Skip to content

Ukulele Kursu

Galata Sanat Ukulele Kursu İle Eğlencenizi Kendiniz Yaratın!

Galata Sanat Merkezi‘nde verdiğimiz ukulele kursu ışığında gelin kendi eğlencemizi birlikte yaratalım! Ukulele, kelime anlamı olarak zıplayan pire anlamına gelir. Bu sevimli çalgının kökeni Hawaii müziğine dayanmaktadır. Aslında bir çoğumuza gitarın minik versiyonuymuş gibi gelse de bakıldığında sistematik olarak gitardan farklı bir çalgıdır. G-C-E-A yani Sol-Do-Mi-La olmak üzere 4 akorttan oluşan bu enstrümanın 4 farklı türü vardır. Gelin birlikte size uygun ukulele türünü seçelim.  

Hangi Tür Ukulele Benim İçin En Uygunu?

Bahsettiğimiz gibi dört farklı ukulele çeşidi vardır. Bunlar Soprano, Tenor, Bariton ve Concert ukulelelerdir. Boyut açısından sıralamak gerekirse küçükten büyüğe Soprano, Concert, Tenor ve Bariton şeklinde sıralanmaktadır. Hangi tür ukulelenin size uygun olduğuna karar vermek için öncelikle hangi türde ve hangi ses seviyesinde çalmak istediğinize karar vermelisiniz.

1. Soprano Ukulele

İlk olarak 33 cm tel uzunluğuyla toplam uzunluğu 53 cm olan en küçüğümüz Soprano ukuleleyi inceleyelim. Dört çeşit ukuleleden en çok çalınan ve yaygın olarak bilinen çeşidi Soprano ukuleledir. Tahmin edildiği üzere minik bir enstrüman olduğundan bu çeşidi elleri büyük olanlara önermiyoruz. Ukulele çeşitleri arasında en ince sese sahip olan Soprano ukulele 15 perdeye sahiptir. Eğer ince bir sese sahipseniz ve bu ses seviyesinde çalmaya karar verdiyseniz Soprano ukulele tam size göre!

2. Concert Ukulele

38 cm tel uzunluğuyla toplamda 58 cm olan Concert ukuleleler ise Sopranonun bir boy büyüğüdür. Bu ukulelelerin sesi ne Sopranolar kadar ince ne de Tenor ve Baritonlar gibi kalındır. 20 perdesi bulunan bu ukulele, doygun bir sese sahiptir. Yani anlayacağınız bu ukulele orta seviye bir ses yüksekliğine sahip olmasıyla başlangıç seviyesi için ideal bir seçim olacaktır.

3. Tenor Ukulele

43 cm tel uzunluğuyla toplamda 66 cm uzunluğa sahip ukulelemiz ise Tenor ukuleledir. Bahsettiğimiz diğer iki çeşide kıyasla daha kalın bir sese sahiptir. Concert ukulelede olduğu gibi Tenor ukuleleyi de başlangıç seviyesine önerebiliriz. Burada en uygun seçimi yapmak için satın almadan önce bu iki ukuleleyi de denemenizi tavsiye ederiz. Böylelikle sesinizin seviyesine göre daha uygun bir seçim yapmanız mümkün olacaktır.

4. Bariton Ukulele

Son olarak 48 cm tel uzunluğuyla birlikte toplamda 76 cm uzunluğa sahip olan en büyük boyutlu ukulelemiz ise Bariton ukuleledir. Bu ukulele çeşidi diğer çeşitlerin arasında en kalın sese sahip olanıdır. Özetle ukulele çeşitlerinde tel uzunluğu ve gövde büyüklüğü arttıkça ses de kalınlaşmaktadır. Sizlere tavsiyemiz bir ukulele satın almadan önce mağazalarımızı ziyaret ederek bir uzman görüşü almanız yönünde!  

Galata Sanat Ukulele Kursu Hakkında Sıkça Sorulan Soruları Cevaplıyoruz!

