Çello Nasıl Çalınır?

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Çello oturarak çalınan bir müzik aletidir. Oldukça büyük bir boyuta sahip olan çello iki bacağın arasına sıkıştırılarak el yardımı ile notalara basılarak aynı zamanda da yayın uygun olan teller üzerine çekilmesi ile çalınan yaylı bir müzik aletidir. Çello; fiziksel bir engeli bulunmayan herkes tarafından kolaylıkla çalınabilecek bir çalgıdır. Küçükten büyüğe bu işe baş koyan ve eğitimlere düzenli olarak devam eden herkes ileride çellist bile olabilmektedir. Yaylı çalgıların ortancası olarak bilinen çello hem çocuklar hem de gençler tarafından da rahatlıkla çalınabilmektedir. Eğer sizler de çello çalmayı en kısa süre içerisinde öğrenmek istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden İstanbul’un en çok tercih edilen çello kursu olan Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Çello Nedir?

Çello ya da diğer bilinen ismi ile viyolonsel; 16.yüzyılın ilk yarısında Fransa’da ortaya çıkmış olan yaylı bir müzik aletidir. Yaylı çalgılar ailesinde yer alan ve 4 adet teli bulunan çello; tenor sesli bir enstrümandır. Çello hangi enstrüman türüdür diye merak edenler için çellonun atası olarak bilinen çalgı ise viola da gamba isimli perdeli bir çalgıdır. Çello; keman, viyola ve kontrbas ile aynı ailenin üyesidir. Özellikle keman ve çello şekil olarak birbirine çok benzemektedir. Ancak keman çelloya göre çok daha küçük bir boyuta sahiptir. Bas sesli bir enstrüman olan çellonun gövde bölümünün tam orta kısmında 2 adet el yazısında ‘’f’’ harfini anımsatan ses delikleri bulunmaktadır. Bu delikler sayesinde yayın tellere olan teması sonucu titreşen sesler bu deliklerden geri dönmektedir. Ayrıca oldukça etkileyici bir sese sahip olan çello; insan sesine en yakın sesi çıkartan müzik aleti olarak da bilinmektedir. Perdesiz bir yaylı çalgı olan çello ince bir sese sahiptir ve aynı zamanda oldukça kibar bir müzik aletidir. Çellonun en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi ise sap ve gövde kısmının farklı ağaçlardan yapılıyor olmasıdır. Çello çıkardığı büyüleyici sesi ile birçok farklı müzik türünde rahatlıkla kullanılmaktadır. Ülkemizde ise çello genellikle klasik müzik ve Türk müziğinde çok sık kullanılmaktadır. Ancak çello genel anlamda caz, klasik müzik, pop, blues ve rock müzik türlerinde de rahatlıkla kullanılabilen bir müzik aletidir.

Çello Kursu Galata Sanat’ta

Çello kursu İstanbul ili içerisinde çok fazla sayıda bulunan bir müzik kursudur. Çello kursu fiyatları genellikle her müzik kursunda yaklaşık olarak aynıdır. İstanbul’un en merkezinde Galata Kulesi’nin hemen yan tarafında bulunan Galata Sanat Merkezi çello kursu; alanında uzman eğitmen kadrosu, kaliteli eğitimi ve öğrencilere sağladığı birebir özel ders imkânı ile ön plana çıkmaktadır.

Çello Eğitimi ve Ücretsiz Deneme Dersleri

 Galata Sanat Merkezi çello kursunda derslere başlamadan önce ücretsiz deneme derslerine katılarak dersler, eğitmenler, dersin işlenişi ve kurs ortamı hakkında da bilgi sahibi olmak mümkündür. Çello dersi almak isteyen insanların en çok sorduğu sorulardan biri olan çello eğitimi ne kadar sürer sorusunun cevabı ise öğrencinin azim ve dikkatine göre değişmektedir. Çello öğrenmek emek isteyen bir iş olduğundan özel çello derslerine katılan öğrenciler eğitmenleri ile düzenli ve istikrarlı bir şekilde çalışmak zorundadır. Düzenli ve planlı bir çalışma süreci sonunda isteyen herkes rahat bir şekilde çello çalmayı öğrenebilmektedir. Eğer sizler de çello çalmayı öğrenmek istiyorsanız hemen hiç zaman kaybetmeden İstanbul’un en çok tercih edilen çello kursu olan Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Galata Sanat Merkezi aracılığı ile isteyen herkes çello çalmayı öğrenebilmektedir.