya başlandığı tahmin edilen bağlama; ismini sap kısmında yer alan perdelerin ve tellerin bağlanma şeklinden aldığı tahmin edilmektedir. Bağlama ya da saz gövdesi, armut şeklini andırması ile de bilinmektedir. Günümüzde bağlamalar hala kiraz kabuğundan yapılabilirken aynı zamanda plastikten de yapılabilmektedir. Bağlama sapı ise gürgen, ceviz ve ardıç gibi sert yapıya sahip olan ağaçlardan yapılmaktadır. Türk kültüründe çok önemli bir yere sahip olan bağlama; Türk kültürünün en eski çalgılarından bir tanesidir. Bağlama geleneksel bir müzik aleti olduğu için genellikle sadece tür olarak Türk Halk müziğinde kullanılmaktadır. Bağlama her yaştan insan için çalmaya müsait olan bir müzik aletidir. Bağlama çok kolay öğrenilen bir enstrüman olmadığı için bağlama çalmak isteyenler en iyi şekilde bu işin eğitimini almak için bir müzik kursuna yazılmalıdır.

Bağlama kursunda ne öğrenilir?

Bağlama kurslarında; bağlama akordu nasıl yapılır, bağlama teli nasıl takılır, bağlama teli bakımı ve bağlama nasıl çalınır en iyi şekilde öğrencilere anlatılmaktadır.  Eğer sizler de bağlama çalmayı öğrenmek istiyorsanız; hiç zaman kaybetmeden İstanbul ili içerisinde en çok tercih edilen Galata Sanat Merkezi bağlama kursu ile iletişime geçebilirsiniz.

Bağlama Kursu Galata Sanat Merkezi’nde

İstanbul ili içerisinde en çok tercih edilen ve ilgi gören sanat merkezlerinden bir tanesi hiç şüphe duymaksızın Galata Sanat merkezidir. Galata Sanat merkezi bağlama kursu; alanında uzman eğitim kadrosu, kaliteli eğitimi ve birebir özel bağlama dersleri imkânı ile her zaman ön plana çıkmayı başarmaktadır. En uygun fiyatlar ile öğrencilere en kaliteli eğitimi sunan Galata sanat merkezi bağlama kursu; bağlama eğitimi konusunda öğrencilere en iyi imkanları sağlamaktadır. Bağlama öğrenme amacıyla Galata sanat merkezine başvuran herkes bağlama kursuna kayıt olmadan önce ücretsiz deneme derslerine katılarak; ders işlenişi, eğitmenler, dersin içeriği ve kurs ortamı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bağlama kursu fiyatları göz önüne alındığında; bağlama kursu İstanbul Galata sanat merkezinde verilen eğitimin son derece uygun fiyatlı olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Eğer sizler de akademik olarak başarı ile müzik eğitimlerini tamamlamış, alanında uzman müzik eğitmenlerinden birebir özel ders imkânı ile kaliteli bağlama eğitimi alma istiyorsanız hemen hiç vakit kaybetmeden Galata sanat merkezi ile kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Galata sanat merkezi bağlama kursu sayesinde isteyen herkes teknik yönden tam donanımlı ve birbirinden farklı öğrenme metotları ile kısa süre içerisinde kolaylıkla bağlama çalmayı öğrenebilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş

Facebook
X
WhatsApp
Threads
LinkedIn

Son Yazılar

post-featured-image-1
Hands of a man creating a colored origami paper
pexels-hatice-baran-10879958
Kurs-Fotograflar-8