 

1. Herkes Ukulele Çalabilir Mi?

Her zaman söylediğimiz gibi fiziksel yeterliliğiniz müsaade ettiği sürece isteyen herkes her enstrümanı çalabilir. Bu ukulele için de geçerlidir. El göz koordinasyonuna sahip her birey yeterince çaba göstererek ukulele çalabilir. Burada önemli olan sizin azminiz ve öğrenme sürecinde doğru bir metot izlemenizdir. Sizi her konuda destekleyen ve emeğini esirgemeyen eğitmenlerimizin ışığında ukulele öğrenmenizin önünde hiçbir engel yoktur!

2. Ukulele Çalmak İçin İdeal Yaş Nedir?

Ukulele her yaşta öğrenilebilen bir müzik aletidir. Merkezimize gelişimini tamamlayan ve yeterince güçlü bir kas yapısına sahip olan her bireyi öğrenci olarak kabul ediyoruz. Küçük yaştaki adaylarımız için ücretsiz deneme dersimizde kas yapısını test ettikten sonra kayıt alıp almamaya karar veriyoruz. Sen de anlarına keyif katmak istiyorsan bu eğlenceli öğrenme yolunda bizlere eşlik edebilirsin!

3. Ne Kadar Zamanda Ukulele Çalabilirim?

Aslında bu sürenin uzunluğu kişinin hevesine ve hedefine göre değişkenlik göstermektedir. Her zaman söylediğimiz gibi bir enstrüman çalmadaki en önemli nokta azimdir. Öğrenme, sonu olmayan bir yolculuktur. Özellikle bir enstrümanda “öğrenebileceğim her şeyi öğrendim” diyebileceğiniz bir eşik yoktur. Her geçen gün yeni bir şey öğrenmeniz mümkündür. Merkezimizdeki ukulele derslerine düzenli katılmanız, eğitmenlerimizin sizin için gerekli gördüğü alıştırmaları yapmanız ve azminiz sayesinde bu öğrenme süresini kısaltmanız mümkündür. Günde yaklaşık olarak 1 saatinizi ayırarak ortalama bir seviyeye gelmeniz tahmini 2-3 ayınızı alacaktır. Fakat dediğimiz gibi bu sürenin uzunluğu size bağlıdır. Bu konuda detaylı bilgiye sahip olmak için sizi ücretsiz deneme derslerimize davet ediyoruz. Alanında yetkin eğitmenlerimizden bilgi almak için bizi arayarak hemen randevunuzu alabilirsiniz!

4. Ukulele Çalmak Zor Mu?

Telli çalgılar arasında yer alan ukulele 7’den 70’e her bireyin çalabileceği oldukça kolay bir müzik aletidir. Şekilsel olarak gitara benzeyen bu çalgı, gitar çalmaya göre çok daha kolaydır. Birçok telli çalgıdaki gibi parmakların yorulmasına ve acımasına sebep olmaz. Aksine parmakların gelişmesinde etkilidir. Ukulele çalmak için temel düzeyde bir nota bilgisine sahip olmak yeterlidir. Hem kolay öğrenebilen hem de insana keyif veren bir enstrüman çalmak istiyorsanız ukulele tam size göre! Kendi deneyimlerinizi kazanabilmeniz için merkezimizdeki ücretsiz deneme derslerimize dilediğiniz her an katılabilirsiniz.

5. Galata Sanat Merkezinde Ukulele Dersleri Nasıl İşleniyor?

Galata Sanat Merkezi ailesi olarak bu yolda birlikte yürüdüğümüz eğitmenlerimiz akademik kariyerini tamamlamış ve gerçekleştirdiği çalışmalarla kendi kitlesini oluşturabilmiş sanatçılardan oluşmaktadır. Merkezlerimizde verdiğimiz her eğitimde olduğu gibi ukulele dersleri de sıcak ve samimi bir ortamda işlenmektedir. Burada hedefimiz birlikte çıktığımız öğrenme yolculuğunda hep birlikte keyif alarak ilerlemektir. Ukulele kursundaki derslerimiz iki farklı şekilde işlenmektedir. Merkezlerimizde yüz yüze olarak ya da online şekilde ukulele eğitimi alabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz günlerdeki genel hassasiyeti anlıyor ve online ukulele kursu şansını da sizlere sunuyoruz. Her iki türlü de derslerimiz birebir özel ders şeklinde işlenmekte. Bunun yanı sıra derslerinize destekleyici olması adına her hafta ücretsiz teori-solfej dersleri yapılmaktadır. Ukulele kursu boyunca dersler sizin müsait olduğunuz gün ve saatlere göre planlanır ve bu düzende sabit olarak devam eder.

