Bateri Nedir? Nasıl Çalınır?

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Bateri Nedir? Nasıl Çalınır?

Kökeni çok eski zamanlara dayanan bateri; günümüz müziğinde en çok kullanılmakta olan müzik aletlerinden bir tanesidir.

Müzik aletlerinin ortaya çıkışı ilk olarak vurmalı çalgılar ile gerçekleşmiştir. Günümüzde en iyi müzik aletleri arasında yer alan bateri ise eski zamanlarda kullanılmış olan tüm vurmalı çalgıların toplamı olarak nitelendirilebilir. Her geçen gün daha fazla ilgi duyulan ve giderek popülerliği artan bateri davullar ve ziller ilk sırada olmak üzere farklı vurmalı çalgıların bir araya gelmesi ile oluşan bir vurmalı çalgı takımıdır. Genellikle bateri şarkılara ve müziklere ritim tutmak amacı ile kullanılmaktadır.

Fransızcadan dilimize geçen bateri kelimesinin Türkçe karşılığı ise davul, davul seti ya da davul takımı olarak bilinmektedir. Günümüzde kullanılan standart bir bateride 5 adet farklı davul ve 3 adet zil bulunmaktadır. Bu davulların büyükten küçüğe isimleri sırasıyla; bas davul, floor tom (yer tomu), tom 2, tom 1 ve trampettir.

Bateride bulunan zillerin isimleri ise büyükten küçüğe sırası ile; crash (kreş) , ride (rayd) ve hihat (hayet) olarak bilinmektedir. Ayrıca bir bateri takımında 1 tane trampet sehpası, 1 tane hihat sehpası, 2 tane zil standı ve 1 tane de bas davul pedalı yer almaktadır. Bateri çalarken el ile vurulması gereken yerlerde baget, bas davul ve hihat için ise ayaklar kullanılmaktadır. 

Bateri Nasıl Çalınır?

Bateri diğer müzik aletlerine göre çok daha fazla ritim duygusu, müzik kulağı ve nota bilgisi gerektirmektedir. Ayrıca bunlara ek olarak bateri çalmak için sadece hızlı olmak yeterli gelmemektedir. Denge, uyum, akıcılık, el-ayak teknikleri ve düzen de bateri çalmak için çok büyük bir önem taşımaktadır. Bateri çalmak için diğer birçok müzik aletinin yanı sıra çok fazla efor sarf edilmektedir. Vücudun neredeyse tamamının aynı anda koordine bir şekilde kullanıldığı bateride ritim duygusuna sahip olmak son derece büyük bir önem taşımaktadır. Vücudun tüm uzuvlarının aktif ve koordineli olarak çalıştığı bateri çalmada zaman içerisinde alıştıkça ve üst seviyelere geçtikçe bateristler el ve ayaklarını birbirinden bağımsız olarak kullanmaya başlamaktadır.  En kısa sürede bateri nasıl öğrenilir merak edenler hem kolay hem de eğlenceli bir şekilde eğitim hizmeti sunan Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçerek başarılı bir baterist olma yolunda ilk adımını atabilir!

Bateri Nasıl Öğrenilir?

Günümüzün dünyasında özellikle rock, metal ve pop gibi müzik türleri başta olmak üzere birçok farklı müzik türünde sık sık kullanılan bateri; diğer müzik aletlerine göre çalması daha fazla efor ve koordinasyon isteyen bir enstrümandır. Bu sebeple bateri çalmayı öğrenmek isteyenlerin bir bateri kursuna yazılması öğrenme sürecini hızlandıracak ve kolaylaştıracak bir karar olacaktır.

Bateri Kursu Galata Sanat’ta

Bateri kursu İstanbul ili içerisinde birçok farklı sanat merkezinde verilmektedir. Kaliteli eğitimi, alanında uzman eğitmenleri ve birebir özel ders imkânı ile öne çıkan Galata Sanat Merkezi en çok tercih edilen bateri kurslarının başında yer almaktadır.

Bateri kursuna kayıt olmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği bateri ne kadar sürede öğrenilir, bateri notaları nasıl okunur ve bateri çalmak isteyenler nasıl başlayabilir gibi sorular kayıt aşamasında uzman eğitmenlerimiz tarafından ilgi ile cevaplanmaktadır. Kaliteli eğitimi, alanında uzman eğitmenleri ve uygun bateri kursu fiyatları ile İstanbul’un en çok tercih edilen sanat merkezi Galata Sanat’ta isteyen herkes artık baterist olabilir! Üstelik Galata Sanat Merkezi bateri kursuna kayıt olmadan önce isteyen herkes ücretsiz olarak deneme derslerine katılarak derslerin işlenişi, eğitmenler ve kurs hakkında bilgi sahibi olabilir.