0

Müzik

Klarnet Nedir?

RootAdmin

Galata Sanat

Günümüzde Türk müziği başta olmak üzere birçok farklı müzik türünde rahatlıkla kullanılabilen klarnet; üflemeli çalgılar ailesinin güçlü bir sese sahip olan önemli bir üyesidir. Klarnet çalmada en önemli nokta nefes kullanımıdır. Diğer üflemeli çalgılara göre biraz daha zor öğrenilen klarneti en iyi şekilde öğrenmek için klarnet müzik kurslarına kaydolmak yapılabilecek en doğru tercih olacaktır. Klarnet kurslarında alanında uzman eğitmenlerden profesyonel bir şekilde klarnet çalmayı sadece haftalar içerisinde öğrenmek mümkündür.  Yaklaşık olarak 18.yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanan klarnet; genellikle abanoz ağacı başta olmak üzere sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılan üflemeli çalgılar sınıfına ait, güçlü bir sese sahip olan enstrümandır. Özellikle günümüzde sert ve dayanıklı ağaçların yanı sıra ebonit olarak adlandırılan sert bir kauçuk ve metalden de yapılabilen klarnet; ağaç nefesliler grubunun bir üyesidir. Klarnette 19 adet farklı metal perde bulunmaktadır. Ayrıca klarnet genel olarak 5 temel bölümden oluşan bir nefesli çalgıdır. Ağızlık, fıçı, üst gövde, alt gövde ve kalak klarneti oluşturan bölümlerdir. Klarnetin en sık kullanılan çeşitleri ise; abanoz klarnet, si bemol klarnet, la klarnet, si bemol bas klarnet ve sol klarnet olarak bilinmektedir.

Klarnet Nasıl Çalınır?

Klarnet nasıl öğrenilir ve klarnet öğrenmek ne kadar sürer diye merak edenler için; klarneti çalmak için sol el üst gövdede ve sağ el de alt gövdede olarak şekilde tutarak ağız bölümüne eklenen kamış aracılığı ile üflemek gerekmektedir. Hava kamışının titremesi sonucu klarnet ses çıkarmaktadır. Birbirinden farklı birçok müzik türünde kullanılan klarnet; caz müzikten arabesk müziğe kadar, klasik müzik, Türk müziği, Batı müziği, roman havası gibi müzik türlerinde kullanılabilen bir müzik aletidir. Klarnetin birçok farklı müzik türünde kullanılmaya uygun olması ise klarnetin yine birçok farklı çeşide sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde genel olarak en sık kullanılan klarnet çeşitleri; mi bemol klarnet, mi bemol alto klarnet, abanoz klarnet, si bemol klarnet, la klarnet, si bemol bas klarnet ve sol klarnet olarak bilinmektedir. Mi bemol klarnet; en küçük klarnet çeşidi olarak bilinir ve diğer klarnet çeşitlerine göre çok daha tiz bir tona sahiptir. Sık sık askeri bandolarda görülen bu klarnet çeşidinin uzunluğu 43 santimetre kadardır. Si bemol klarnet; Türkiye’de en sık kullanılan ikinci klarnet çeşididir. Si bemol klarnet 4 oktavlık bir ses genişliğine sahip olması ile bilinir. Her tür müzikte rahatlıkla kullanılabilen bu klarnet yaklaşık olarak 60 santimetre uzunluğa sahiptir. La klarnet; si bemol klarnete göre biraz daha uzun bir boyuta sahiptir. Genelde göçmen müzik türlerinde ve senfoni orkestralarında sık sık kullanılmaktadır. Sol klarnet; Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan klarnet çeşididir. Sol klarnet koma olarak bilinen sesleri daha kolay çıkarması nedeni ile çok sık tercih edilmektedir. Türk klarneti olarak da bilinen bu enstrüman doğu ve Arap müziklerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Klarnet Kursu Galata Sanat

Klarnet çalmak diğer tüm enstrümanlarda da olduğu gibi emek ve çalışma isteyen bir öğrenme sürecidir. Daha kolay ve daha hızlı bir şekilde klarnet çalmayı öğrenmek isteyenler klarnet kurslarına kolaylıkla kayıt olabilmektedir. Klarnet kursu İstanbul ili içerisinde birçok farklı müzik kursunda bulunmaktadır. İstanbul’un en çok tercih edilen klarnet kursu olan Galata Sanat Merkezi; kaliteli eğitimi, alanında uzman eğitmen kadrosu ve birebir özel ders imkânı ile her zaman ön plana çıkmaktadır. Klarnet öğrenmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olan klarnet öğrenmek ne kadar sürer? Sorusu da Galata Sanat Merkezi klarnet kursunda uzman eğitmenlerin görüşleri doğrultusunda cevaplanmaktadır. Galata Sanat Merkezinde uzman eğitim kadrosu, birebir özel ders imkânı ve kaliteli eğitimi ile en uygun klarnet kursu fiyatları, klarnet çalmayı öğrenmek isteyenlerin hizmetine sunulmaktadır. Eğer sizler de kaliteli bir eğitim ile birlikte kısa süre içerisinde başarılı bir şekilde klarnet çalmayı öğrenmek istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçerek kısa bir süre içerisinde klarnet kursuna kayıt olabilirsiniz. Ayrıca Galata Sanat Merkezinde klarnet kursuna kaydolmadan önce ücretsiz deneme derslerine katılarak kurs hakkında bilgi sahibi olabilme imkanı tanınmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş

Facebook
X
WhatsApp
Threads
LinkedIn

Son Yazılar

post-featured-image-1
pexels-hatice-baran-10879958
Kurs-Fotograflar-8
Featured-image-Instruments-of-the-Orchestra