6. Ukulele Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Galata Sanat Merkezi olarak önceliğimiz sizi en kaliteli ve donanımlı eğitmenlerle bir araya getirebilmektir. Bu hedef doğrultusunda daha kuruluşumuzun ilk zamanlarından itibaren alanında prestij sahibi ve akademik kariyere sahip eğitmenleri bünyemize katmaktayız. Sizlere kaliteli eğitim sunmakla kalmıyor, aynı zamanda bunu olabildiğince en uygun fiyatlarla yapmaya özen gösteriyoruz. Galata Sanat Merkezi sadece özel ders alıp gittiğiniz bir yer olmaktan ziyade her hafta ücretsiz solfej ve orkestra dersleri, sanat etkinlikleri ve sosyal sorumluluk projeleriyle sürekli içeride keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bir ortamdır. Sizlere vaadimiz sadece sanat öğretmek değil! Bununla beraber sanat yapabileceğiniz ve sanata dair birçok sohbete katılabileceğiniz ortamları da sizlere vaat ediyoruz. Sizlere sunduğumuz tüm imkanlarla sanat eğitiminiz için harcadığınız her kuruşun hakkını sonuna kadar alacağınızın garantisini veriyoruz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen bizi arayabilirsin!

7. Ukulele Kursuna Başvurmak İçin Neler Gerekiyor?

Galata Sanat Ukulele kursuna başvurmak için gereken en önemli kriter senin arzun! Bunun yanında kayıt olmaya gelirken yanına Nüfus Cüzdanını ya da Kimlik Kartını almayı unutmamalısın. Birlikte keyifli bir zaman geçirmemiz ve ücretsiz deneme dersine katılabilmen için zamanının bol olduğu bir günde merkezimizi ziyaret etmeni tavsiye ederiz. Hemen ücretsiz deneme dersi formumuzu doldur, sana ulaşıp randevunu planlayalım!

8. Neden Galata Sanat Merkezi?

Çünkü Galata Sanat Merkezi misyonu gereği en doğru metotlarla en uygun ücretlere sahip olan, yöneticisinden eğitmenine, tasarımından çalışma sistemine kadar tamamen en nitelikli eğitimler için kurgulanmış bir kurumdur. Sanatın her alanında genç ve dinamik kadrosuyla eğitim veren yaşam enerjisi yüksek bir merkezdir. Ülkemizde sanatın gelişmesi için eğitim metotları üzerinde çalışmalar yapan merkezlerimiz ticari bir işletme olmanın çok ötesindedir. Buna yönelik çeşitli yayınlar çıkaran aynı zamanda da Dostluk Ortağım projesiyle doğaya ve geleceğimize katkıda bulunan kolektif bir topluluktur. Birlikte çok daha güçlü olacağımıza inanıyoruz. Hem eğlenerek öğrenmek hem de Dostluk Ortağımız olmak istersen seni de aramıza katılmaya davet ediyoruz! Diğer kurslarımıza da göz atmayı unutma!

9. Galata Sanat Merkezi Nerede?

İstanbul Kadıköy, Üsküdar ve Beyoğlu, Ankara’da, İzmir’de ve Çanakkale’deyiz. 6 şubemizde aktif olarak sanat eğitimlerine devam ediyoruz. Senin için her şey şubelerimizde eksiksiz bir şekilde hazır. Ücretsiz deneme dersimize katılman için son bir adım kaldı! Hemen bize ulaş, hayallerine kavuşmanda elimizden geleni yapalım!

Ücretsiz Deneme Dersi Kayıt Formu