0

Müzik

Enstrüman Çalmanın Yararları Nelerdir?

RootAdmin

Galata Sanat

Birçok araştırma neticesinde müziğin hem beden hem de ruh sağlığına faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Şarkı söylemek, ritme ayak uydurmak, dinlemek veya çalmak bireyin bedensel koordinasyon, zamanlama, hafıza, konsantrasyon ve dinleme becerilerini geliştirir. Müzik kendi içinde türlere ayrılsa da insan üzerinde yarattığı etki aynıdır. Bu da müziği evrensel yapan özelliklerden biridir. Müzik, onu duyduğunuz andan itibaren sizi içine çeker. Bu durum müzik aleti çaldığınızda ise üst seviyelere çıkar. Müzisyen, müzik ile kendisini ifade etmeye başladığı andan itibaren yaşamı boyunca zihinsel, bilişsel ve duygusal kazanımlar sağlar.

Enstrüman Çalmanın Beyne Etkisi

Müzik dinlemek, kişinin düşüncelerini, ruh hallerini ve sağlığını etkileme gücüne sahiptir. Müziği üretmek ise kişinin bedeni üzerinde etkilerini gösterir. Bu nedenle yapılan araştırmalarda enstrüman çalan kişilerin beyinlerinde yapısal ve fonksiyonel değişimler yaşanır. Enstrüman çalmaya yeni başlayan kişilerin bir süre sonra beyinlerindeki işitsel ve motor sistemi arasındaki bağların güçlendiği gözlenmiştir. Bunun en büyük kanıtı enstrüman çalarken beynin her iki ele ayrı ayrı komut vermesidir. Çünkü enstrüman çalanların beyinlerinde iki elin benzer hareketler yapmasını kontrol eden motor bölgeler arasında bağlantılar zayıflar. Genç yaşta kazanılan enstrüman çalma alışkanlığının yaşlılığa da faydası vardır. Yaşlılık ile birlikte normal şartlarda beynin bilişsel ve motor fonksiyonlarında gerileme gözlenir. Ancak bu durum enstrüman çalanlarda görülmez. Çünkü enstrüman çalmak bu fonksiyonları dinç tutar.

Enstrüman Çalmak İçin 10 Sebep

Müzik aleti çalmak beynin birden fazla noktasını çalıştırır. Eğer hala herhangi bir müzik aleti çalmayı bilmiyorsanız öğrenmenizde sizi teşvik edecek faydalarını bilmiyorsunuz demektir. Enstrüman çalmanın yararları şunlardır; kişinin sosyalleşmesini sağlar, beynin her parçasını ayrı ayrı çalıştırıp gelişmesine yardımcı olur, duyguların dışa vurumunda kolaylık sağlar, iyi hissettirir, öz güven arttırır, dünyanın her yerinde ortak dil yakalamayı sağlar, stresten ve sıkıntıdan uzak tutar, psikolojinizi korur, disiplinli olmanızı sağlar, kendinizi geliştirmenize yardım eder, daha iyi odaklanmanızı sağlar. Enstrüman çalmak fiziksel olarak da el ve göz koordinasyonunu artırır. Yapılan araştırmalarda müzik aleti çalanların sinirsel bağlantılarının çalmayanlara göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Enstrüman çalmak, unutkanlık ve bunama gibi hastalıkları engeller, hafızayı güçlendirir.

Bu Yazıyı Paylaş

Facebook
X
WhatsApp
Threads
LinkedIn

Son Yazılar

post-featured-image-1
pexels-hatice-baran-10879958
Kurs-Fotograflar-8
Featured-image-Instruments-of-the-Orchestra