Ud Nedir?

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Ud Nedir?

Son derece etkileyici ve bir o kadar da güzel bir sese sahip olan ud; geleneksel Türk çalgıları arasında yer alan telli ve mızraplı bir müzik aletidir. Arapçadaki ismi sarısabır anlamına gelen el-oud kelimesinden dilimize geçen ud; perdesiz bir enstrümandır. 11 ya da 12 telli olarak kullanılan ud 3 oktavlık bir sese sahiptir. 6 farklı tel grubu bulunan müzik aletinde en üstteki tel bam teli ismi ile bilinmektedir. Bu tel tek kullanıldığında 11, çift kullanıldığı zaman da 12 telli olarak kullanılabilmektedir. Bam teli özellikle Türk müziğinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tel kaba dügah olarak bilinen kalın la notasına akort edilmektedir ve buna bağlı olarak da dem amaçlı kullanılmaktadır.

Ud Nasıl Çalınır?

Türk sanat müziğinin vazgeçilmez bir enstrüman olan ud gövdesi biçim olarak yarım bir armut şeklini anımsatan bir yapıya sahiptir. Ud gövde kısmı maun ya da gürgen gibi sert yapıya sahip olan ağaçlardan yapılmaktadır. En iyi ud hangi hangi ağaçtan yapılır sorusunun cevabı ise gürgen olarak söylenebilir. Müzik aletinin yaprağı yani sırt kısmı 20 ya da 21 adet birbirine eş parçadan meydana gelmektedir. Udun sap kısmında yer alan burgular ise arkaya doğru sıralanmaktadır. Ud mızrabı diğer tüm mızraplı çalgılar ile karşılaştırıldığında biraz daha uzun bir yapıya sahiptir ve ud mızrabı parmak aralarından geçirilip tutulmaktadır. Ud çalmak isteyenler en iyi şekilde ud nasıl öğrenilir diye merak edenlerin yapacağı en doğru seçim ise bir müzik kursuna kayıt olmak olacaktır. Ud kurslarında ud akordu, ud teli çeşitleri, ud taksimi ve ud çalmanın püf noktaları öğretilmektedir. Ud; mızrap yardımı ile çalınan bir müzik aletidir. Ud çalarken hangi tel üzerine basılıyorsa sağ el ile tutulan mızrap da aynı şekilde o tele vurılmalıdır. Ud çalmak diğer telli çalgılara göre biraz daha zordur. 

Ud Çalmak Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

 Ud çalmak diğer tüm müzik aletlerinde olduğu gibi pratik yapmayı ve eğitim almayı gerektiren bir durumdur. En kısa süre içerisinde en iyi şekilde ud çalmayı öğrenmek için müzik kurslarından yardım almak çok doğru bir tercih olacaktır. Ud çalmak ne kadar zamanda öğrenilir merak edenler hemen İstanbul’un en çok tercih edilen ud kursu olan Galata Sanat Merkezi ud kursu ile telefon numarası ya da mail adresi aracılığı ile iletişime geçip bu konu hakkında hemen detaylı bilgi alabilirler.

Ud Kursu Galata Sanat’ta

 Özellikle Türk sanat müziğinde çok önemli bir yere sahip olan ud; geleneksel Türk çalgıları arasında da oldukça önemli bir yere sahiptir. En kısa süre içerisinde akıcı ve doğru bir şekilde ud çalmayı öğrenmek isteyen kişiler ud dersi veren bir müzik kursuna kayıt olarak ud çalmayı öğrenebilmektedir. İstanbul’un merkezinde bulunan ve tüm ilçelerden rahat bir şekilde ulaşım imkanı bulunan Galata Sanat Merkezi; alanında uzman eğitmen kadrosu, kaliteli eğitimi ve birebir özel ders imkanı ile en çok tercih edilen müzik kursları arasında yer almaktadır. Galata Sanat Merkezinde ud dersine kayıt olmak isteyen herkes kayıt öncesi ücretsiz deneme derslerine katılarak dersin işlenişi, kurs ortamı, eğitmenler ve dersin içeriği hakkında bilgi sahibi olma imkanına sahiptir. Eğer sizler de en kısa süre içerisinde akıcı bir şekilde ud çalmayı öğrenmek istiyorsanız; hemen hiç zaman kaybetmeden Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.